Eksport wyższy niż rok wcześniej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport wyższy niż rok wcześniej

19.08.2020autor: Dorota Kolasińska

MRiRW podaje, że mimo pandemii koronawirusa sprzedaż produktów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7 % niż rok wcześniej – osiągając wartość 16,4 mld euro. 

– Na początku roku, wstępne dane wskazywały, że będzie to kolejny, rekordowy rok w naszym eksporcie rolnym. Taka była dynamika jeszcze w styczniu i lutym. Jednak już w marcu pandemia wpłynęła istotnie na wyniki handlu zagranicznego, ale optymistyczne jest to, że od czerwca sytuacja poprawia się z dnia na dzień – poinformował minister Ardanowski.

W pierwszym półroczu eksport silnie zmalał do UE i Chin oraz krajów muzułmańskich, co bardzo odczuli producenci wołowiny, drobiu, wieprzowiny i mleka. 


r e k l a m a

– Wraz z upływem czasu część krajów o słabym rolnictwie, ale posiadających zasoby finansowe zaczęło tworzyć lub odbudowywać rezerwy żywnościowe. Zainteresowane polską żywnością są m.in. Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban – informuje resort rolnictwa. Eksport produktów był wyższy o 11 % do Niemiec, natomiast do krajów spoza UE wzrósł z 2,8 mld euro do 3,4 mld euro. 

Ministerstwo podkreśla, że znaczącym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych była Arabia Saudyjska (365 mln EUR), Stany Zjednoczone (247 mln EUR) i Republika Południowej Afryki (147 mln EUR). Najbardziej wzrosła sprzedaż zbóż i przetworów, bo aż o 37%, do 2,4 mld EUR, stanowiła 14% eksportu produktów rolno-spożywczych. Dodatnie saldo saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 11,8%, do 5,4 mld EUR.
W strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych najbardziej znaczącą pozycję pod względem wartości zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory. Jednak przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej tej produktów były niższe o 4% i wyniosły 3,1 mld EUR, stanowiły 19% wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.

Ministerstwo rolnictwa dodaje, że wzrost wartości eksportu odnotowano w przypadku produktów mlecznych o 2%, do 1,2 mld EUR, cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów – o około 3%, do 1,1 mld EUR. Większa była także wartość wywozu m.in.: owoców łącznie z przetworami – wzrost o 5%, do 0,7 mld EUR, kawy, herbaty i kakao – o 5%, do 0,4 mld EUR oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych – o 14%, do 0,3 mld EUR. 

oprac. dkol na podst. gov.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chiny zezwoliły na dostawy sproszkowanych produktów mlecznych z Rosji

W najbliższym czasie 5 rosyjskich przedsiębiorstw, które mają już zezwolenie na eksport do Chin, będzie kwalifikować się do dostaw tej kategorii - informuje The DairyNews, powołując się na dane federalnej państwowej instytucji budżetowej AgroExport, które organizacja zaprezentowała na oficjalnej stronie na Facebooku.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Rozwój eksportu na rynki muzułmańskie

Wymagania na rynkach muzułmańskich dotyczących produktów halal, a więc wymagających specjalnej procedury uboju i certyfikacji będą tematem prac Ministerstwa Rolnictwa, aby zwiększyć ekspansję mięsa na rynki muzułmańskie, dzięki utworzonemu Zespołowi do spraw ułatwiania eksportu artykułów rolno-spożywczych. 

czytaj więcej
Bydło mleczne

Po Brexicie unijni eksporterzy mleka będą mieli problem

Wielka Brytania szuka po świecie mleka i rozpoczęła negocjacje z Australią i Nową Zelandią dotyczącą wolnego handlu. Brytyjczyków rząd przekonuje, że będą mieli dostęp do tańszych produktów i podwyższone będą płace.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)