- Czy rolnik na kwarantannie może wykonywać prace polowe?
- Co o tym mówi bieżące rozporządzenie Rady Ministrów?
- Dokąd zwrócić się po interpretację?
Obowiązujące od 2 grudnia 2020 r. rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje tylko dwa wyjątki od zakazu opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji odbywanej w warunkach domowych. W istocie przepisy mówią o zawieszeniu tego zakazu jedynie wówczas, gdy trzeba:
- przeprowadzić przez lekarza badania fizykalnego z pacjentem podejrzanym
o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub
- udać się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej
w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
Oczywiście, zakaz opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji nie obowiązuje również w czasie powrotu do miejsca ich odbywania (par. 4).
Innych wyjątków od tej reguły przepisy rozporządzenia nie przewidują. W szczególności nie znajdziemy tam przepisu, który pozwalałby na stwierdzenie, że rolnik na kwarantannie może przemieszczać się ciągnikiem lub innym „zamkniętym” pojazdem po drogach publicznych i to nawet w celu dojazdu do swoich pól, czy zabudowań.
Pytać swój Sanepid
Jedyną „furtkę” od tej reguły odnajdziemy w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, gdzie zawarto ogólne przepisy dotyczące kwarantanny. Tamże przewidziano, że jedynie organ inspekcji sanitarnej (właściwy miejscowo państwowy powiatowy inspektor sanitarny) może postanowić o odstępstwie od zasady zakazu opuszczania miejsca kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych.
Tutaj rodzi się kolejny problem w obliczu obecnej praktyki niewydawania decyzji w tym zakresie. Obecnie przepisy przewidują, że informację o objęciu kwarantanną wprowadza się do systemu teleinformatycznego, samego zainteresowanego zaś zawiadamia się ustnie (telefonicznie) lub za pomocą urządzeń teleinformatycznych.
Oznacza to, że należałoby wystąpić do Sanepidu o wydanie postanowienia, w którym dopuści możliwość poruszania się po drogach publicznych przez rolnika w trakcie kwarantanny. Uzyskanie takiego dokumentu z pewnością pozwoliłoby na uniknięcie kłopotów w razie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Funkcjonariusze i członkowie wszystkich tych formacji dysponują prawem kontroli realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji.
Pytanie, czy w obliczu powszechnie znanego faktu ogromu pracy, z którym mierzą się obecnie pracownicy Sanepidu, nasz wniosek w ogóle zostanie rozpatrzony zanim upłynie nasza kwarantanna lub izolacja domowa?
Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza
Stan prawny na dzień 2 grudnia 2020 r.
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna:
- Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku
z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2132)
- Ustawa z 5 grudnia 2008 r.
o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 z późn. zm.)