Preparat siarozastępczy pomaga cielętom szybciej uporać się z biegunką
Dodanie substytutu siary do preparatu mlekozastępczego może pomóc cielętom szybciej wyleczyć się z biegunki oraz pozytywnie wpływa na ich wzrost.
Badania dowodzą, że dodatek preparatu siarozastępczego pomaga cielętom walczącym z biegunką
Wykazał to eksperyment, który przeprowadzili kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Guelph na farmie do odchowującej cielęta w prowincji Ontario.
Badacze podzielili cielęta z biegunką na trzy grupy.
- Pierwsza grupa otrzymywała 2,5 litra preparatu mlekozastępczego o stężeniu 130 gramów proszku na litr dwa razy dziennie przez cztery dni.
- Druga grupa początkowo przyjmowała 2,5 litra mieszanki preparatu mlekozastępczego (65 gramów proszku na litr) i suszonego substytutu siary (również 65 gramów na litr) dwa razy dziennie przez dwa dni. W ciągu następnych dwóch dni cielęta ponownie otrzymywały jedynie 2,5 litra preparatu mlekozastępczego dwa razy dziennie (130 g na litr).
- Trzecia grupa cieląt otrzymywała taką samą mieszankę preparatu mlekozastępczego i siary jak druga grupa, ale mieszanka ta była skarmiana dwa dni dłużej.
Po badaniu okazało się, że cielęta z pierwszej grupy wyleczyły się z biegunki średnio po 3,5 dnia. Cielęta z drugiej i trzeciej grupy dochodziły do siebie szybciej i wracały do zdrowia średnio po 2,75 dniu, a ponadto różnice w czasie potrzebnym do wyleczenia były znacznie krótsze u cieląt, którym podawano siarę przez cztery dni. W grupie drugiej wahał się on od 0,5 do 11 dni, w grupie trzeciej od 0,5 do 7 dni.
- Cielęta, którym podawano mieszankę preparatu mlekozastępczego z substytutem siary przez 4 dni z powodu biegunki szybciej się z niej wyleczyły i rosły o 100 g dziennie więcej od cieląt żywionych wyłącznie preparatem
Naukowcy monitorowali również na fermie wzrost cieląt w ciągu pierwszych 56 dni. Zwierzęta, którym podawano mieszankę preparatu mlekozastępczego i siary przez cztery dni po biegunce, rosły średnio prawie 100 gramów dziennie szybciej niż cielęta żywione wyłącznie preparatem mlekozastępczym.
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl
Beata Dąbrowska
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
Najważniejsze tematy