W 2019 roku wzrosła produkcja biokomponentów w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W 2019 roku wzrosła produkcja biokomponentów w Polsce

17.04.2020autor: dr Juliusz Urban

Krajowa produkcja biokomponentów zanotowała w 2019 roku kolejny wzrost, co znajduje swoje bezpośrednie przełożenie na zwiększony i stabilny popyt na surowce rolne, generuje produkcję pasz białkowych oraz miejsca pracy.

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rodzimi wytwórcy wyprodukowali w ubiegłym roku ponad 960 tys. ton estrów metylowych. Wiodącym surowcem pozostaje olej rzepakowy, którego wykorzystano na ten cel prawie 870 tys. ton oleju rzepakowego. Z kolei produkcja bioetanolu osiągnęła łącznie ponad 285 tys. m3, co umożliwiło efektywne zagospodarowanie m.in. ponad 511 tys. ton ziarna kukurydzy. 

 

– Wzrost produkcji biokomponentów w ostatnich latach ma przełożenie na producentów rolnych, tłocznie oleju rzepakowego oraz gorzelnie, co pokazują dane KOWR, ale należy również nieco szerzej spojrzeć na to przez pryzmat całej gospodarki. Branża biopaliw w Polsce zapewnia bowiem ponad 41 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy co jest najwyższym wynikiem w całej Europie! W obecnej sytuacji nie do przecenienia jest także towarzysząca biokomponentom produkcja pasz wysokobiałkowych tj. śruty rzepakowej i DDGS-u na łącznym poziomie ponad 1,7 mln ton, jak również bezpośrednie zaangażowanie wytwórców bioetanolu w zapewnienie dostaw środków odkażających -–powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowej Izby Biopaliw.

 

Tylko, czy w tym sezonie będzie podobnie? Pierwsze sygnały o zmniejszonym popycie na biopaliwa nadchodzą do nas z krajów dużych producentów. W Brazylii, która produkując 35 miliardów litrów spirytusu jest drugim na świecie producentem etanolu za Stanami Zjednoczonymi, sprzedaż etanolu w największym środkowo-południowym regionie zużywającym paliwo w drugiej połowie marca spadła o 20% – podaje Reuters.

Również w Polsce plantatorzy rzepaku i kukurydzy przeznaczanej na biopaliwa mogą obawiać się mniejszego zainteresowania koncernów paliwowych domieszką surowców odnawialnych. Bowiem realizacja nakładanego Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) jest funkcją procentową, a przy mniejszym zużyciu paliw podstawowych konieczność domieszki produktów pochodzenia roślinnego maleje.

opracował: Juliusz Urban  Foto: Bioagra SA

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rynkiem rzepaku targają naftowe emocje i wichry wojny

Od dawna wiadomo, że rynek olejów roślinnych i surowców potrzebnych do ich produkcji jest trwale spięty z cenami ropy naftowej. Nawet najstarszym analitykom nie śniło się jednak, że będą się zastanawiać, ile będzie kosztował rzepak, gdy ceny ropy zejdą niemal do zera.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Olej palmowy tanieje – tanieją pozostałe oleje

Światowym rynkiem olejów roślinnych rządzi w ostatnim okresie olej palmowy. Eksperci oczekują, że zarówno popyt, jak i podaż oleju palmowego będą w najbliższym okresie ograniczone. Co pomimo chwilowego odbicia cen oleju rzepakowego, nie wróży znacznych wzrostów dla rzepaku w dłuższej perspektywie.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)