Ogród zimą także ma swój urok. Warto się po nim rozejrzeć
Są tacy, którzy uważają jesień i zimę za najbrzydsze i przygnębiające pory roku. Spróbujmy poszukać jej uroków, by poprawić sobie nastrój spowodowany pochmurnymi bądź deszczowymi dniami.
To wcale nie jest trudne. Wystarczy, że jesienią nie wycięliśmy przekwitłych kwiatostanów bylin czy owocujących pędów. Pokryte szronem bądź śniegiem wyglądają urokliwie w zimowej scenerii.
Pięknie prezentują się wiechy niższych traw
Najokazalej prezentują się trawy pampasowe o ogromnych, puszystych wiechach w kolorze białym bądź beżowym. Osiągają czasem 80 cm wysokości. Do wiosny zdobią również prawie dwumetrowe miskanty. Ich srebrzyste, czerwonobordowe czy lekko różowe wiechy migocą w promieniach zimowego słońca. Równie pięknie prezentują się wiechy niższych traw, w tym rozplenica japońska, spartyna grzebieniasta czy trzcinnik piaskowy.
Pozostawione na zimę kwiatostany niektórych bylin tworzą spokojne przejście pomiędzy wysokimi i niskimi roślinami. Doskonale wypełniają lukę, łagodzą kontrasty i dodają subtelności zakątkom ogrodu. Ciekawie wygląda gipsówka wiechowata, czyli łyszczec, o delikatnej ażurowej konstrukcji z cieniutkich, silnie rozgałęzionych pędów. Podobną funkcję w ogrodzie pełnią zatrwian szerokolistny o szerokich, wiechowatych kwiatostanach i zatrwian tatarski o bardziej rozłożystej budowie. Równie ciekawie prezentują się brązowe owocostany krwawnika wiązówkowatego, a także znana nam wszystkim dostojna nawłoć. Jej żółte kwiatostany drobnych kwiatów na zimę zmienią się w puszyste szarobiałe owocostany zdobiące ogród aż do wiosny.
- W zimowej szacie świetnie prezentują się żywotniki
Ciekawym akcentem są kwiatostany powojnika prostego
Ozdobnymi owocostanami może poszczycić się również dyptam, który tworzy gwiaździste, ciemnobrązowe, pięciokomorowe torebki osadzone na metrowym pędzie. Podobny efekt tworzą gwiazdkowe torebki nasienne obieli. Ciekawym wyglądem mogą się poszczycić przekwitłe kwiatostany liatry, oregano czy języczki pomarańczowej. Warto zwrócić uwagę na przekwitłe główki chabra wielkogłówkowego, zatrwianów, przegorzanów, a także hortensji. Ciekawym akcentem są też kwiatostany powojnika prostego, które tworzą puszyste kulki. A nadmuchane ceglastoczerwone owocostany miechunki rozdętej przypominają lampiony. Ich kolor, który stopniowo blednie, stanowi również element dekoracyjny. Można zachwycić się także czerwonymi kulkami w złotej otoczce dławisza, ale to roślina bardzo inwazyjna. By móc cieszyć się widokiem tych roślin, pomyślmy o ich uprawie w nadchodzącym sezonie.
- Dekoracyjny kwiatostan hortensji bukietowej pokryty szronem
fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 49/2022 na str. 56. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Małgorzata Wyrzykowska
– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy