Rolnik pomagał sąsiadom i odśnieżył ciągnikiem drogę we wsi. Teraz stanie przed sądem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik pomagał sąsiadom i odśnieżył ciągnikiem drogę we wsi. Teraz stanie przed sądem

16.01.2021

34-letni rolnik z gminy Trzcinica chciał pomóc mieszkańcom miejscowości Aniołka Pierwsza pod Kępnem. Odpalił swojego Ursusa i zaczął odśnieżać lokalną drogę. Podczas tej czynności jego ciągnik wzbudził zainteresowanie policjantów. No i zaczęły się problemy uczynnego rolnika.

Młody rolnik w Ursusie odśnieżał drogę

Policja z Trzcinicy 13 stycznia przed godziną 20 otrzymała zgłoszenie o ciągniku marki Ursus, który odśnieża drogę publiczną w miejscowości Aniołka Pierwsza (Wielkopolska). Zdaniem zgłaszającego traktorzysta może znajdować się pod wpływem alkoholu.

Na miejsce udali się dzielnicowi, którzy namierzyli ciągnik i dokonali kontroli kierowcy pojazdu. Okazał się nim 34-latek z gminy Trzcinica. 

Traktorzysta był pijany, a ciągnik nie był dopuszczony do ruchu

W trakcie kontroli okazało się, że nietrzeźwy traktorzysta ma blisko 1 promil alkoholu w organizmie, ale, to był dopiero początek jego problemów. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że nie posiada on wcale uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Także Ursus nie powinien znaleźć się na drodze publicznej. Ciągnik bowiem nie był zarejestrowany, a więc formalnie nie był dopuszczony do ruchu po drogach publicznych.

Nietrzeźwy kierowca Ursusa został zatrzymany i zostanie postawiony przed sąd.

Michał Czubak
Fot. KPP w Kępnie

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Inwestycja w biogazownie - aspekty prawne, które warto znać

03.03.2021

Podczas webinarium "Kiedy warto inwestować w biogazownie?" jednym z prelegentów był mgr Tomasz Marzec z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przybliżył uczestnikom spotkania prawne aspekty związane z inwestycjami w biogazownie.

Jeżeli rolnik zdecydował się na budowę biogazowni, to dopiero pierwszy krok na długiej ścieżce jaką trzeba przejść od momentu podjęcia decyzji do rozpoczęcia eksploatacji.Proces planowania i budowy biogazowni musi mieć właściwą ścieżkę prawną. Zwłaszcza, jeżeli właściciel biogazowni chce otrzymać dofinansowanie za pośrednictwem KOWR.

Na samym początku jest koncepcja powstania całej inwestycji, prace projektowe, ścieżka administracyjna, potem proces wszystkich prac budowlanych i wreszcie rozpoczęcie eksploatacji.

- W obecnym systemie prawnym w Polsce nie ma jednolitego procesu inwestycyjnego. Konieczność przeprowadzenia poszczególnych postępowań będzie zależało od warunków lokalizacji inwestycji, rocznej wydajności inwestycji i mocy instalacji w biogazowni - wskazywał mgr Tomasz Marzec. W ocenie naszego eksperta najbardziej uproszczony proces inwestycyjny jest obecnie w przypadku mikroinstalacji biogazu rolniczego.

Schemat czynności formalno - prawnych podczas procesu inwestycyjnego

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Oglądaj na żywo! Kiedy warto inwestować w biogazownie rolnicze?

03.03.2021

Punktualnie o 10:00 rozpoczęliśmy nasze webinarium nt. inwestycji w biogazownie. Prowadzą je dla Was Jan Beba z redakcji top agrar Polska i Paweł Mikos z redakcji Tygodnika Poradnika Rolniczego. Zachęcamy do oglądania na żywo!

Z ekspertami z branży rozwiejemy Twoje wątpliwości zarówno z zakresu projektowania i budowy dużych biogazowni rolniczych, jak i mikroinstalacji skrojonych na miarę mniejszych rodzinnych gospodarstw. Dowiesz się także, na jakie substraty warto postawić i w jaki sposób najlepiej wykorzystać poferment by zwiększyć wydajność produkcji. Podczas webinarium nie zabraknie też pytań o finansowanie inwestycji oraz opłacalność i okres zwrotu.

