Zwycięzcy konkursu "Rolnik - zawód wielkiej wagi" już cieszą się nagrodami [WIDEO]
Laureaci konkursu "Rolnik - zawód wielkiej wagi" odebrali nagrody podczas drugiego dnia targów Agro Show w Bednarach.
Rafał Osica zwycięzcą konkursu "Rolnik - zawód wielkiej wagi"
Zwycięzcą konkursu został Rafał Osica z miejscowości Ptaki (woj. mazowieckie), który perfekcyjnie wykonał zadanie konkursowe. Określił co do kilograma wagę ładowarki Weidemann 1390 wraz z paletą czasopism wydawanych przez PWR, czyli na 3199 kg. Rodzina nie cieszyłaby się z wygranej, gdyby nie syn pana Rafała – Mateusz. Nie dosyć, że to on namówił ojca do wzięcia udziału w konkursie, to jeszcze pomógł w ustaleniu wagi.
– Jego argumenty były nie do podważenia. Powiedział, że taki sprzęt przyda się nam w gospodarstwie, będzie nam po prostu lżej. Prowadzimy hodowlę krów mlecznych, mamy stare zabudowania, w których nie można wykorzystać wozu paszowego – mówił podczas wręczania nagrody Rafał Osic.
Panowie nie ukrywali, iż ustalając wagę ładowarki wraz z zestawem, oprócz doświadczenia, kierowali się też symbolem samej ładowarki.
Symboliczny klucz do ładowarki wraz z kombinezonem roboczym przedstawiciel firmy Weidemann wręczył Mateuszowi, z kolei oryginalne kluczyki do ładowarki trafiły w ręce głowy rodziny. O gospodarstwie państwa Osiców, którzy sprzedają mleko do OSM Garwolin, pisaliśmy w numerze 39. „Tygodnika”.
Zaważył 1 kilogram
Marian Stefan ze wsi Strzyżewo (woj. wielkopolskie) pomylił się jedynie o kilogram – określił wagę zestawu na 3198 kg. Ta pomyłka nie była bolesna, ponieważ wygrał zbiornik na RSM o pojemności 22 tys. l firmy Swimer. I w tym przypadku laureat nie mógł lepiej trafić.
– Właśnie finalizuję zakup nowego opryskiwacza. W planach miałem także zakup zbiornika na RSM. Ta nagroda wpadła nam w ręce w idealnym momencie – mówił, odbierając nagrodę, szczęśliwy Marian Stefan.
Pan Marian prowadzi gospodarstwo wspólnie z bratem Łukaszem. Łącznie użytkują 60 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka. Gospodarze posiadają 20 krów mlecznych o rocznej wydajności na poziomie 7,5 tys. l mleka. Mleko sprzedają do Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka. Struktura użytkowanych gruntów jest dopasowana do niskiej jakości ziemi oraz posiadanej hodowli krów mlecznych. Prawie całe gospodarstwo jest położone na obszarze Natura 2000.
Organizatorem konkursu było Polskie Wydawnictwo Rolnicze, wydawca m.in. „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Magdalena Szymańska
fot. Ł. Siara
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy