Fonterra zakaże uboju młodych cieląt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fonterra zakaże uboju młodych cieląt

03.03.2023autor: Beata Dąbrowska

Nowozelandzka spółdzielnia mleczarska Fonterra planuje zobowiązać swoich członków, by wszystkie urodzone cielęta, które nie są przeznaczone do odchowu we własnym gospodarstwie, oferowane były do dalszego odchowu w celu produkcji mięsa.

Nowa Zelandia: zaprzestanie uboju młodych byczków będzie warunkiem odstawienia mleka do spółdzielni?

Nowozelandzcy farmerzy wciąż uśmiercają wiele cieląt (byczków) tuż po urodzeniu, ponieważ praktycznie nie istnieje rynek zbytu na te zwierzęta. Fonterra chce zakazać eutanazji tych tak zwanych "cieląt bobby" na własnej farmie, jeśli nie ma ku temu humanitarnych powodów. Propozycja powinna wejść w życie od czerwca bieżącego roku.

Propozycja, którą Fonterra chce dodać do warunków dostaw mleka, wywołuje niepokój wśród hodowców bydła mlecznego i rzeźników. W Nowej Zelandii nie ma bowiem łańcucha produkcji cielęciny (jak na przykład w Holandii), dlatego też każdego roku około 1,8 miliona cieląt jest poddawanych ubojowi w młodym wieku. Liczbę cieląt bobby, które nie docierają do rzeźników, szacuje się na 150 000 do 200 000.

r e k l a m a

Ubój dużej ilości cieląt coraz częstszym tematem dyskusji w przestrzeni publicznej w Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii funkcjonuje system sezonowości wycieleń, co skutkuje ogromnym szczytem podaży cieląt do uboju. Rzeźnicy obawiają się, że nie poradzą sobie z dodatkową dostawą młodych cieląt, których mięso przetwarzane jest głównie w przemyśle paszowym.

Dyskusja o dużej liczbie cieląt poddawanych ubojowi w młodym wieku staje się coraz bardziej zażarta w debacie publicznej w Nowej Zelandii. Fonterra poświadcza, że jest świadoma trudności w sprzedaży cieląt w niektórych regionach, dlatego wraz z hodowcami bydła mlecznego będzie poszukiwać nowych inicjatyw dla przemysłu mięsnego, aby można było wypracować bardziej zrównoważone rozwiązania.

Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawet 5 minutowy kontakt z człowiekiem zmniejsza stres u cieląt

Nowe badanie pokazało, że 5 minut ludzkiego towarzystwa i drapanie po szyi może pomóc zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie odsadzanych cieląt.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)