Czy rolnik na kwarantannie może się w traktorze przemieszczać przez drogę publiczną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Spadek: brać czy odrzucić?Otrzymałem pismo, że dziedziczę majątek po zmarłym wuju. Jakiś stary samochód, trochę maszyn oraz małe gospodarstwo – wszystko daleko od Kujaw – bo w Bieszczadach. Co, gdy odmówię spadku? – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Inowrocławia.

Czy rolnik na kwarantannie może się w traktorze przemieszczać przez drogę publiczną?

14.01.2021autor: Wojciech Lignowski

Rolnicy nie dostali wciąż jasnej odpowiedzi od rządu RP, czy będąc na kwarantannie, mogą wykonywać prace polowe. Wszak rolnik siedząc w kabinie maszyny i do tego na polu – z nikim obcym się nie styka. A robota – nie poczeka. Agrarlex dotarł do ciekawych dokumentów.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy rolnik na kwarantannie może wykonywać prace polowe?
  • Co o tym mówi bieżące rozporządzenie Rady Ministrów?
  • Dokąd zwrócić się po interpretację?
Obowiązujące od 2 grudnia 2020 r. rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje tylko dwa wyjątki od zakazu opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji odbywanej w warunkach domowych. W istocie przepisy mówią o zawieszeniu tego zakazu jedynie wówczas, gdy trzeba:
  • przeprowadzić przez lekarza badania fizykalnego z pacjentem podejrzanym
o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub
  • udać się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej
w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
Oczywiście, zakaz opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji nie obowiązuje również w czasie powrotu do miejsca ich odbywania (par. 4).
Innych wyjątków od tej reguły przepisy rozporządzenia nie przewidują. W szczególności nie znajdziemy tam przepisu, który pozwalałby na stwierdzenie, że rolnik na kwarantannie może przemieszczać się ciągnikiem lub innym „zamkniętym” pojazdem po drogach publicznych i to nawet w celu dojazdu do swoich pól, czy zabudowań.

Pytać swój Sanepid

r e k l a m a
Jedyną „furtkę” od tej reguły odnajdziemy w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, gdzie zawarto ogólne przepisy dotyczące kwarantanny. Tamże przewidziano, że jedynie organ inspekcji sanitarnej (właściwy miejscowo państwowy powiatowy inspektor sanitarny) może postanowić o odstępstwie od zasady zakazu opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych. 
Tutaj rodzi się kolejny problem w obliczu obecnej praktyki niewydawania decyzji w tym zakresie. Obecnie przepisy przewidują, że informację o objęciu kwarantanną wprowadza się do systemu teleinformatycznego, samego zainteresowanego zaś zawiadamia się ustnie (telefonicznie) lub za pomocą urządzeń teleinformatycznych. 
Oznacza to, że należałoby wystąpić do Sanepidu o wydanie postanowienia, w którym dopuści możliwość poruszania się po drogach publicznych przez rolnika w trakcie kwarantanny. Uzyskanie takiego dokumentu z pewnością pozwoliłoby na uniknięcie kłopotów w razie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Funkcjonariusze i członkowie wszystkich tych formacji dysponują prawem kontroli realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji.

Pytanie, czy w obliczu powszechnie znanego faktu ogromu pracy, z którym mierzą się obecnie pracownicy Sanepidu, nasz wniosek w ogóle zostanie rozpatrzony zanim upłynie nasza kwarantanna lub izolacja domowa?

Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza

Stan prawny na dzień 2 grudnia 2020 r.
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna:
  • Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku
z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2132) 
  • Ustawa z 5 grudnia 2008 r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 z późn. zm.)
autor Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik pomagał sąsiadom i odśnieżył ciągnikiem drogę we wsi. Teraz stanie przed sądem

34-letni rolnik z gminy Trzcinica chciał pomóc mieszkańcom miejscowości Aniołka Pierwsza pod Kępnem. Odpalił swojego Ursusa i zaczął odśnieżać lokalną drogę. Podczas tej czynności jego ciągnik wzbudził zainteresowanie policjantów. No i zaczęły się problemy uczynnego rolnika.

czytaj więcej

Rolnik broniąc gospodarstwa zabił wilka gołymi rękami! [FILM]

W jednym z gospodarstw w Rosji rozegrały się dramatyczne sceny. Wilk najpierw rozszarpał dwa psy i zaatakował konia, a później rzucił się na rolnika. Ten postanowił z nim walczyć i gołymi rękoma zabił bestię.

czytaj więcej
Przepisy prawne

Zmiany w Prawie budowlanym. Sąsiad nie zablokuje decyzji o pozwoleniu na budowę

Rolnicy zamierzający rozbudować obiekty inwentarskie na swych terenach bardzo często skarżyli się na nieprzychylność sąsiadów. Zwłaszcza nowych, którzy z miasta przeprowadzali się na wieś. Agrarlex informuje, jakie zmiany wprowadza nowelizacja Prawa budowlanego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a