- Jak zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed wierzycielami?
- Na czym zyskuje rolnik w uruchomieniu postępowania restrukturyzacyjnego?
- Co daje rolnikowi Tarcza 4.0?
- Jaki jest okres ochronny dla gospodarstwa w tej procedurze?
Rolnicy podają jako przyczyny problemów finansowych niskie stawki za mleko, choroby bydła, trwające od kilku lat susze i inne czynniki, które często powodują utratę płynności.
Wielu zastanawia się, jak może uratować swoje gospodarstwa i próbuje podjąć działania mające na celu zabezpieczenie dorobku, ale mało kto kieruje swoje kroki w kierunku prawnika, nie zdając sobie sprawy, jak szeroki wachlarz rozwiązań może mu zaproponować.
Restrukturyzacja ratuje dorobek
Jednym z rozwiązań jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Umożliwia ono rolnikom natychmiastowe podjęcie działań i zabezpieczenie dotychczas prowadzonej działalności.
Rolnik indywidualny uczestniczący w obrocie gospodarczym poprzez obrót produktami rolnymi w zakresie prowadzonej działalności wytwórczej w rolnictwie – jest przedsiębiorcą.
W związku z tym przysługuje mu uprawnienie do skorzystania z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które:
- umożliwia mu zarówno spłatę zobowiązań,
- zabezpieczenie swojego gospodarstwa przed wierzycielami.
Procedura została uregulowana Ustawą z 19.06.2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, zwana specustawą i Tarczą 4.0
Szybko, sprawnie i tanio
Cel przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego w zakresie gospodarstwa rolnego – to jego ochrona przed bankructwem i upadłością. Ustawa zakłada, że ma być to działanie szybkie, sprawne i niedrogie.
Szybkość i sprawne działanie wiążą się z samym rozwiązaniem, które odbywa się głównie pozasądowo:
- postępowanie można rozpocząć poprzez zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym oraz
- obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Koszt takiej publikacji to 500 złotych.
Z tego rozwiązania można skorzystać tylko raz.Uproszczona procedura restrukturyzacyjna daje osobom prowadzącym gospodarstwo rolne okres ochronny na 4 miesiące. W tym czasie:
- doradca restrukturyzacyjny działający w imieniu dłużnika układa plan restrukturyzacyjny;
- prowadzi negocjacje z wierzycielami w zakresie dalszej spłaty zobowiązań.
Ważne, aby wypracowane porozumienia uwzględniały interes zarówno wierzyciela, jak i dłużnika.
Działanie wstrzymuje prowadzone postępowania egzekucyjne, a tym samym umożliwia zwolnienie zajęć komorniczych i odblokowanie kont.
Gospodarstwo rolne zostaje zabezpieczone przed działaniem wierzycieli i ewentualnym zaspokojeniem z majątku. Rolnik jest również zabezpieczony przed wypowiedzeniem kluczowych umów, np. kredytowych, pożyczki leasingowej lub leasingu, najmu czy dzierżawy.
Przykład
Rolnik Jarosław K. spod Łowicza zajmuje się hodowlą krów mlecznych. Planował rozbudowę stada i obory, ale wygląda, że przeinwestował. Do tego doszły susze od kilku lat, przez co musi dokupywać pasz objętościowych, spadła też cena na mleko. Rolnik stanął na skraju utraty płynności finansowej, zwiastującej bankructwo.
Firma budowlana, której zalegał z płatnościami, zaczęła go straszyć komornikiem. Doszedł strach przed utratą gospodarstwa. Obawiał się również wypowiedzenia umów pożyczki leasingowej nowego ciągnika 150 KM, bez którego byłby „ugotowany”.
Posiłkował się kredytami. Największe kredyty rolnik zabezpieczył na hipotece gospodarstwa i własnym domu. Odsetki i koszty rosły z dnia na dzień, Jarosław K. potrzebował co najmniej roku na ustabilizowanie sytuacji finansowej.
Zgłosił się po pomoc do prawnika, który zaproponował mu uproszczoną procedurę restrukturyzacyjną. Rolnik udowodnił, że jest w stanie kontynuować swoją działalność i chce uratować dorobek życia.
Dzięki otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego udało mu się uzyskać ochronę prawną, odroczyć płatności, wstrzymać postępowanie egzekucyjne oraz zabezpieczyć umowy z kontrahentami.
Wspólnie z doradcą restrukturyzacyjnym opracował plan spłaty wierzycieli zakładający również częściowe umorzenie zobowiązania. Zaplanował rozłożenie zobowiązania na raty zgodnie z posiadanymi możliwościami finansowymi. Dzięki temu rozwiązaniu obecnie może dalej prowadzić gospodarstwo rolne bez obawy o konieczność ogłaszania upadłości.
Maria Borycka-Mróz,
Kancelaria Prawna Biznes na Plus
Podstawa prawna:
Ustawa z 19.06.2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19
* * *
Pomagamy rolnikom w pandemii
Przypomnijmy, że kancelaria prawna Biznes na Plus prowadzi akcję "Pomagamy rolnikom w pandemii". Prawnikom przyświeca misja „Masz tyle praw, ile znasz”.
– Rolnicy mają prawo do ochrony własnych gospodarstw – mówi Maria Borycka-Mróz, prezes Biznes na Plus. – W ramach akcji mogą bezpłatnie skonsultować swoją sytuację, a nawet wstępnie zaplanować strategię działania.
Rolnicy mogą, wspólnie z prawnikami, przeprowadzić restrukturyzację swojego gospodarstwa, jeśli sytuacja tego wymaga. Ma ona prowadzić do oddłużenia i zabezpieczenia gospodarstw oraz spłaty posiadanego zobowiązania. Działania restrukturyzacyjne dają drugą szansę gospodarstwom do funkcjonowania bez narastającej spirali pożyczek i kredytów.