USA gonią brazylijskie rekordy w soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USA gonią brazylijskie rekordy w soi

26.08.2020autor: dr Juliusz Urban

Rynek oleistych i białkowych od roku zasypują kolejne informacje o rekordowych zbiorach soi w Brazylii, tym razem eksperci zwracają uwagę na bardzo dobrą kondycję upraw w USA i prognozują spore wzrosty zbiorów na ten sezon.

Ceny soi na amerykańskiej giełdzie, po szoku cenowym związanym z wybuchem pandemii koronawirusa zapoczątkowanym w połowie stycznia, niemal od połowy kwietnia są praktycznie w stałym trendzie rosnącym.

 

Pomimo ciągłych doniesień o rekordowych zbiorach w Brazylii, rynki wciąż pozytywnie reagują na choćby najmniejsze wzrosty zakupów Pekinu w USA, związane z realizacją pierwszej tury porozumienia w sprawie zakończenia wojny handlowej na linii Stany Zjednoczone – Chiny. Obecnie mamy kolejną fazę telefonicznych rozmów i ocieplenie stanowisk obu stron konfliktu. Chiny zgodziły się przyspieszyć realizację uzgodnień pierwszej fazy porozumienia.


Jednocześnie rosną dostawy do Chin soi z Brazylii. W lipcu wzrosły one do ​​8,18 mln ton, było to o 27% więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku (6,42 mln ton). 
Jak informuje agencja Bloomberg, do 7 sierpnia 2020 roku brazylijscy rolnicy zawarli już umowy sprzedaży aż na 43% plonów z obecnego sezonu, podczas gdy w poprzednich sezonach do tego czasu sprzedawali około 16% produkcji. Wartość brazylijskiego reala bardzo się osłabiła, a zapasy spadły do ​​rekordowo niskiego poziomu z powodu największego w historii popytu na soję.

 

Rok temu pod koniec sierpnia (18.08.2019 r.)  soja kosztowała 303 dolary za tonę, dziś jest to już 327 dolarów/t. Wzrost ceny wynosi 7,5%.

 

W sierpniowym raporcie analitycy Oilworld o 3,5 mln ton podnieśli prognozę światowej produkcji soi na sezon 2020/21 – do 369,9 mln ton. Uważają oni, że w tym roku zbiory będą o 8,5% wyższe niż w poprzednim sezonie (341,1 mln ton). Praktycznie cały wzrost prognoz wynika z podniesienia szacunków zbiorów w USA.

Znawcy rynku oleistych podnieśli też prognozę zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych – do 118,6 mln ton 4 mln ton więcej niż wynikało z prognozy lipcowej. Amerykańskie zbiory, pomimo obecnie zagrażających uprawom tropikalnych burz, mają być aż o 20 mln ton wyższe od wyniku z sezonu 2019/20, kiedy to zebrano 98,7 mln ton.

Eksperci przewidują wzrost plonów soi w Brazylii – do 131 mln ton wobec 126,55 mln ton sezon wcześniej i Argentynie – do 51,5 mln ton (50 mln t przed rokiem)

Analitycy spodziewają się również wzrostu produkcji w Chinach do 17,7 mln ton (z 15,97), w Indiach – do 10,3 mln ton (było 8,5 mln t), a także spadku w krajach UE – do 2,48 mln ton (z 2,72).

Natomiast w Rosji powierzchnia zasiewów soi według Rosstatu wyniosła w 2020 roku 2,83 mln ha, czyli o 8,0% mniej niż w 2019 roku. Zbiory soi w Rosji w 2019 roku osiągnęły w ostatnich latach rekordowe wartości i wyniosły 4,65 mln ton. Według jednego z realnych scenariuszy nakreślanych przez rosyjskich ekspertów, jeżeli plony soi w Federacji Rosyjskiej będą na poziomie ubiegłorocznym, to zbiory również spadną o 8,0% i wyniosą 4,27 mln ton.

 

Juliusz Urban   fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Brazylia – nowy światowy rekord w eksporcie wołowiny

USDA przewiduje, że Brazylia w tym roku ustanowi nowy rekord w eksporcie wołowiny. Ekwiwalent wagi eksportowanych tusz wyniesie nawet 2,5 mln ton… 

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak drożeje w ślad za soją

Ceny soi na amerykańskiej giełdzie niemal od połowy kwietnia są praktycznie w stałym trendzie rosnącym. Aktualnie tygodniowe wzrosty cen powodują podwyżki cen rzepaku.

czytaj więcej

Mercosur: wracają wątpliwości

Dzięki tej umowie UE i cztery kraje Ameryki Południowej chcą zbudować największą strefę wolnego handlu na świecie. Wielokrotnie już jednak pisaliśmy o tym, że zalety wspólnego handlu łączą się z zagrożeniami wynikającymi nie tylko ze swobodnej wymiany handlowej i nie do końca równoprawnej konkurencji europejskich producentów żywności z ich południowoamerykańskimi odpowiednikami, ale także z problemów wynikających dla środowiska naturalnego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)