Olej palmowy tanieje – tanieją pozostałe oleje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Olej palmowy tanieje – tanieją pozostałe oleje

14.04.2020autor: dr Juliusz Urban

Światowym rynkiem olejów roślinnych rządzi w ostatnim okresie olej palmowy. Eksperci oczekują, że zarówno popyt, jak i podaż oleju palmowego będą w najbliższym okresie ograniczone. Co pomimo chwilowego odbicia cen oleju rzepakowego, nie wróży znacznych wzrostów dla rzepaku w dłuższej perspektywie.

Oczekiwanemu spadkowi popytu w związku z pandemią koronawirusa towarzyszyć będzie obniżenie produkcji. W marcu produkcja oleju palmowego w Malezji spadła o 22% rok do roku do 1, 31 milionów ton rocznie, a zapasy spadły aż 43% (r/r) do 1,67 mln ton, tj. najniższego poziomu od czerwca 2017 r. Było to szóste z kolei obniżenie poziomu zapasów oleju palmowego. Przewiduje się, że w kwietniu produkcja spadnie o kolejne 22% rok do roku z powodu zakłóceń w przetwórstwie, a także z powodu niewystarczających ilości nawozów (oliworld.ru).

Kontrole ruchu w niektórych stanach w Malezji doprowadzają do zbyt długiego przetrzymywania plantacji palmowych. Ograniczenia ruchu towarów wprowadzono min. w stanie Sabah, który odpowiada za 25% produkcji malezyjskiego oleju palmowego. Powstrzymywanie się od zbioru powoduje, że zniszczeją pozostawione na drzewach owoce. Przejrzała palma może zrzucić nawet 50% owoców, dodatkowo zbiór przejrzałych owoców może spowodować spadek wydajności oraz pogorszenie jakości oleju wraz ze wzrostem ilości wolnych kwasów tłuszczowych.

Na drugi kwartał roku eksperci prognozują wzrostu eksportu oleju palmowego, ponieważ kraje muzułmańskie po zakończonym Ramadanie, który w tym roku przypada na 24 kwietnia do 23 maja, zaczną uzupełniać swoje zapasy.

Analitycy rynku uważają, że wraz z końcem pandemii koronawirusa zacznie wzrastać zużycie olejów jadalnych, co zwiększy popyt na olej palmowy i wesprze jego ceny. Jednak dodali, że przedłużający się kryzys zdrowotny osłabi popyt na olej palmowy u głównych konsumentów, a gwałtowny skok cen oleju palmowego w porównaniu z olejem napędowym sprawi, że biodiesel nie będzie opłacalny, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia popytu na biodiesel.

W ostatnim okresie eksport malezyjskiego oleju palmowego do Chin spadł o 17%. Dopóki wirus naprawdę się nie wycofa, szanse na znaczny wzrost importu oleju palmowego przez tak dużego odbiorcę jakim są Chiny w ciągu najbliższego jednego czy dwóch miesięcy są niewielkie. Dlatego olej palmowy od początku roku potaniał prawie o 30%.

W styczniu jego cena na w malezyjskich portach wynosiła 3136 ringgitów malezyjskich (1 MYR=0,96 zł), a dziś jest to tylko 2247 MYR/tonę (2157 zł). Także olej dostarczony do Europy potaniał w tym okresie dramatycznie. Jeszcze w styczniu jego ceny za tonę dostarczoną do portu w Rotterdamie wynosiły 860 dolarów amerykańskich za tonę, a dziś jest to nieco poniżej 600 USD/t (ok. 2490 zł/t).

To samo dotyczy także soi, w związku z tym i dla rzepaku trudno spodziewać się spektakularnych wzrostów cenowych, olej rzepakowy w ostatnim tygodniu odbił się o 35 Euro, ale nadal pozostaje zdaniem ekspertów w trendzie spadkowym.

Rynek oleju rzepakowego zakłada ok. 70% spadek zapotrzebowania na biodiesel i zdecydowany wzrost zapasów oleju w tankach przetwórców.

Chociaż do końca kwietnia możemy na Matifie zobaczyć jeszcze ciekawe ewolucje cenowe wynikające ze znikających notowań giełdowych na maj i konieczności odkupienia swoich pozycji przez inwestorów, to już w maju może być gorzej. Kolejne pojawiające się w giełdowym okienku notowanie dotyczy bowiem już rzepaku z nowych zbiorów. Pierwsze tygodnie maja przynosiły zwykle na giełdach korekty notowań i spadki cen rzepaku.

Juliusz Urban

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W 2019 roku wzrosła produkcja biokomponentów w Polsce

Krajowa produkcja biokomponentów zanotowała w 2019 roku kolejny wzrost, co znajduje swoje bezpośrednie przełożenie na zwiększony i stabilny popyt na surowce rolne, generuje produkcję pasz białkowych oraz miejsca pracy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku stanęły w miejscu

W tym tygodniu na rynku rzepakowym jest stabilnie. W czwartek (16.04.2020 r.) cena na Matifie w kontraktach na maj była dokładnie taka sama jak przed tygodniem i wynosiła 371 euro/t. Przetwórcy w swoich kalkulacjach przechodzą do bazy cen sierpniowych, a tu rzepak jest 2,25 euro/t tańszy. Złotówka jest na podobnym poziomie, bo aktualny kurs w stosunku do euro wacha się pomiędzy 4,53–4,54.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak znów drożeje, firmy handlowe wracają do gry

Wzrost cen rzepaku na giełdzie spowodował podwyżki w krajowym skupie. Stary rzepak jest wyceniany prawie w takich samych cenach jak nowy. Co w połączeniu ze wzrostami notowań nie powoduje chęci do podejmowania szybkich decyzji o sprzedaży, u tych, którzy jeszcze rzepak mają.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)