Dwa sposoby na dobre plony w przydomowym warzywniku, czyli jakie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dwa sposoby na dobre plony w przydomowym warzywniku, czyli jakie?

25.02.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Czekamy na pierwsze listki sałaty i świeże warzywa z własnego ogródka. Gdy tylko nadejdzie wiosna, z radością zajmiemy się siewem i sadzeniem, by jak najszybciej uzyskać pierwsze plony.

Z artykułu dowiesz się

  • Na co zwrócić uwagę podczas kupowania materiału siewnego?
  • Na co zwrócić uwagę podczas tworzenie stanowiska pod przydomowy ogródek?
  • Jakie warzywa są łatwe u uprawie i dają dobre plony? 

Sposób 1. Nie oszczędzaj na materiale siewnym

Najważniejszy jest materiał siewny, który musi być najwyższej jakości i nabyty w pierwszej kolejności. Pamiętajmy przy tym, że dobra jakość ma swoją cenę i nie opłaca się oszczędzać na materiale siewnym. Kupując nasiona, wybierajmy odmiany o zwiększonej wytrzymałości na choroby i szkodniki, np. szpinak odmiany Lazio rośnie szybciej i jest odporniejszy na mączniaka od innych. Podobne atuty wykazuje sałata batawska Lenny, która jest mniej podatna na choroby grzybowe. Nawet mszyce omijają ją z daleka. Wniosek? Odporniejsze odmiany umożliwią rezygnację ze stosowania środków ochrony roślin i czasochłonnych oprysków.

Bardzo dobre warunki uprawy warzyw zapewnia grządka wzniesiona. Wypełniona kilkoma warstwami ziemi, kompostu, obornika czy chrustu znakomicie zastąpi inspekt. Skrzynia jest szczególnie mile widziana w rejonach, gdzie wiosna płata figle. Można również zastąpić skrzynię zagonem pagórkowatym. Jego także zakładamy na warstwie obornika, kompostu i ziemi, które podczas procesu rozkładu podnoszą temperaturę podłoża. Zarówno wzniesiona, jak i pagórkowata grządka pozwalają na lepsze doświetlenie roślin i można je również obsadzać w większym zagęszczeniu. To oznacza, że powierzchnię możemy wykorzystać efektywniej niż przy uprawie konwencjonalnej. Dodatkową zaletą zagonów wzniesionych jest wygodniejsze przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, w tym pielenia. Kręgosłup i kolana nie będą tak obciążone.

Przykrycie zagonów włókniną, która chroni przed zimnem i szkodnikami, pozwoli na osiągnięcie lepszego i wcześniejszego, czasem nawet o 2 do 4 tygodni, plonu. Ale nie wszystkie warzywa dobrze się czują pod okrywą zbyt długo. Rzodkiewkę i sałatę należy odsłonić na około 2 tygodnie przed zbiorem. Marchew, groch i szpinak wymagają odkrycia, gdy wytworzą 2.–3. liść właściwy. Pozostałe warzywa mogą pozostać pod okrywą do czasu osiągnięcia dojrzałości.

r e k l a m a

Sposób 2. Odpowiednio dobieraj gatunki warzyw

Bardzo ważne jest wprowadzenie uprawy poplonowej. Gdy pierwsze warzywa osiągną dojrzałość i zostaną zebrane, postarajmy się efektywnie wykorzystać zwolnione miejsce. Na przykład tam, gdzie była sałata, można wysiać kukurydzę cukrową lub fasolkę szparagową. W miejscu po kalarepie warto posadzić paprykę lub pomidory. Wypróbujmy również uprawę współrzędną, w przypadku której właściwie dobrane rośliny mają pozytywny wpływ na siebie, a ponadto ograniczona jest liczba koniecznych do przeprowadzenia zabiegów związanych choćby z ochroną przed chorobami czy szkodnikami. Odpowiednio dobrane gatunki wzmocnią bowiem wzajemnie swoje siły, a efektem tej współpracy będą bogatsze i zdrowsze plony. Obok siebie sadzimy rośliny o różnej długości wegetacji, a także o różnej głębokości korzenienia, by nie konkurowały ze sobą o składniki pokarmowe i wodę.

Co będzie łatwe w uprawie? Burak liściowy rośnie tak szybko, jak szpinak, ale jego zbiór trwa dłużej i, co ważne, nie atakują go ani choroby, ani szkodniki. Słodkie korzenie marchwi Narbonne lub Flyaway uzyskamy już w lipcu. Polecane sąsiedztwo dla marchwi to: cebula, czosnek, cykoria, kalarepa, por, sałata i rzodkiewka. Warto wysiać roszponkę, którą najczęściej uprawiało się jesienią. Do wiosennej uprawy nadają się odmiany Gala oraz Favor, które można uprawiać zarówno pod osłonami, jak i na grządce. Jest to warzywo łatwe w uprawie i mało wymagające co do stanowiska.

Marchew dobrze rośnie w sąsiedztwie cebulowych i odwrotnie

  • Marchew dobrze rośnie w sąsiedztwie cebulowych i odwrotnie 
fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 7/2023 na str. 64. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Marwit na sprzedaż. Jego cena powala. Za ile można kupić firmę?

Firma Marwit obecna na polskim rynku od 1993 r. ogłosiła zakończenie działalności w 2021 r. Obecnie dwie firmy należące do spółki zostały wystawione na sprzedaż, za cenę niższą niż kwota zadłużenia. 

czytaj więcej

Chcesz postawić żywopłot? To bardzo dobry pomysł

Wiosna sprzyja zakładaniu żywopłotów. Nim jednak podejmiemy decyzję, co posadzić, warto przemyśleć niektóre propozycje. Obecnie odchodzi moda na żywotniki, a w ich miejsce pojawiają się inne rośliny.

czytaj więcej

Zapomniane warzywo - topinambur. Jak uprawiać gdulę ziemną?

Zwany jest również słonecznikiem bulwiastym, bulbą, gdulą ziemną, kanadyjską truflą, a także karczochem jerozolimskim. Jadalny, leczniczy, ozdobny. Nadal mało popularny w Polsce. Może to kwestia niewiedzy, a może uprzedzeń wynikających z tego, że kiedyś był pokarmem dla biedoty i paszą dla by­dła.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)