Rolnicy domagają się wydłużenia okresu stosowania nawozów naturalnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy domagają się wydłużenia okresu stosowania nawozów naturalnych

29.10.2021autor: Michał Czubak

Wkrótce mija okres, w którym rolnicy legalnie mogą stosować nawozy naturalne. Wielu rolników – z przyczyn różnych – nie było w stanie dokończyć nawożenia. Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje do ministra rolnictwa o wydłużenie tego terminu.

Nawożenie naturalne na gruntach ornych do końca listopada?

W związku z upływającymi terminami pozwalającymi na stosowanie nawozów przewidzianymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu” o wydłużenie terminu stosowania nawozów naturalnych do 30 listopada na gruntach ornych wnioskuje KRIR.

To apel KRIR, który jest odpowiedzią na postulaty rolników zainteresowanych tym tematem.

r e k l a m a

Pogoda nie sprzyjała zabiegom w polach

Głównym powodem, dla którego Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pismo do Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jest pogoda, a w zasadzie jej brak.

Jak zaznacza KRIR „wielu rolników sygnalizuje, że niekorzystne warunki atmosferyczne występujące w tym roku, spowodowały przesuniecie w czasie wielu zabiegów agrotechnicznych oraz uniemożliwiły stosowanie nawozów w przewidzianym przez rozporządzenie terminie”. Stąd też uzasadnienie skierowania pisma do ministra Kowalczyka.

Rolnicy mają nadzieję, że ministerstwo da pomysłowi zielone światło i obornik na gruntach ornych, podobnie jak stosowany na uprawach wieloletnich, trwałych oraz trwałych użytkach zielonych, będzie mógł być stosowany nie do końca października, ale do ostatniego dnia listopada.

Michał Czubak
Fot. M. Kalinowski

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Interwencja na rynku nawozów mineralnych jest niezbędna

Rolników nie cieszą drożejące zboża, rzepak oraz żywiec wołowy. Martwią się raczej, czy pieniądze zainwestowane w jesienne zasiewy lub żywiec zwrócą się w przyszłym roku oraz czy nie będą zmuszeni do ograniczenia stosowania nawozów azotowych wiosną, co znacznie obniżyłoby plony.

czytaj więcej

Zagórski: o polskim rolnictwie trzeba myśleć długoterminowo

Pod takim hasłem w redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego” odbyło się spotkanie z posłem Markiem Zagórskim, byłym sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa, byłym ministrem cyfryzacji oraz doradcą Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nawozy coraz droższe: czy obornik będzie na wagę złota?

Ceny nawozów mineralnych rosną z dnia na dzień. Drugim problemem staje się ich dostępność, coraz więcej dystrybutorów narzeka na ich braki w magazynach lub opóźnioną dostawę. Firmy ograniczają produkcję, a rolnicy z uwagi na ceny nawozów kupują je w minimalnych ilościach lub wcale. Jak uzupełnić nawożenie mineralne nawożeniem organicznym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)