Jakie doniczki na rozsadę wybrać?
Ostatnio dąży się do produkcji rozsady, korzystając z małych ilości podłoża. W tym przypadku pomija się etap pikowania. Jest to możliwe przy punktowym siewie nasion. Ta metoda chroni rośliny przed uszkodzeniem korzeni przy przesadzaniu siewek, a także pozwala uniknąć zahamowania tempa wzrostu w czasie przyjmowania rozsady. Do produkcji wykorzystuje się nietrwałe doniczki jednorazowego użytku, np. torfowe, które sadzimy razem z rośliną na miejsce stałe, oraz doniczki trwałe przeznaczone do wielokrotnego użytku.
W uprawie stosować możemy także wełnę mineralną, choć większość osób kojarzy ją z branżą budowlaną. Wełna nie reaguje chemicznie z pożywkami, co pozwala na precyzyjne dawkowanie substancji pokarmowych. Tworzywo odznacza się wysokimi parametrami przepuszczania powietrza i utrzymywania wilgoci. Coraz częściej stosuje się tzw. wielodoniczki, zwane tacami wielokomórkowymi, ale im mniejsze są pojemniki, tym większe są wymagania stawiane podłożom.
Przy ich wyborze konieczna jest wiedza o uprawianych roślinach oraz umiejętne zastosowanie komponentów podłoża i ich właściwe wymieszanie, by uzyskać podłoże jednorodne, tzn. by miało takie same właściwości w całej masie. Do przygotowania podłoża można wykorzystać takie materiały organiczne, jak torf, węgiel brunatny, trociny, przekompostowana kora, obornik, a także włókno kokosowe. Z mineralnych to: płukany gruboziarnisty piasek, perlit, keramzyt, wermikulit (minerał ilasty w postaci lekkich granulek, wykazujący dużą zdolność zatrzymywania wilgoci, którą systematycznie uwalnia) oraz granulowana wełna mineralna, która zapewnia odpowiednie warunki potrzebne uprawianym roślinom.