Ceny bydła: spadek nawet 80 gr/kg! Jakie prognozy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła: spadek nawet 80 gr/kg! Jakie prognozy?

28.06.2023autor: Dorota Kolasińska

Okres letni nigdy nie sprzyjał utrzymaniu wysokich cenom bydła. Sprzedaje się mniej mięsa, a ponadto jest silna presja ze strony zachodu Europy na obniżki importowanej z Polski wołowiny. W efekcie ... spory spadek cen byków i jałówek. Niestety nie wróży to nic dobrego. 

Z artykułu dowiesz się

  • ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy? 
  • kiedy można się spodziewać podwyżek?
  • jakie są ceny bydła w zakładach? 
  • ile płacą w skupie? 
  • dlaczego ceny bydła spadają?

Jak wynika z raportu Meat Market Observatory średnia cena za byki w UE w okresie od 12 do 18 czerwca br. na poziomie 4,83 euro/kg (wyższa o 0,07 euro/kg niż w średnia cena w tym okresie w Polsce). W UE średni spadek cen był niewielki, bo rzędu 0,02%. Według niemieckiej giełdy VEZG stawki od ubiegłego tygodnia się nie zmieniły. 

- Średnio w UE cena zakupu bydła rzeźnego klasy R3 ukształtowała się na poziomie 495,03 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, nieco (o 0,3%) niższym niż tydzień wcześniej, o 2% niższym niż przed miesiącem, ale o 2% wyższym niż przed rokiem. W Polsce za bydło rzeźne tej klasy dostawcy uzyskiwali 480,80 EUR/100 kg, o 14,23 EUR/100 kg mniej niż średnio w UE oraz o około 42-44 EUR/100 kg mniej niż w Hiszpanii, Francji i Irlandii. Jednocześnie polska wołowina była o 39,24 EUR/100 kg droższa niż w Niderlandach oraz o 30,23 EUR/100 kg droższa niż w Niemczech - informuje KOWR.

Okres letni nie sprzyja wzrostowi spożycia mięsa, a tym bardziej wołowiny, która jest nadal dość droga, w porównaniu do innych gatunków mięsa. Importerzy rozkładają ręce, bo problemem już nie tylko jest wysoka cena, ale także brak zbytu na zagranicznych rynkach. Presja cenowa wynika z utrzymującej się na stabilnym poziomie podaży, przy jednoczesnym niskim popycie na mięso wołowe. 

r e k l a m a

Ceny skupu bydła w Polsce

Według MRiRW, w okresie od 12 do 18 czerwca br. hodowcy uzyskiwali za byki do 24 miesięcy 11 zł/kg w wadze żywej i średnio 20,67 zł/kg w wbc. Nieco lepszą sytuację mieli hodowcy opasający jałówki, gdyż ich ceny w tym samym okresie wyniosły 11,14 zł/kg i 21,46 zł/kg w wbc. 

W tym tygodniu w zakładach ubojowych obniżono ceny byków i jałówek, a w niektórych również ceny krów. Obniżki były duże, sięgające niekiedy 80 gr/kg. Skupujący tłumaczą sytuację chwilowym wstrzymaniem uboju na rynek turecki i małym zainteresowaniem polską wołowiną unijnych importerów. Niestety w nadchodzącym tygodniu są prognozowane kolejne spadki cen bydła w skupie. 

Ubojnie w bieżącym tygodniu za byki w kl. R płacą średnio 19,6 zł/kg, za jałówki w tej samej klasie i rozliczeniu 20,5 zł/kg i za krowy w kl. R 17, 43 zł/kg. Niestety w niektórych ubojniach ceny byków spadły nawet poniżej 19 zł/kg. 

Większych i bardziej widocznych podwyżek można spodziewać się dopiero po żniwach, chyba, że w między czasie uda się uruchomić eksport wołowiny do Chin i zwiększyć eksport do Turcji. 

Ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej. 



Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ

dkol

Fot. Kolasińska




Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła w skupie – „latem sytuacja zawsze była kiepska, ale teraz jest dramat”

  Dramatycznie niska sprzedaż na unijnym rynku, niski ubój i zapotrzebowanie to kilka czynników powodujących dalszą presję na obniżki. Ile w tym tygodniu płacą ubojnie za bydło?

czytaj więcej
Rynek mleka

Będą dopłaty do dobrowolnego ograniczenia produkcji mleka? KE twierdzi, że sytuacja się stabilizuje.

Komisja Europejska nie widzi problemu na rynku mleka i konieczności uruchomienia interwencji. Europejskie związki zrzeszone w sektorze mleczarskim wnioskują o uruchomienie programu dobrowolnej redukcji produkcji.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Polska wołowina pojedzie do Chin po ponad 20 latach!

Warto było tyle lat zabiegać o przywrócenie możliwości eksportowych na ten bardzo dobrze rokujący i rozwijający się rynek! Po 22 latach udało się przekonać Chiny, że polska wołowina znakomicie nadaje się dla tamtejszych konsumentów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)