Z artykułu dowiesz się
- ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy?
- kiedy można się spodziewać podwyżek?
- jakie są ceny bydła w zakładach?
- ile płacą w skupie?
- dlaczego ceny bydła spadają?
Z artykułu dowiesz się
Z raportu Meat Market Observatory wynika, ze średnia cena za byki w kl. R w UE w okresie od 18 do 25 czerwca br. była na poziomie 4,84 euro/kg (wyższa o 0,07 euro/kg niż w średnia cena w tym okresie w Polsce). Spadek cen nie był duży, ale jednak nadal jest to tendancja spadkowa, którą wykorzystują ubojnie. Według niemieckiej giełdy VEZG stawki od ubiegłego tygodnia się nie zmieniły (około 4 euro/kg za krowy, 4,50 euro/kg za byki i jałówki). Na tym rynku popyt na byki zaspokaja dostosowana podaż, stąd brak zmian w cennikach. Jest mniejsza podaż, krów a zapotrzebowanie rośnie. Stąd w Polsce niewielki ruch w kierunku podwyżek za krowy i lekki wzrost zapotrzebowania w niektórych ubojniach (wzrosty rzędu 20-30 gr/kg w wbc).
Jak podkreślają zakłady, zapotrzebowanie na polską wołowinę na rynku unijnym jest niewielkie, gdyż niższe ceny oferują państwa, w których wystąpiła susza i starają się upłynnić bydło jak najszybciej zapełniając unijne magazyny. Walka o miejsce na rynku trwa, niestety poprzez presję na obniżki cen.
Według MRiRW, w okresie od 18 do 25 czerwca br. hodowcy uzyskiwali za byki do 24 miesięcy 11 zł/kg w wadze żywej i średnio 20,78 zł/kg w wbc, za jałówki z kolei 11,06 zł/kg i 21,35 zł/kg w wbc.
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
dkol
Fot. Kolasińska
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy