Polska wołowina pojedzie do Chin po ponad 20 latach!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska wołowina pojedzie do Chin po ponad 20 latach!

16.06.2023autor: Dorota Kolasińska

Warto było tyle lat zabiegać o przywrócenie możliwości eksportowych na ten bardzo dobrze rokujący i rozwijający się rynek! Po 22 latach udało się przekonać Chiny, że polska wołowina znakomicie nadaje się dla tamtejszych konsumentów. 

Jak podał Global Times Generalna Administracja Celna (GAC) oraz Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi (MOA) w czwartek przekazały bardzo dobrą informację dla polskich hodowców bydła mięsnego. Otóż po wielu latach zabiegania o ten rynek, po kontrolach gospodarstw oraz ubojni i uzgadnianiu świadectw weterynaryjnych Chiny zniosły zakaz importu polskiej wołowiny bez kości z bydła poniżej 30 miesiąca życia. Otwierają się olbrzymie możliwości eksportowe, co z pewnością będzie stanowiło miód na serce zdemotywowanych hodowców, którzy z przerażeniem przyglądają się spadającym stawkom za bydło w skupie. 

Zakaz eksportu wprowadzono w 2001 r. po wykryciu w Polsce BSE (gąbczastej encefalopatii bydła, choroby szalonych krów). Polska od wielu lat jest wolna od choroby BSE, jednak strona chińska jest bardzo wymagająca i konieczne były negocjacje oraz wizytacje polskich gospodarstw i zakładów ubojowych. 

r e k l a m a
- Mamy to!!! Chiny opublikowały dzisiaj informację, że zniosły zakaz importu z Polski #wolowina bez kości ze zwierząt do 30 miesięcy. Ten sukces to efekt wspólnych działań @MRiRW_GOV_PL @WetGIW i branży. Jednak bez działań dyplomatycznych @prezydentpl nie byłoby to możliwe - podał Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM na Twitterze. 

Jak się okazuje na wymagający chiński rynek trafi jedynie wołowina bez kości pochodząca z gospodarstw oraz zakładów, które są zatwierdzone przez chińskie służby. Import wołowiny do Chin stale rośnie. W 2022 roku Chiny zaimportowały 2,7 mln ton wołowiny. Niestety rynek ten w większości zajmuje Brazylia, ale pojawiło się światełko w tunelu również dla polskiego mięsa. 

oprac. dkol na podst. Global Times

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Polska wołowina jedzie do Chin – jakie wymagania dot. kontroli i kwarantanny oraz jakości mięsa?

Polska wołowina pojedzie do Państwa Środka, jednak musi spełnić wymagania chińskich władz zgodnych z przepisami ustawowymi i wykonawczymi oraz rozporządzeniami Głównego Urzędu Celnego Chińskiej Republiki Ludowej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP w sprawie kontroli, kwarantanny i wymagań weterynaryjnych importowanej wołowiny.

czytaj więcej
Aktualności

Protest w Strasburgu– rolnicy mówią "NIE" żywności z probówki

W Strasburgu 11 lipca 2023 roku, będącym oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego, odbył się protest rolników z całego świata, którzy manifestowali przeciwko uznaniu żywności wyhodowanej w laboratorium za alternatywy dla żywności produkowanej przez rolników. Zdaniem Światowej Organizacji Rolników, która przewodniczy akcji, taka żywności będzie miała wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowie ludzi.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: dalszy spadek stawek w ubojniach

Niestety wszystkie prognozy z końca maja br. się sprawdziły. Ceny bydła lecą dalej w dół i na razie końca nie widać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)