Trawy, które zdobią Twój ogród także potrzebują przycięcia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trawy, które zdobią Twój ogród także potrzebują przycięcia

19.02.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Coraz częściej w ogrodach goszczą trawy ozdobne, które prezentują się bardzo majestatycznie, wprowadzając odrobinę egzotyki. Szczególnie ciekawie prezentują się miskanty czy trawy pampasowe.

Pewne gatunki traw tylko się prześwietla, nie przycina

Niektóre trawy ozdobne, jak kostrzewa, strzęplica i kosmatka, czyli trawy kobiercowe, nie powinny być wiosną przycinane, a jedynie prześwietlane albo wyczesywane. Zabieg ten ma na celu usunięcie obumarłych kłosów, które mogą być nosicielami chorób. Poza tym kępa staje się mało dekoracyjna, wręcz nieestetyczna. Do wyczesania wybierzmy grabie ogrodowe lub małe grabki, dzięki którym ryzyko uszkodzenia jest mniejsze.

r e k l a m a

Jakie gatunki traw skracamy wiosną, a jakie jesienią?

Inaczej postępujemy z trawami o wyprostowanym pokroju, m.in. śmiałkiem, miskantem, trzęślicą czy rozplenicą. Te gatunki przycina się późną zimą na wysokość 10 do 20 cm. Można skracać je także jesienią, ale tym sposobem pozbawimy zimowy ogród kwiatostanów, które stanowią jeden z dekoracyjniejszych elementów. Trawę pampasową natomiast skraca się dopiero wiosną, bowiem jej związane na zimę w snopek kłosy rozwiązuje się dopiero, gdy minie obawa mrozów.

Jak odpowiednio przyciąć ozdobną trawę?

Sam zabieg cięcia nie powinien sprawiać trudności. W przypadku małych kęp polega na zebraniu w jednej ręce wszystkich pędów, podczas gdy drugą należy ściąć źdźbła na odpowiednią wysokość. W przypadku dużych kęp wysokich gatunków warto związać wszystkie pędy i dopiero skrócić całość. Czasem potrzebna jest pomoc drugiej osoby.

Trawy skracamy do wysokości około 10 cm, natomiast starsze okazy – 20 cm nad ziemią. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się młode pędy, których nie wolno uszkodzić.

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 6/2023 na str. 61. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Wiosna czas start! Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2023

Wiosna za pasem, a przynajmniej mamy taką nadzieję. Końcówka marca nie sprzyjała ogrodowym pracom, choć większośc miłośników ogrodów marzy o tym by móc już pracować w ogrodzie pełną parą. Pomocny w zaplanowaniu ogrodowych pracpowinien być kwietniowy kalendarz biodynamiczny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)