Preparat siarozastępczy pomaga cielętom szybciej uporać się z biegunką
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Preparat siarozastępczy pomaga cielętom szybciej uporać się z biegunką

08.02.2023autor: Beata Dąbrowska

Dodanie substytutu siary do preparatu mlekozastępczego może pomóc cielętom szybciej wyleczyć się z biegunki oraz pozytywnie wpływa na ich wzrost.

Badania dowodzą, że dodatek preparatu siarozastępczego pomaga cielętom walczącym z biegunką

Wykazał to eksperyment, który przeprowadzili kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Guelph na farmie do odchowującej cielęta w prowincji Ontario.

Badacze podzielili cielęta z biegunką na trzy grupy.

  • Pierwsza grupa otrzymywała 2,5 litra preparatu mlekozastępczego o stężeniu 130 gramów proszku na litr dwa razy dziennie przez cztery dni.
  • Druga grupa początkowo przyjmowała 2,5 litra mieszanki preparatu mlekozastępczego (65 gramów proszku na litr) i suszonego substytutu siary (również 65 gramów na litr) dwa razy dziennie przez dwa dni. W ciągu następnych dwóch dni cielęta ponownie otrzymywały jedynie 2,5 litra preparatu mlekozastępczego dwa razy dziennie (130 g na litr).
  • Trzecia grupa cieląt otrzymywała taką samą mieszankę preparatu mlekozastępczego i siary jak druga grupa, ale mieszanka ta była skarmiana dwa dni dłużej.

Po badaniu okazało się, że cielęta z pierwszej grupy wyleczyły się z biegunki średnio po 3,5 dnia. Cielęta z drugiej i trzeciej grupy dochodziły do siebie szybciej i wracały do zdrowia średnio po 2,75 dniu, a ponadto różnice w czasie potrzebnym do wyleczenia były znacznie krótsze u cieląt, którym podawano siarę przez cztery dni. W grupie drugiej wahał się on od 0,5 do 11 dni, w grupie trzeciej od 0,5 do 7 dni.

Cielęta, którym podawano mieszankę preparatu mlekozastępczego z substytutem siary przez 4 dni z powodu biegunki szybciej się z niej wyleczyły i rosły o 100 g dziennie więcej od cieląt żywionych wyłącznie preparatem

  • Cielęta, którym podawano mieszankę preparatu mlekozastępczego z substytutem siary przez 4 dni z powodu biegunki szybciej się z niej wyleczyły i rosły o 100 g dziennie więcej od cieląt żywionych wyłącznie preparatem

Naukowcy monitorowali również na fermie wzrost cieląt w ciągu pierwszych 56 dni. Zwierzęta, którym podawano mieszankę preparatu mlekozastępczego i siary przez cztery dni po biegunce, rosły średnio prawie 100 gramów dziennie szybciej niż cielęta żywione wyłącznie preparatem mlekozastępczym.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt.nl

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niesamowite! Krowa urodziła piękne trojaczki w gospodarstwie SK w Pępowie [ZDJĘCIA]

Niesamowite narodziny w Stadninie Koni w Pępowie! Krowa HF urodziła piękne i zdrowe trojaczki. Wszystkie są tej samej płci i dostaną imię po dzielnej mamie. Jakie? Ile ważyły przy porodzie?

czytaj więcej

Nawet 5 minutowy kontakt z człowiekiem zmniejsza stres u cieląt

Nowe badanie pokazało, że 5 minut ludzkiego towarzystwa i drapanie po szyi może pomóc zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie odsadzanych cieląt.

czytaj więcej

Po czym poznać, że cielę jest zdrowe?

Bezproblemowy poród cieszy, jednak zaraz po nim zadajemy sobie pytanie – czy nowo urodzone cielę jest zdrowe. Możemy to sprawdzić prowadząc, zalecany przez specjalistów, monitoring cielęcia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)