Obowiązkowe ogrodzenie i plan bezpieczeństwa biologicznego - Nowe przepisy ASF od 1 listopada
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obowiązkowe ogrodzenie i plan bezpieczeństwa biologicznego - Nowe przepisy ASF od 1 listopada

13.09.2021

Od 1 listopada wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rolnicy w strefach ASF (różowej i czerwonej) będą zobowiązani do ogrodzenia swoich budynków inwentarskich oraz stworzenia pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego.

Takie zmiany to efekt nowych unijnych przepisów, które teoretycznie już obowiązują w Polsce. Uznano jednak, że do końca października nikt nie będzie tego wymagał od rolników, aby dać im czas na dostosowanie się. Teraz to się zmieni. 

Obowiązkowe ogrodzenia i plan bezpieczeństwa biologicznego

- Do końca października tego roku możliwe będzie przemieszczanie świń w miarę swobodne, jeżeli nie będą spełnione dwa bardzo istotne wymagania, które były nowe wprowadzone czyli ogrodzenie, minimum obiektów inwentarskich oraz pisemny plan bezpieczeństwa biologicznego – mówił w Sejmie Krzysztof Jażdżdewski - zastępca Głównego Lekarza Weterynarii podczas posiedzenia posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt.

Pomoc w stworzeniu pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego 

Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii obiecują pomoc dla małych gospodarstw rolnych w stworzeniu pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego. – Stworzyliśmy taki plan dla małych gospodarstw. Rolnicy właściwie nic nie muszą robić. Nasz inspektor wypełnia ten plan zapoznaje rolnika, rolnik podpisuje się, że zapoznał się z tym planem i go rozumie. I to jest cała robota dla rolnika – zapewniał K. Jażdżewski. 
Inaczej będzie z większymi fermami, które np. zatrudniają pracowników. Tu właściciel będzie musiał sam stworzyć sobie taki plan. Będą tam zapisane już obowiązujące przepisy. Inspekcja Weterynaryjna liczy, że do końca października 90% rolników spełni te wymagania. 

 Zmiany w przepisach o handlu świniami

Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Weterynarii poinformował także o zmianach przepisów w zakresie handlu świniami. – Od 31 sierpnia rolnicy, którzy znajdują się w strefie buforowej, czyli tej o najmniejszych restrykcjach, mogą handlować świniami swobodnie. Przed tym rozporządzeniem musieliśmy jakieś wymagania stawiać i to utrudniało rolnikom pracę – powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii K. Jażdżewski.

WK
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Nabór wniosków i podwyżki stawek: dofinansowanie budowy ogrodzenia!

Ministerstwo rolnictwa proponuje wyższe stawki za postawienie ogrodzeń chroniących chlewnie przez afrykańskim pomorem świń. Nabór wniosków na takie inwestycje planuje się jeszcze we wrześniu.

czytaj więcej
ASF

Jaka jest pomoc rządu dla rolników ze stref ASF?

Jak rząd pomaga rolnikom poszkodowanym przez afrykański pomór świń? Lista programów pomocy jest długa. Jednocześnie staramy się o uruchomienie przez Brukselę nadzwyczajnej pomocy finansowej dla producentów świń w Polsce.

czytaj więcej
ASF

Od 1 listopada 2021 r. obowiązują nowe przepisy dla hodowców świń!

Plan Bezpieczeństwa Biologicznego oraz ogrodzenie budynków inwentarskich - od listopada te dwa nowe elementy bioasekuracji będą obowiązkowe przy przemieszczaniu świń ze stref ASF.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.