Zbuduj inspekt i dużo wcześniej ciesz się warzywami z ogródka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zbuduj inspekt i dużo wcześniej ciesz się warzywami z ogródka

08.01.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Przy odrobinie zdolności do majsterkowania można samemu zrobić okna inspektowe. Dzięki nim przyspieszymy rozwój warzyw czy kwiatów. Można oczywiście nabyć gotowe szklarnię czy tunel foliowy, ale prosty inspekt bez większych nakładów finansowych jest w zasięgu naszych możliwości.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zbudować inspekt?
  • Dlaczego warto zbudować inspekt?
  • Jakie warzywa można hodować w inspekcie?

Jak zbudować inspekt?

Wielkość konstrukcji ustalamy na podstawie potrzeb, ale musi być dostęp do uprawianych roślin w celu przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych (np. 80 × 150 cm). Boczne ścianki można wykonać z desek, betonowych elementów lub innych płyt, narożniki natomiast z mocnych bali lub słupków. Odporne i wytrzymałe są słupki prefabrykowane ze specjalnymi wyżłobieniami, w które wsuniemy ścianki. Słupki, niezależnie z jakiego materiału pochodzą, wbijamy w ziemię na głębokość około 30 cm. Od wewnętrznej strony mocujemy łaty, aby lepiej układały się okna. Żeby uniknąć zsuwania się okien do niższego boku skrzyni, mocujemy krótkie, cienkie listewki. Jednospadowe inspekty ustawiamy w kierunku wschód – zachód, a dwuspadowe w kierunku północ – południe. Mamy ramę. Aby zbudować okno inspektowe, potrzebne będą listwy, które przymocowuje się po wewnętrznej stronie inspektu, na których umieszczone zostaną szyby nie cieńsze niż 3 cm. Małe okna inspektowe można wykonać ze starych okien domowych.

r e k l a m a

Świeży obornik umożliwia uzyskać ciepły inspekt

Aby uzyskać ciepły inspekt jako źródło ciepła można wykorzystać świeży obornik lub liście. W miejscu posadowienia inspektu wybieramy ziemię (ok. 30 cm) i uzupełniamy liśćmi bądź obornikiem. Grubość niezbyt mokrych liści powinna wynosić 25–30 cm. Równomierny rozkład temperatury uzyskamy również, mieszając świeży obornik z liść­mi. Na 20-centymetrową warstwę obornika należy rozłożyć 10-centymetrową warstwę liści i natychmiast założyć okna. Gdy uzyskamy odpowiednie podgrzanie spowodowane fermentowaniem liści i obornika, na wierzch nakładamy 15-centymetrową warstwę ziemi, najlepiej kompostowej. Od zewnątrz również obsypujemy inspekt warstwą obornika lub liści. Przy sprzyjającej pogodzie budowę inspektu rozpoczynamy w początkach lutego, ale pierwsze prace i gromadzenie materiału zacznijmy wcześniej. Można zacząć już budować konstrukcje przenośne.

Inspekty nie tylko stałe, mogą być mobilne

W celu przyspieszenia upraw warto zbudować tzw. drewniane skrzynie inspektowe przenośne. Budujemy ramy okienne z desek o szerokości 25–30 cm o długości i szerokości dostosowanej do własnych potrzeb. Skrzynie będziemy ustawiać natychmiast po obsadzeniu lub obsianiu. Po upływie około 3 tygodni można przestawić je w inne miejsce, na kolejny zagon. Należy pamiętać, by zagony nie były szersze od okien inspektowych. Równie wygodne są drewniane ramy obciągnięte folią perforowaną zamiast szyb. Dlaczego perforowaną? Pozwala to na lepszą cyrkulację powietrza oraz umożliwia ściekanie wody opadowej. Dziurki w folii powinny być w rozstawie 5 × 5 cm do 8 × 8 cm.

 W inspekcie możemy uprawiać rozsadę dowolnych warzyw i kwiatów. Ta metoda pozwoli nam otrzymać wcześniejszą rozsadę

  •  W inspekcie możemy uprawiać rozsadę dowolnych warzyw i kwiatów. Ta metoda pozwoli nam otrzymać wcześniejszą rozsadę

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 83. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Marzec to dobry czas na wysiew własnych warzyw

Marzec to odpowiedni czas na wysiew nasion pomidorów, papryki czy bakłażanów. Nic nie sprawi większej frajdy niż wyhodowanie tych roślin samemu. A więc do dzieła!

czytaj więcej

Zapomniane warzywo - topinambur. Jak uprawiać gdulę ziemną?

Zwany jest również słonecznikiem bulwiastym, bulbą, gdulą ziemną, kanadyjską truflą, a także karczochem jerozolimskim. Jadalny, leczniczy, ozdobny. Nadal mało popularny w Polsce. Może to kwestia niewiedzy, a może uprzedzeń wynikających z tego, że kiedyś był pokarmem dla biedoty i paszą dla by­dła.

czytaj więcej

W marcu można wysiać wężymord. Co to za warzywo?

Skorzonera, zwana wężymordem, a czasem czarnym korzonkiem, jest smacznym warzywem o wartościowych korzeniach. Podobnie jak cykoria i sałata głowiasta, jest rośliną z rodziny złożonych. Tworzy długi, cylindryczny korzeń o brązowoczarnej lub ciemnobrązowej skórce, dorastający w sprzyjających warunkach do 30 cm długości i 3 cm średnicy. Jest bardzo delikatna w smaku, lekkostrawna i wyjątkowo zdrowa dzięki dużej zawartości soli mineralnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)