Z artykułu dowiesz się
- Na co zwrócić uwagę podczas kupowania materiału siewnego?
- Na co zwrócić uwagę podczas tworzenie stanowiska pod przydomowy ogródek?
- Jakie warzywa są łatwe u uprawie i dają dobre plony?
Z artykułu dowiesz się
Najważniejszy jest materiał siewny, który musi być najwyższej jakości i nabyty w pierwszej kolejności. Pamiętajmy przy tym, że dobra jakość ma swoją cenę i nie opłaca się oszczędzać na materiale siewnym. Kupując nasiona, wybierajmy odmiany o zwiększonej wytrzymałości na choroby i szkodniki, np. szpinak odmiany Lazio rośnie szybciej i jest odporniejszy na mączniaka od innych. Podobne atuty wykazuje sałata batawska Lenny, która jest mniej podatna na choroby grzybowe. Nawet mszyce omijają ją z daleka. Wniosek? Odporniejsze odmiany umożliwią rezygnację ze stosowania środków ochrony roślin i czasochłonnych oprysków.
Bardzo dobre warunki uprawy warzyw zapewnia grządka wzniesiona. Wypełniona kilkoma warstwami ziemi, kompostu, obornika czy chrustu znakomicie zastąpi inspekt. Skrzynia jest szczególnie mile widziana w rejonach, gdzie wiosna płata figle. Można również zastąpić skrzynię zagonem pagórkowatym. Jego także zakładamy na warstwie obornika, kompostu i ziemi, które podczas procesu rozkładu podnoszą temperaturę podłoża. Zarówno wzniesiona, jak i pagórkowata grządka pozwalają na lepsze doświetlenie roślin i można je również obsadzać w większym zagęszczeniu. To oznacza, że powierzchnię możemy wykorzystać efektywniej niż przy uprawie konwencjonalnej. Dodatkową zaletą zagonów wzniesionych jest wygodniejsze przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, w tym pielenia. Kręgosłup i kolana nie będą tak obciążone.
Przykrycie zagonów włókniną, która chroni przed zimnem i szkodnikami, pozwoli na osiągnięcie lepszego i wcześniejszego, czasem nawet o 2 do 4 tygodni, plonu. Ale nie wszystkie warzywa dobrze się czują pod okrywą zbyt długo. Rzodkiewkę i sałatę należy odsłonić na około 2 tygodnie przed zbiorem. Marchew, groch i szpinak wymagają odkrycia, gdy wytworzą 2.–3. liść właściwy. Pozostałe warzywa mogą pozostać pod okrywą do czasu osiągnięcia dojrzałości.
Bardzo ważne jest wprowadzenie uprawy poplonowej. Gdy pierwsze warzywa osiągną dojrzałość i zostaną zebrane, postarajmy się efektywnie wykorzystać zwolnione miejsce. Na przykład tam, gdzie była sałata, można wysiać kukurydzę cukrową lub fasolkę szparagową. W miejscu po kalarepie warto posadzić paprykę lub pomidory. Wypróbujmy również uprawę współrzędną, w przypadku której właściwie dobrane rośliny mają pozytywny wpływ na siebie, a ponadto ograniczona jest liczba koniecznych do przeprowadzenia zabiegów związanych choćby z ochroną przed chorobami czy szkodnikami. Odpowiednio dobrane gatunki wzmocnią bowiem wzajemnie swoje siły, a efektem tej współpracy będą bogatsze i zdrowsze plony. Obok siebie sadzimy rośliny o różnej długości wegetacji, a także o różnej głębokości korzenienia, by nie konkurowały ze sobą o składniki pokarmowe i wodę.
Co będzie łatwe w uprawie? Burak liściowy rośnie tak szybko, jak szpinak, ale jego zbiór trwa dłużej i, co ważne, nie atakują go ani choroby, ani szkodniki. Słodkie korzenie marchwi Narbonne lub Flyaway uzyskamy już w lipcu. Polecane sąsiedztwo dla marchwi to: cebula, czosnek, cykoria, kalarepa, por, sałata i rzodkiewka. Warto wysiać roszponkę, którą najczęściej uprawiało się jesienią. Do wiosennej uprawy nadają się odmiany Gala oraz Favor, które można uprawiać zarówno pod osłonami, jak i na grządce. Jest to warzywo łatwe w uprawie i mało wymagające co do stanowiska.
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 7/2023 na str. 64. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Małgorzata Wyrzykowska
– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy