Po Brexicie unijni eksporterzy mleka będą mieli problem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Po Brexicie unijni eksporterzy mleka będą mieli problem

01.07.2020autor: Dorota Kolasińska

Wielka Brytania szuka po świecie mleka i rozpoczęła negocjacje z Australią i Nową Zelandią dotyczącą wolnego handlu. Brytyjczyków rząd przekonuje, że będą mieli dostęp do tańszych produktów i podwyższone będą płace.

Liz Truss, sekretarz handlu międzynarodowego uważa, że nawiązanie kontaktów handlowych ze starymi przyjaciółmi, jak Nowa Zelandia czy Australia i podpisanie porozumienia o wolnym handlu będzie bardzo korzystne, ponieważ dzięki temu uda się zrealizować wszelkie założenia stabilizacji rynku po Brexicie.

Takie porozumienie mogłoby oznaczać ustanowienie niższych stawek cła na produkty mleczarskie, a warto pamiętać, że Australia i Nowa Zelandia są przodownikami w produkcji i eksporcie mleka. Sytuacja oznaczałaby także zmniejszenie atrakcyjności takich produktów jak ser, masło, mleko czy jogurty importowanych na Wyspy z UE, w tym także z Polski. Zachwianie produkcji u największych eksporterów mleka będzie miało wpływ na światowe ceny masła, a te z kolei na krajowe ceny mleka! 

Z tego samego powodu Nowa Zelandia protestuje przeciwko zbyt małym kontyngentom na sery i masło podczas również toczących się negocjacji handlowych z Unią Europejską. 

Zamknięcie negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią, a Nową Zelandią i Australią może być powodem zmartwienia dla polskich mleczarń, gdyż utracimy rynek zbytu. W okresie od stycznia do kwietnia br. Wielka Brytania kupiła z Polski produkty warte 103 mln zł, najwięcej sera (55 mln zł) oraz maślanki i jogurtów. 

oprac. dkol na podst. rp.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chiny zezwoliły na dostawy sproszkowanych produktów mlecznych z Rosji

W najbliższym czasie 5 rosyjskich przedsiębiorstw, które mają już zezwolenie na eksport do Chin, będzie kwalifikować się do dostaw tej kategorii - informuje The DairyNews, powołując się na dane federalnej państwowej instytucji budżetowej AgroExport, które organizacja zaprezentowała na oficjalnej stronie na Facebooku.

czytaj więcej
Aktualności

Eksport wyższy niż rok wcześniej

MRiRW podaje, że mimo pandemii koronawirusa sprzedaż produktów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7 % niż rok wcześniej – osiągając wartość 16,4 mld euro. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Unijne prognozy dotyczące rynku wołowiny

Komisja Europejska przygotowała prognozę na temat unijnego rynku wołowiny do końca 2020 r. – czeka nas spadek produkcji, importu i spożycia, a wzrost eksportu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)