Rzepak drożeje w ślad za soją
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak drożeje w ślad za soją

28.08.2020autor: dr Juliusz Urban

Ceny soi na amerykańskiej giełdzie niemal od połowy kwietnia są praktycznie w stałym trendzie rosnącym. Aktualnie tygodniowe wzrosty cen powodują podwyżki cen rzepaku.

Rok temu pod koniec sierpnia  soja kosztowała 303 dolary za tonę dziś jest to aż 335 dolarów/t, wzrost ceny wynosi  10%. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia soja podrożała ponad 4 %.

Obecne uzgodnienia pomiędzy stronami konfliktu na linii USA–Chiny zmierzające do zintensyfikowania działań realizacji I fazy porozumienia w sprawie zakończenia wojny handlowej, wlewają sporo optymizmy w rynek oleistych. 

 

Z większym optymizmem rynki biopaliwowe spoglądają także na rynek ropy, której ceny od 21 sierpnia rosły pod wpływem obaw o uszkodzenia pól wydobywczych w USA przez nadchodzący huragan Laura. Ropa Brent zaczęła kosztować już 46,5 dolara/baryłkę i choć dziś nieco tanieje, to mamy wciąż rosnący trend sięgający okresu 4 miesięcy.

 

Wyższe zbiory rzepaku w tym roku mają Niemcy, u których według danych niemieckiego biura statystycznego spadkowe tendencje oderwały sią od ubiegłorocznych minimów. Zarówno zasiewy, które wyniosły na ten rok 950 tys. ha (850 tys. ha rok temu) jak i zebrane ilości, które wyniosły w te żniwa 3,13 mln ton (2,82 mln t. rok temu) świadczą o zmianie słabnącego przez lata zainteresowania uprawą rzepaku.

Dla przypomnienia rekordy zbiorów niemieckiego rzepaku przypadały na rok 2014 i 2013, kiedy to u naszych zachodnich sąsiadów zebrano 6,25 i 5,78 mln ton, a rekordy obsianych rzepakiem powierzchni przypadł właśnie na sezon 2012/2013 wówczas zasiano 1,47 mln ha.

 

Konsumując wszystkie te dane ceny rzepaku na giełdzie Matif zaczynają rosnąć kolejny tydzień z rzędu. Rzepak osiąga już poziomy 384,50 euro/t na listopad, luty kwotowany jest dwa euro drożej
Kurs złotówki kształtuje się na 4,40 zł/euro. Pomimo podwyżek cen ruch w rzepaku jest niewielki.

r e k l a m a
Firmy handlowe ceny skupu wciąż wystawiają na poziomach 1530 –1615 zł/t, bo jak twierdzą brak jest podaży, a i o zbyt trudno.

Przetwórcy ceny podnieśli o 20–25 zł/t w porównaniu z poprzednim tygodniem, ale i to nie powoduje większego ruchu w handlu.


Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na październik         – 1690 zł/t  (zaolejenie 42%)   

              Brzeg dostawy na wrzesień              – 1690 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na wrzesień        – 1655 zł/t

                                         na październik    – 1675 zł/t 

              Czernin dostawy na grudzień              – 1675 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na wrzesień         – 1600 zł/t

                   Kosów Lacki     na wrzesień          – 1590 zł/t

  • Glencore Bodaczów dostawy na wrzesień  – 1630 zł/t

  • Bestoil Lasocice cena wolnorynkowa          – 1620 zł/t 
                 na umowach handlowych można wynegocjować 1690 zł/t


Tutaj sprawdzisz ceny w krajowym skupie rzepaku

Juliusz Urban  Foto. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty IGC

Raport IGC: zeszłoroczny rekord będzie pobity dzięki kukurydzy

Oczy ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej zwrócone są obecnie na kukurydzę i soję, których zbiory w tym roku znacznie mają wzrosnąć.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

USA gonią brazylijskie rekordy w soi

Rynek oleistych i białkowych od roku zasypują kolejne informacje o rekordowych zbiorach soi w Brazylii, tym razem eksperci zwracają uwagę na bardzo dobrą kondycję upraw w USA i prognozują spore wzrosty zbiorów na ten sezon.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)