Zagórski: o polskim rolnictwie trzeba myśleć długoterminowo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zagórski: o polskim rolnictwie trzeba myśleć długoterminowo

01.11.2021autor: Magdalena Szymańska

Pod takim hasłem w redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego” odbyło się spotkanie z posłem Markiem Zagórskim, byłym sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa, byłym ministrem cyfryzacji oraz doradcą Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Rosnące ceny nawozów, Europejski Zielony Ład i strategia rozwoju roślin

Rozmowy toczyły się wokół trzech tematów: interwencji na rynku nawozów, zbudowania strategii rozwoju uprawy roślin strączkowych oraz powiązania przygotowywanego krajowego Planu Strategicznego z polityką Europejskiego Zielonego Ładu.

Marek Zagórski zwrócił uwagę na konieczność przygotowania pomocy dla unijnych rolników na zakup nawozów azotowych. Jeśli rolnicy nie otrzymają wsparcia w tym względzie, ograniczą produkcję, co przyczyni się do wzrostu cen żywności i napędzenia inflacji. Wsparcie to, w jego opinii, powinno być wyłączone z pomocy publicznej. Pomysłem na to, aby unijni producenci nie ograniczali produkcji ze względu na wysokie ceny gazu, jest czasowe zwolnienie ich z opłat emisyjnych, które, obok cen gazu, w dużym stopniu determinują koszty wytwarzania nawozów.

r e k l a m a

Dopłaty do roślin strączkowych

Jedną z alternatyw, które mogłyby wpłynąć na ograniczenie kosztów, jakie rolnicy ponoszą na nawożenie, jest, zdaniem Zagórskiego, postawienie na uprawę roślin strączkowych. Aby jednak było to dla rolników opłacalne, konieczne jest podniesienie dopłat do produkcji przy jednoczesnym powiązaniu tych dopłat ze zbieraniem plonu. Rolnicy, którzy nie zużywaliby tych nasion we własnym gospodarstwie, musieliby być powiązani kontraktem z firmami paszowymi. Należałoby też rozważyć podniesienie dopłat do materiału siewnego strączkowych, aby rolnicy otrzymywali nasiona wysokiej jakości. Warto byłoby skoncentrować wsparcie na wybranych roślinach strączkowych, tj. bobiku, grochu i ewentualnie łubinie.

– Takie rozwiązanie, przy założeniu, że jego ramy będą niezmienne w dłuższej perspektywie, spowoduje, że strączkowe staną się opłacalne zarówno dla producenta rolnego, jak i producenta pasz – podkreśla Marek Zagórski.

Brak spójności krajowego Planu Strategicznego przygotowywanego dla Polski z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu

Doradca fundacji EFRWP zwrócił też uwagę na brak spójności krajowego Planu Strategicznego przygotowywanego dla Polski z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. W jego opinii nasz plan jest zbyt rozbudowany, proponuje się w nim szereg rodzajów pomocy, które niekoniecznie będą efektywne. Lepiej byłoby zaoferować mniej działań, ale większych. Ponadto koncentruje się on na mniejszych gospodarstwach, a nie przewiduje narzędzi wsparcia dla większych gospodarstw, które chcąc być konkurencyjne, będą musiały spełniać wysokie normy, związane chociażby z dobrostanem zwierząt.

Artykuł pierwotnie ukazał się w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" nr 45/2021 na str. 02. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Magdalena Szymańska
fot. D. Nowakowski

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ostatnia szansa na wygranie super nagród w konkursie nawozowym TPR

Tylko do końca października czekamy na Wasze zgłoszenia w konkursie Tygodnika Poradnika Rolniczego „Nawozy stosuję – wysokie plony zyskuję". Żeby wziąć w nim udział wystarczy  pokazać jak przygotowujecie uprawy do zimy i odpowiedzieć na jedno pytanie. Do wygrania nagrody o łącznej wartości 22,5 tys. złotych.

czytaj więcej

Rolnicy domagają się wydłużenia okresu stosowania nawozów naturalnych

Wkrótce mija okres, w którym rolnicy legalnie mogą stosować nawozy naturalne. Wielu rolników – z przyczyn różnych – nie było w stanie dokończyć nawożenia. Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje do ministra rolnictwa o wydłużenie tego terminu.

czytaj więcej

Jak nawozić gnojowicą zgodnie z programem azotanowym?

Azotany mogą przedostawać się do wód wraz z opadami atmosferycznymi lub ze ściekami przemysłowymi. Jednak bezsporne jest, że niewykorzystany przez rośliny azot z nawozów naturalnych także przenika do wód, powodując eutrofizację, która jest najgroźniejszym czynnikiem powodującym skażenie wód przez rolnictwo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)