Wnioski o oszacowanie strat suszowych tylko do 15 października
Jeszcze tylko do 15 października br. rolnicy, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w tym roku suszy, mogą składać wnioski o oszacowanie szkód. Przypominamy, iż od ubiegłego roku można to robić wyłącznie poprzez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”. Jak to działa?
Gdzie rolnik znajdzie aplikację do szacowania skutków suszy?
Aplikację można znaleźć na stronie: aplikacje.gov.pl/app/susza. Aby jednak z niej skorzystać, trzeba wcześniej założyć profil zaufany. Najprościej zrobić to poprzez swoje konto internetowe w banku.
Wprowadzane do aplikacji dane są automatycznie weryfikowane z danymi:
- Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,
- Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.
Jak zgłosisć szkodę za pośrednictwem aplikacji?
Zgłaszając szkodę suszową w uprawach, rolnik wybiera je z upraw zgłoszonych do ARiMR we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich. Z kolei dane o liczbie zwierząt z IRZplus umożliwią wyliczenie wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej danego gospodarstwa rolnego. Po weryfikacji danych wprowadzonych przez rolnika i uzupełnieniu danych z ARiMR, IUNG i IERiGŻ aplikacja określi obszar upraw rolnych dotkniętych suszą oraz maksymalny poziomu strat.
Jeśli rolnik jako poszkodowane przez suszę wprowadzi uprawy, które nie były zgłoszone do dopłat oraz które zgodnie z monitoringiem suszy prowadzonym przez IUNG od dnia 21 marca br. nie zostały objęte suszą, aplikacja je odrzuci. Aplikacja nie przyjmie także wyższego poziomu strat w danej uprawie niż ten określony przez IUNG.
Rolnik może kilkakrotnie uzupełniać straty w poszczególnych uprawach do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku profilem zaufanym.
Jeżeli szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie, w aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód suszowych. Zostaje on przekazany do zatwierdzenia wojewodzie.
Protokoły szybciej, bo chcieli tego sami rolnicy
W odpowiedzi na petycję rolników, którzy złożyli już takie wnioski, przyspieszono w tym roku generowanie w aplikacji protokołów i rozpoczęto już to 27 września. Jednocześnie uruchomienie od 27 września aplikacji dla urzędów wojewódzkich oznacza, że rolnik nie może już anulować wysłanego wniosku, żeby go poprawić.
Rolnicy, których wnioski o oszacowanie szkód zostaną odrzucone automatycznie przez aplikację, otrzymają kalkulację wraz z informacją, że straty spowodowane wystąpieniem suszy są poniżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. Zarówno protokół, jak i kalkulację znajdą w aplikacji po zalogowaniu się.
Po zatwierdzeniu protokołu strat przez wojewodę rolnik będzie mógł poprzez aplikację złożyć do ARiMR wniosek o ewentualną pomoc, np. kredyt suszowy.
Warto wiedzieć, że zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Można więc zgłosić szkodę spowodowaną przez suszę w zbożach czy innych uprawach, których rolnik nie ma już na polu, ale trzeba z tym zdążyć do 15 października br.
Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 41/2021 na str. 06 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Magdalena Szymańska
fot. arch. red.
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy