Unijne prognozy dotyczące rynku wołowiny
Komisja Europejska przygotowała prognozę na temat unijnego rynku wołowiny do końca 2020 r. – czeka nas spadek produkcji, importu i spożycia, a wzrost eksportu.
Ceny, które na początku roku były bardziej stabilne, drastycznie spadły od połowy marca, kiedy zapotrzebowanie gastronomii na droższe elementy obniżyło się, a wzrosło zapotrzebowanie na tańsze mięso w sklepach spożywczych.
Wraz z ponownym otwarciem restauracji, popyt i tym samym ceny zaczęły rosnąć na początku maja. Niestety KE szacuje, że spodziewany jest spadek całkowitej produkcji wołowiny o 1,7% w porównaniu do 2019 r. Znaczący wpływ na ograniczenie produkcji miał COVID-19, ale również zmniejszenie stad hodowlanych, mniejszej dostępności cieląt na rynku i słabych zapasów pasz ze względu na zeszłoroczną suszę, sprzedaży zwierząt w niższej masie ciała.
Eksport wołowiny wzrósł w pierwszym kwartale (+4 % rok do roku), co przyniosło korzyści wszystkim kluczowym państwom UE, z wyjątkiem Francji. Wysyłka wzrosła o około 30 %. Udział Wielkiej Brytanii w eksporcie UE spadł z 60% do 50%. Irlandia przekierowała eksport częściowo do Azji (+6 200 t do Filipin, Chin, Japonii) oraz USA i Kanady (+2 200 t). Ogólnie rzecz biorąc, KE prognozuje wzrost eksportu o 2% na koniec 2020 r. Eksport żywca do głównych odbiorców spadł, z pominięciem Libii (tam utrzymał się na podobnym poziomie).
Import, głównie z Wielkiej Brytanii i Mercosuru, spadł w I kwartale (-17% rok do roku). UE stała się mniej atrakcyjna dla Brazylii, która przekierowała swoje przesyłki do Chin i Rosji. Wielka Brytania przestawiła swój eksport do Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Zaostrzenie dostaw u kluczowych eksporterów będzie przyczyniać się do rocznego spadku importu do UE o 7% w 2020 r.
Przewiduje się, że prawdopodobnie spożycie wołowiny spadnie do 10,4 kg.
per capita w 2020 r. (-2,7%), co jest odzwierciedleniem zamknięcia sektora HORECA, mniejszej podaży wewnątrzunijnej i mniejszego importu.
dkol