Zielony Ład – szansa czy zagrożenie dla polskiego rolnictwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zielony Ład – szansa czy zagrożenie dla polskiego rolnictwa?

05.02.2020autor: Paweł Mikos

Dla Komisji Europejskiej ochrona środowiska jest jednym z głównych priorytetów na najbliższe lata. Stąd pomysł wprowadzenia Zielonego Ładu (Green Deal). Czy rolnictwo na tym zyska? To jeden z  tematów Dialogu Obywatelskiego z Januszem Wojciechowskim, komisarzem ds. rolnictwa. 

Wojciechowski: Zielony Ład może być szansa dla rolnictwa w Polsce

W sobotę 1 lutego 2020 roku podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie odbył się Dialog Obywatelski z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Podczas debaty komisarz odpowiadał na wiele pytań dotyczących głównie Zielonego Ładu i wpływu tej polityki na rolnictwo oraz Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2021–27. 

Janusz Wojciechowski zaznaczył, że 2020 rok będzie kluczowym dla rolnictwa, ponieważ w tym roku musi zostać ustalony ostatecznie budżet UE na rolnictwo oraz zasady jego podziału. 

– Europejski Zielony Ład, główny priorytet Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Może być szansą dla rolnictwa w całej Europie. Może być szczególną szansą dla rolnictwa w Polsce, bo jest tam szereg działań skierowanych do mniejszych gospodarstw rodzinnych – przekonywał komisarz rolnictwa. 

Janusz Wojciechowski uważa także, że rozwiązania wdrażane w ramach Zielonego Ładu mogą być szansą na rozwój polskich firm związanych z branżą rolną, ponieważ będą one mogły zaoferować Europie wiele ciekawych rozwiązań pod kątem nowoczesnych technologii, np. w zakresie rozwoju rolnictwa precyzyjnego. 

 Wojciechowski: Zielony Ład może być szansa dla rolnictwa w Polsce

r e k l a m a

40 procent budżetu na rolnictwo ma być powiązane z ochroną środowiska

Janusz Wojciechowski mówił podczas Dialogu Obywatelskiego, że kiedy były proponowane wstępne założenia dotyczące budżetu unijnego na rolnictwo oraz kształtu WPR na lata 2021-27, to jeszcze nikt nie stawiał przed rolnikami aż tak poważnych celów dotyczących zmian klimatycznych. Zmieniło się to znacznie wraz z objęciem przewodnictwa w Komisji Europejskiej przez Ursulę  von der Leyen, kiedy to przedstawiła wizję Green Deal – Zielonego Ładu dla Unii Europejskiej. 

– 40 procent wydatków na WPR ma być skierowane na działania związane ze środowiskiem i klimatem. Każde państwo członkowskie będzie musiało to w swoim planie strategicznym uwzględnić – mówił Janusz Wojciechowski.

Jednak komisarz ds. rolnictwa dodał, że możliwe są jeszcze zmiany i poprawki w unijnym budżecie na kolejne lata

– Przedstawiłem własną koncepcję zwiększenia budżetu w taki sposób, by było to akceptowalne dla wszystkich państw członkowskich, by możliwy był kompromis. Mam nadzieję, że będziemy mieli więcej pieniędzy na WPR – dodał Janusz Wojciechowski.

 

Rolnicy powinni dostać większe dotacje na ochronę klimatu

– W rozmowach z wieloma przedstawicielami państw członkowskich podkreślam, że skoro wymagamy od rolników więcej, chcemy, żeby byli bardziej ekologiczni, to polityka rolna i jej budżet muszą być bardziej przyjazne dla rolników. Musi być więcej środków, by kupować, stosować i rozwijać przyjazne dla środowiska technologie i rolnictwo ekologiczne – argumentował unijny komisarz ds. rolnictwa w Nadarzynie.

Zwrócił on także uwagę, że przyszła WPR powinna dawać krajom członkowskim znacznie więcej elastyczności w kształtowaniu własnej polityki rolnej. 

– Kraje członkowskie, w tym Polska, dostają więcej możliwości, by dostosować WPR do swojej szczególnej sytuacji. Mamy bardzo różne rolnictwo w Europie. Instrumenty WPR muszą to uwzględniać. Również problemy są różne. Nawet kwestia taka jak wymiana pokoleniowa w rolnictwie: są kraje, gdzie ponad połowa rolników jest w wieku powyżej 65 lat i takie, jak Polska, gdzie sytuacja pokoleniowa należy do najlepszej w Europie – mówił komisarz Wojciechowski.

 

Jakie wyzwania są przed polską wsią?

Janusz Wojciechowski wziął także udział w panelu dyskusyjnym pt. „Wyzwania dla Polski i polskiej wsi w Unii Europejskiej po 2020”. Debatę tę prowadził Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa. 

W dyskusji uczestniczyli także: 

  • Jerzy Buzek, były premier i obecnie europoseł, 
  • Iwona Nurzyńska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN,
  • Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 Jakie wyzwania są przed polską wsią?

Paweł Mikos
Fot. Komisja Europejska, pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy polscy rolnicy dostaną wyższe dopłaty bezpośrednie?

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, prowadzi rozmowy dotyczące zrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników z płatnościami dla farmerów z innych państw UE. Ostatnio takie rozmowy minister rolnictwa prowadził w Parlamencie Europejskim.

czytaj więcej

Krowa plus i świnia plus – kto i za co dostanie dotacje?

Projekt rozporządzenia regulującego przyznanie pomocy w ramach „Dobrostanu zwierząt” jest już dostępny. Okazuje się, że otrzymanie dopłaty nie będzie wcale takie proste. Ilu rolników z dopłat może skorzystać?

czytaj więcej

Przekazanie gospodarstwa. Komu przysługują dopłaty bezpośrednie?

Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się nad tym, komu będą przysługiwały dopłaty bezpośrednie, jeśli gospodarstwo przekaże w darowiźnie synowi. Jeśli będzie to w I lub w II kwartale tego roku, kto z nich otrzyma płatności bezpośrednie? Na pytanie odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)