Istotnym elementem dyskusji z ekspertami będą też uwarunkowania prawne umożliwiające inwestycję w biogazownię, możliwości jej sfinansowania. Cennym uzupełnieniem dyskusji o produkcji biogazu na wsi będą podpowiedzi z zakresu radzenia sobie z możliwym oporem lokalnej społeczności, by rozwiać wątpliwości i konkretnymi argumentami przekonać przeciwników planowanej inwestycji.

Program webinarium.

10.00 – rozpoczęcie:
Skąd można pozyskać fundusze na biogazownie rolnicze i czy taka inwestycja może się opłacać?

10.05 – 11.05 BLOK TECHNICZNO–PRAKTYCZNY

Aspekty techniczne małych i dużych biogazowni rolniczych
Jaki substrat będzie najlepszy?
W jaki sposób można wykorzystać poferment?
Jakie zyski i kiedy może generować biogazownia?

11.05 – 12.05 BLOK EKONOMICZNO-PRAWNY
Jakie pozwolenia są konieczne do postawienia biogazowni rolniczej?
Spółdzielnie energetyczne w Polsce i w Niemczech – jakie są różnice i czy rolnik powinien się w nie angażować?
Ile trzeba wydać na biogazownię i kiedy może się to opłacać rolnikowi?
Czy społeczność lokalna ma się czego obawiać w przypadku biogazowni rolniczych?

12.05 – 12.35 PANEL DYSKUSYJNY

Kiedy i jakim gospodarstwom opłaca się inwestycja w biogazownię? Od czego zależą zyski?

CZYTAJ ARTYKUŁ

Czy koło łowieckie zapłaci za kiszonkę z wolnego rynku?

03.03.2021

Dziki wyrządziły szkody w uprawie kukurydzy, którą uprawiam z przeznaczeniem na kiszonkę dla bydła. W związku z poniesionymi stratami chciałbym, aby koło łowieckie zapłaciło mi nie tylko wartość zniszczonej kukurydzy, lecz również zrekompensowało mi straty, jakie poniosę na zakup tej kiszonki na rynku. Koło twierdzi, że jest zobowiązane jedynie do zapłaty odszkodowania za faktycznie zniszczoną uprawę, czy słusznie? Agrarlex odpowiada na pytanie rolnika z Wielkopolski.

Poruszona w pytaniu kwestia dotyczy problemu rekompensowania poszkodowanemu rolnikowi tzw. utraconych korzyści. Dość często pojawia się problem z różnicą występującą pomiędzy:
  • zakresem odszkodowania na gruncie ustawy Prawo łowieckie a 
  • unormowanym przez przepisy Kodeksu cywilnego. 


Szkoda i utracone korzyści

Kodeks w art. 362 określa szkodę jako stratę faktycznie poniesioną przez poszkodowanego oraz korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zatem na szkodę składa się:
  • rzeczywisty uszczerbek w majątku poszkodowanego oraz 
  • strata wynikająca z utraty potencjalnych korzyści. 
Utracone korzyści mogą oznaczać zarówno przyszły dochód ze sprzedaży plonów, które zostały zniszczone, jak również utraconymi korzyściami mogą być oszczędności uzyskane dzięki temu, że danego towaru nie będziemy musieli nabyć na rynku. 
Tak kwestia szkody kształtuje się na gruncie prawa cywilnego. 

Jak to widzi Prawo łowieckie?

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Na Mazowszu myśliwy zastrzelił łosia. Grozi mu 5 lat więzienia

Dwaj myśliwi zatrzymani zostali pod zarzutem kłusownictwa. Jeden z nich miał zastrzelić łosia. Obaj staną przed sądem.

czytaj więcej

24-latek chciał naprawić Opla, a spalił sąsiadowi kombajn

W gospodarstwie pod Łukowem doszło do pożaru w niecodziennych okolicznościach. 24-latek chciał naprawić swój samochód i skorzystał z garażu sąsiada. Jednak prace wymknęły się spod kontroli i doszło do pożaru 2 garaży, gdzie spłonął kombajn zbożowy i 2 motocykle.

czytaj więcej

Ptasia grypa: kolejne kraje zamykają rynki na drób z Polski i UE

Filipiny zastosowały kolejne restrykcje handlowe w związku z rozprzestrzenianiem się grypy ptaków w Europie i w Azji. To już kolejne embargo, jakie rząd filipiński nakłada na europejski rynek.

czytaj więcej
r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.