Pomoc finansowa na wyrównanie strat w związku z ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomoc finansowa na wyrównanie strat w związku z ASF

05.11.2021

Do końca listopada hodowcy świń mogą składać wnioski o pomoc finansową w celu wyrównania utraconych dochodów w związku z ASF. Do tej pory zgłosiło się ponad 2700 rolników. Wypłacono 22 mln zł dla 180 beneficjentów. Program pomocy będzie trwał do końca 2023 r.

W Sejmie na posiedzeniu podkomisja stałej do spraw monitoringu zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich ministerstwo rolnictwa przedstawiło informację na temat pomocy państwa dla producentów trzody chlewnej w celu wyrównania utraconych dochodów w związku z ASF.

 

Kto może się ubiegać?

O taką pomoc mogą się ubiegać rolnicy ze stref ASF, którzy sprzedawali świnie od IV kwartału 2020 r. i notowali straty w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego z produkcji świń w analogicznym okresie w 3 ostatnich latach lub 3 latach z  okresu 5-letniego, po odjęciu roku z najwyższymi i najniższymi dochodami. 

 

Nabór wieloletni

Taka forma pomocy ma charakter wieloletni i będzie udzielana do 30 czerwca 2023 r. Wnioski można składać w biurach ARiMR. Nabór trwa od 28 sierpnia do 30 listopada. W 2022 r. wnioski będzie można składać już od początku roku także do 30 listopada.

r e k l a m a

 

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w bieżącym naborze do 25 października zostało złożonych 2768 wniosków. Od 16 września biura ARiMR rozpoczęły wydawanie decyzji o przyznaniu pomocy i jak na razie dla 324 rolników są to decyzje pozytywne na kwotę 38,2 mln zł. Wypłacono już kwotę 22 mln zł dla 180 beneficjentów.

 

150 mln zł na ten cel

W tym roku ARiMR ma w planie finansowym przeznaczone na ten cel 150 mln zł. W kolejnych latach będzie to po 110 mln zł. – Jeżeli te środki będą niewystarczające będziemy zabiegać, aby te środki były wypłacone. Wypłacamy wszystkim rolnikom na bieżąco pomoc. Nie ma mowy o jakiejś redukcji. Wszyscy, którzy będą spełniali  wymogi, będą musieli tą pomoc uzyskać – zapewniała w Sejmie Beata Gawlik -Pliszka zastępca dyrektor departamentu finansów w MRiRW.

 

- Agencja na bieżąco obsługuje wnioski. Jeżeli wniosek pływa do biura powiatowego i jest kompletny, czyli zawiera wszystkie załączniki jest na bieżąco weryfikowany. W ślad za tym jest wydawana decyzja administracyjna – przekonywała posłów Bożena Polak z departament wsparcia krajowego ARiMR.

 

Trudny dialog z Komisją Europejską

Przedstawicielka ARiMR poinformowała także, że Komisja Europejska wydała zgodę  na rozszerzenie programu o tych rolników, którzy zwiększyli produkcję o 25%  do 3 lat ubiegłych. Biura powiatowe wydają już decyzje dla rozszerzonego programu.

 

Obecni na posiedzeniu podkomisji ds. ASF  rolnicy zwracali się z wnioskami, aby pomoc finansową przyznawać do sztuki, a nie do utraconego dochodu w skali kwartału. Ale zdaniem MRiRW nie ma takiej możliwości.  – Nie ma możliwości, aby do jednej sztuki dać 2, 3, albo 4 zł. Przygotowany był już raz taki program i został zgłoszony do Komisji Europejskiej, która go odrzuciła właśnie wskazując i podkreślając, że nie możemy udzielać pomocy w oparciu o cenę i ilość produktów rolnych wprowadzanych na rynek – mówiła B. Gawlik-Pliszka.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF

Jaka jest pomoc rządu dla rolników ze stref ASF?

Jak rząd pomaga rolnikom poszkodowanym przez afrykański pomór świń? Lista programów pomocy jest długa. Jednocześnie staramy się o uruchomienie przez Brukselę nadzwyczajnej pomocy finansowej dla producentów świń w Polsce.

czytaj więcej
ASF

Od 1 listopada 2021 r. obowiązują nowe przepisy dla hodowców świń!

Plan Bezpieczeństwa Biologicznego oraz ogrodzenie budynków inwentarskich - od listopada te dwa nowe elementy bioasekuracji będą obowiązkowe przy przemieszczaniu świń ze stref ASF.

czytaj więcej
ASF

Będą większe pieniądze na ogrodzenia chroniące przed ASF

Ministerstwo rolnictwa proponuje wyższe stawki za postawienie ogrodzeń chroniących chlewnie przez afrykańskim pomorem świń. Nabór wniosków na takie inwestycje planuje się jeszcze we wrześniu.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.