Mercosur: wracają wątpliwości
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mercosur: wracają wątpliwości

26.08.2020autor: dr Juliusz Urban

Dzięki tej umowie UE i cztery kraje Ameryki Południowej chcą zbudować największą strefę wolnego handlu na świecie. Wielokrotnie już jednak pisaliśmy o tym, że zalety wspólnego handlu łączą się z zagrożeniami wynikającymi nie tylko ze swobodnej wymiany handlowej i nie do końca równoprawnej konkurencji europejskich producentów żywności z ich południowoamerykańskimi odpowiednikami, ale także z problemów wynikających dla środowiska naturalnego.

Z tego ostatniego powodu obecnie ratyfikacja umowy UE z Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem napotyka na kolejne utrudnienia. Swoje weto do treści porozumienia ogłosiła już Francja.

 

Swoje wątpliwości zgłaszają także Niemcy.

Niemiecka gospodarka mogłaby sporo zyskać na porozumieniu z Mercosur, gdyż podpisanie umowy przez wszystkie kraje unijne doprowadziłoby do większego rozwoju handlu samochodami oraz maszynami rolniczymi i przemysłowymi, z których produkcji słyną Niemcy. Jednak obecnie w niemieckim punkcie widzenia górę biorą względy środowiskowe. Kanclerz Merkel ma coraz większe wątpliwości, co do obecnego kształtu porozumienia Mercosur, a kolejne pytania pojawiły się przed ratyfikacją umowy przez Niemcy.

r e k l a m a

Ze zdwojoną siłą wraca temat wylesiania w Amazonii. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że Niemcy są bardzo zaniepokojeni wylesianiem, cięciem i wypalaniem amazońskich lasów.

– W tym kontekście pojawiają się poważne pytania, czy realizacja umowy w zamierzonym duchu jest obecnie zagwarantowana, oceniamy to ze sporym sceptycyzmem. Obecnie trwa weryfikacja formalności prawnych – informował na konferencji podczas posiedzenia w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu.

Według wstępnych danych Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych od sierpnia 2019 r. do lipca 2020 r. w brazylijskiej Amazonii wycięto ponad 9000 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych. To jest wzrost o około 35 procent.

Rzecznik ministra środowiska Svenji Schulze powiedział, że:

– Rozdział umowy dotyczący zrównoważonego rozwoju jest lepszy niż w poprzednich porozumieniach. Decydującym czynnikiem jest jednak to, czy obecna jest dobra wola wszystkich zaangażowanych, chcielibyśmy mieć większe poczucie bezpieczeństwa– podsumował.

 

Niemiecka aktywistka na rzecz klimatu z ruchu Fridays for Future Luisa Neubauer napisała nawet, że Kanclerz obiecała im nie podpisywać umowy w obecnej formie, tych słów nie potwierdził rzecznik prasowy rządu.

 

Niemiecka Izba Handlowo-Przemysłowa podkreśliła jednak, że porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku lepszej współpracy gospodarczej między głównymi rynkami. Zdaniem niemieckich przemysłowców umowa o wolnym handlu mogłaby skutecznie przyczynić się do wzmocnienia i zróżnicowania łańcuchów dostaw i walki z obecnym kryzysem.

– Moglibyśmy także uzyskać skuteczny instrument do pracy na rzecz lepszych standardów społecznych i środowiskowych w krajach Mercosur w dłuższej perspektywie – powiedział Volker Treier, zastępca dyrektora generalnego DIHK.

 

Krytycy jednak twierdzą, że umowa handlowa otworzy europejski rynek na produkty sojowe i mięso z Brazylii, a to przyczyni się dodatkowo do wylesiania jeszcze większych obszarów. Również bardzo krytyczni wobec umowy Mercosur są niemieccy rolnicy.

 

 

opracował Juliusz Urban

na podstawie Stefanie Awater-Esper: „Mercosur: Merkel hat „erhebliche Zweifel””

 

Foto: Bujoczek, archiwum taP

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Brazylia – nowy światowy rekord w eksporcie wołowiny

USDA przewiduje, że Brazylia w tym roku ustanowi nowy rekord w eksporcie wołowiny. Ekwiwalent wagi eksportowanych tusz wyniesie nawet 2,5 mln ton… 

czytaj więcej
Ceny strączkowych

USA gonią brazylijskie rekordy w soi

Rynek oleistych i białkowych od roku zasypują kolejne informacje o rekordowych zbiorach soi w Brazylii, tym razem eksperci zwracają uwagę na bardzo dobrą kondycję upraw w USA i prognozują spore wzrosty zbiorów na ten sezon.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – mało towaru, kolejne podwyżki

W ubiegłym tygodniu zastanawialiśmy się, czy stawki za bydło nadal będą rosły. Otóż najprawdopodobniej tak, bo towaru na rynku jest mało. Niektóre zakłady podniosły ceny nawet o 80 gr/kg!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)