Unijne prognozy dotyczące rynku wołowiny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unijne prognozy dotyczące rynku wołowiny

27.07.2020autor: Dorota Kolasińska

Komisja Europejska przygotowała prognozę na temat unijnego rynku wołowiny do końca 2020 r. – czeka nas spadek produkcji, importu i spożycia, a wzrost eksportu. 

Jak informuje Komisja Europejska w najnowszym raporcie produkcja wołowiny w UE nieznacznie wzrosła w pierwszym kwartale (+0,3% rok do roku). Ciągły wzrost ubojów w Niemczech, Hiszpanii, Irlandii, Polsce i Niderlandach zrekompensowało bardzo duży spadek produkcji we Włoszech (znacznie niższy ubój krów i jałówek).

Ceny, które na początku roku były bardziej stabilne, drastycznie spadły od połowy marca, kiedy zapotrzebowanie gastronomii na droższe elementy obniżyło się, a wzrosło zapotrzebowanie na tańsze mięso w sklepach spożywczych.

Wraz z ponownym otwarciem restauracji, popyt i tym samym ceny zaczęły rosnąć na początku maja. Niestety KE szacuje, że spodziewany jest spadek całkowitej produkcji wołowiny o 1,7% w porównaniu do 2019 r. Znaczący wpływ na ograniczenie produkcji miał COVID-19, ale również zmniejszenie stad hodowlanych, mniejszej dostępności cieląt na rynku i słabych zapasów pasz ze względu na zeszłoroczną suszę, sprzedaży zwierząt w niższej masie ciała. 

Eksport wołowiny wzrósł w pierwszym kwartale (+4 % rok do roku), co przyniosło korzyści wszystkim kluczowym państwom UE, z wyjątkiem Francji. Wysyłka wzrosła o około 30 %. Udział Wielkiej Brytanii w eksporcie UE spadł z 60% do 50%. Irlandia przekierowała eksport częściowo do Azji (+6 200 t do Filipin, Chin, Japonii) oraz USA i Kanady (+2 200 t). Ogólnie rzecz biorąc, KE prognozuje wzrost eksportu o 2% na koniec 2020 r. Eksport żywca do głównych odbiorców spadł, z pominięciem Libii (tam utrzymał się na podobnym poziomie). 

Import, głównie z Wielkiej Brytanii i Mercosuru, spadł w I kwartale (-17% rok do roku). UE stała się mniej atrakcyjna dla Brazylii, która przekierowała swoje przesyłki do Chin i Rosji. Wielka Brytania przestawiła swój eksport do Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Zaostrzenie dostaw u kluczowych eksporterów będzie przyczyniać się do rocznego spadku importu do UE o 7% w 2020 r.

Przewiduje się, że prawdopodobnie spożycie wołowiny spadnie do 10,4 kg.
per capita w 2020 r. (-2,7%), co jest odzwierciedleniem zamknięcia sektora HORECA, mniejszej podaży wewnątrzunijnej i mniejszego importu. 

dkol
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Duży spadek produkcji wołowiny w Unii Europejskiej, największy we Włoszech

Według danych Komisji Europejskiej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. UE wyprodukowała 2,7 mln ton wołowiny, co oznacza spadek o 5% (145 000 ton) w porównaniu z rokiem poprzednim. 

czytaj więcej
Rynek mleka

Stabilizacja na unijnym rynku mleka

Komisja Europejska przygotowała krótkoterminową prognozę dla europejskiego rynku mleka. Mimo dużego zawirowania gospodarczego w kwietniu, powoli wychodzimy na prostą.  

czytaj więcej
Bydło mleczne

Po Brexicie unijni eksporterzy mleka będą mieli problem

Wielka Brytania szuka po świecie mleka i rozpoczęła negocjacje z Australią i Nową Zelandią dotyczącą wolnego handlu. Brytyjczyków rząd przekonuje, że będą mieli dostęp do tańszych produktów i podwyższone będą płace.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)