Nawet 5 minutowy kontakt z człowiekiem zmniejsza stres u cieląt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawet 5 minutowy kontakt z człowiekiem zmniejsza stres u cieląt

06.03.2023autor: Beata Dąbrowska

Nowe badanie pokazało, że 5 minut ludzkiego towarzystwa i drapanie po szyi może pomóc zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie odsadzanych cieląt.

Kontakt z człowiekiem sposobem na zmniejszenie stresu odsadzeniowego u cieląt?

Każdy hodowca wie, że odsadzanie to dla cieląt okres bardzo stresujący, gdyż przechodzą one z diety płynnej na stałą. Wiele jest sposobów, by stres odsadzeniowy ograniczyć, a naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Florydy zwrócili uwagę na kolejny. Otóż wykazali, że socjalizacja z innymi cielętami i ludźmi – przez zaledwie pięć minut — może poprawić ogólne samopoczucie zwierząt.

Ocena samopoczucia cielęcia odbywa się zwykle poprzez obserwację zachowań, zwłaszcza nienormalnych, które mogą obejmować ssanie lub gryzienie kojców i ściółki, współtowarzyszy lub opiekunów. Wszystko to jest powszechne w okresie odsadzenia, a tego rodzaju zachowania są uważane za oznaki frustracji i mogą mieć wpływ na zdrowie cieląt. Ponieważ badania wykazały, że cielęta szukają kontaktu z człowiekiem, naukowcy postanowili zrozumieć, w jaki sposób relacja człowiek-zwierzę może wpłynąć na te zachowania. Aby znaleźć odpowiedź, zespół losowo przydzielił 28 cieląt holsztyńskich jałówek do indywidualnych lub podwójnych kojców od urodzenia do siódmego tygodnia życia i ustandaryzował ich kontakt z ludźmi w tym okresie, aby uwzględnić karmienie i badania zdrowotne.

Kontakt z człowiekiem ma wpływ na zachowanie cieląt i pomaga w utrzymaniu spokoju i dobrego ich samopoczucia

  • Kontakt z człowiekiem ma wpływ na zachowanie cieląt i pomaga w utrzymaniu spokoju i dobrego ich samopoczucia
r e k l a m a

Jak kontakt z człowiekiem wpłynął na zachowanie cieląt?

Cielęta zaczęto odsadzać w wieku sześciu tygodni; w czasie czterodniowego okresu badań podczas odsadzenia, naukowcy wprowadzali dodatkowy kontakt z człowiekiem i stale rejestrowali jego wpływ na zachowanie. W tym czasie każde cielę otrzymało dwa dni normalnej ilości kontaktu z człowiekiem i dwa dni eksperymentalne, podczas których otrzymało dodatkowe pięć minut drapania szyi ze swoimi znanymi ludzkimi opiekunami.

Dlaczego drapanie szyi? Otóż, wcześniejsze badania wykazały, że cielęta lubią kontakt dotykowy, w tym szczotkowanie przez ludzi. Ten rodzaj kontaktu może zmniejszyć tętno, a cielęta pochylają się i wyciągają szyję, by uzyskać więcej dotyku.

Po przeanalizowaniu nagrań wideo, zespół badawczy doszedł do wniosku, że kontakt z człowiekiem ma wpływ na zachowanie cieląt i pomaga w utrzymaniu spokoju i dobrego samopoczucia. Te pięć minut spędzonych z ludźmi skróciło czas ssania cieląt i zwiększyło ich ilość odpoczynku po posiłkach. Ten spadek zachowania ssącego był szczególnie wyraźny u cieląt utrzymywanych samotnie w porównaniu z tymi, które miały współtowarzysza w kojcu, co wskazuje na znaczenie socjalizacji nie tylko z ludźmi, ale także z innymi cielętami.

Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2023 na str. 68. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fonterra zakaże uboju młodych cieląt

Nowozelandzka spółdzielnia mleczarska Fonterra planuje zobowiązać swoich członków, by wszystkie urodzone cielęta, które nie są przeznaczone do odchowu we własnym gospodarstwie, oferowane były do dalszego odchowu w celu produkcji mięsa.

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Jak poprawić zdrowie cieląt i zmniejszyć śmiertelność?

Poprawny odchów cieląt w praktyce to nadal problem w wielu stadach krów mlecznych. Na co zwrócić uwagę, żeby pozbyć się biegunek i zmniejszyć śmiertelność cieląt?

czytaj więcej

Preparat siarozastępczy pomaga cielętom szybciej uporać się z biegunką

Dodanie substytutu siary do preparatu mlekozastępczego może pomóc cielętom szybciej wyleczyć się z biegunki oraz pozytywnie wpływa na ich wzrost.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)