Ceny rzepaku stanęły w miejscu
W tym tygodniu na rynku rzepakowym jest stabilnie. W czwartek (16.04.2020 r.) cena na Matifie w kontraktach na maj była dokładnie taka sama jak przed tygodniem i wynosiła 371 euro/t. Przetwórcy w swoich kalkulacjach przechodzą do bazy cen sierpniowych, a tu rzepak jest 2,25 euro/t tańszy. Złotówka jest na podobnym poziomie, bo aktualny kurs w stosunku do euro wacha się pomiędzy 4,53–4,54.
Cen rzepaku w żaden sposób nie chcą wspierać ceny ropy. Arabia Saudyjska i Rosja porozumiały się w sprawie cięcia wydobycia dziennego o 9,7 mln baryłek na dzień. Następnie do porozumienia dołączyły USA, Kanada i Brazylia deklarując ograniczenie swojego wydobycia o 3,7 mln baryłek dziennie. Tak więc łącznie z OPEC+ to jest już 13,4 mln, a uwzględniając faktyczne cięcia w Arabii i Rosji, może być to nawet 15 milionów baryłek dziennie. Na świecie codziennie wydobywanych jest około 100 milionów baryłek ropy naftowej, obecnie więc mamy do czynienia z największym ograniczeniem produkcji ropy naftowej w historii. Pomimo tego faktu ceny ropy dalej są na rekordowo niskim poziomie. Na giełdach za ropę Brent płaci się obecnie 28,5 dolara za baryłkę, a za ropę WTI poniżej 20 dolarów.
Z rynku innych oleistych także nie ma wsparcia dla cen rzepaku, bowiem rynek oleju palmowego jest obecnie w rozkroku pomiędzy mniejszym zużyciem na biopaliwa, a stratami zbiorów powodowanych utrudnieniami logistycznymi spowodowanych decyzjami o przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w krajach największych producentów.
Dlatego ceny rzepaku na giełdach zmieniają się tylko w niewielkim zakresie, to samo dzieje się na krajowym rynku. Handlowcy oferują ceny praktycznie takie same jak przed tygodniem, najczęściej jest to zakres 1600–1650 zł/t.
Handlu jest jak na lekarstwo, ci przetwórcy, którzy w poprzednim tygodniu kupili jakieś ilości obecnie trochę obniżają bazy wyliczenia ceny.
Zakłady Tłuszczowe oferują aktualnie za rzepak z dostawami poniższe ceny:
- ZT Kruszwica dostawy na kwiecień – 1640 zł/t
- ADM Szamotuły dostawy na maj – 1660 zł/t
Czernin na kwiecień – 1635 zł/t
- Komagra Tychy na bieżąco – 1660 zł/t
Kosów Lacki na kwiecień – 1650 zł/t
- Glencore Bodaczów na kwiecień – 1631 zł/t
- Bestoil Lasocice na bieżąco – 1630 zł/t
Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest w wyższych cenach od 1625–1665 zł/t w zakładach tłuszczowych, tylko nieznacznie niższe lub podobne ceny oferują firmy skupowe.
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.
Juliusz Urban
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy