Czy dzierżawca może przejąć ziemię rolną przez zasiedzenie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dzierżawca może przejąć ziemię rolną przez zasiedzenie?

04.02.2021autor: Michał Czubak

Jesteśmy z siostrą współwłaścicielkami gruntów rolnych, które wydzierżawiamy od 1999 r. temu samemu rolnikowi. Umowa jest odnawiana co 5 lat. Niedługo skończę 60 lat i mogłabym przejść na emeryturę rolniczą. W takim przypadku umowa dzierżawy musi być zawarta na co najmniej 10 lat, a siostra się na to nie zgadza. Twierdzi, że wtedy dzierżawca będzie mógł nabyć ziemię przez zasiedzenie. Czy rzeczywiście jest to możliwe?

Z artykułu dowiesz się

  • nabycie przez zasiedzenie dzierżawionego gruntu – to możliwe?
  • kiedy może dojść do zasiedzenia?
  • kto jest posiadaczem nieruchomości?

Nabycie przez zasiedzenie dzierżawionego gruntu – to możliwe?

Obawy Pani siostry są całkowicie bezpodstawne. Dzierżawca nie może nabyć własności dzierżawionych gruntów przez zasiedzenie – niezależnie od tego, na jak długi okres zostanie zawarta umowa dzierżawy.

Zgodnie z art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność przez zasiedzenie, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Wtedy nabycie własności może nastąpić po upływie 30 lat.

r e k l a m a

Kiedy może dojść do zasiedzenia?

Celem instytucji zasiedzenia jest usunięcie rozbieżności między stanem prawnym a faktycznym, długo­trwałym stanem posiadania. Do rozbieżności tej dochodzi najczęściej wskutek nieformalnego obrotu nieruchomościami, np. gdy posiadacz nabył nieruchomość od właściciela bez zachowania formy aktu notarialnego albo w wyniku samowolnego objęcia w posiadanie cudzej rzeczy, na co nie zareagował w porę właściciel.

Do zasiedzenia doprowadzić może jedynie posiadanie samoistne. W myśl art. 366 k.c., posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca (posiadacz zależny).

Kto jest posiadaczem nieruchomości?

Samoistnym posiadaczem nieruchomości w rozumieniu art. 172 k.c. jest zatem ten, kto nią włada jak właściciel, czyli wykonuje uprawnienia składające się na treść prawa własności, korzysta z nieruchomości z wyłączeniem innych osób, pobiera pożytki i dochody, a także uważa się za uprawnionego do rozporządzania nią. Posiadacz zależny, którym jest m.in. dzierżawca, wywodzi swoje prawo do władania rzeczą od innej osoby (osób) i dlatego nie może nabyć własności przez zasiedzenie.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dzierżawa ziemi rolnej – jakie ceny w województwach?

Jak podaje GUS, średnio o 30 zł/ha zdrożała do 1190 zł w ciągu ubiegłego roku dzierżawa użytków rolnych w Polsce. Rolnicy muszą płacić najwyższe kwoty za dzierżawę w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. A jakie są ceny dzierżawy w każdym województwie?

czytaj więcej

Ziemia rolna najszybciej drożeje na Podlasiu. Ile za ha w każdym województwie?

Średnio w Polsce za hektar gruntu ornego trzeba zapłacić 49 tys. zł., a w rejonach rolniczych aż 64 tys. zł/ha! Ale rozpiętość między województwami jest ogromna. Ile kosztuje ziemia rolna w Wielkopolsce, Kujawach, Podlasiu czy woj. warmińsko-mazurskim?

czytaj więcej

Wypadek ciągnika i osobówki w Majdanach. Jedna osoba ranna

W Majdanach pod Piotrkowem Trybunalskim doszło do wypadku ciągnika rolniczego i samochodu osobowego. W karambolu jedna osoba została ranna. Jak doszło do zderzenia ciągnika z osobówką?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)