Wirus ASF zaatakował gospodarstwo na Mazowszu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirus ASF zaatakował gospodarstwo na Mazowszu

03.07.2019autor: Paweł Mikos

Afrykański pomór świń (ASF) został wykryty w jednym z gospodarstw pod Garwolinem. To pierwsze ognisko ASF na Mazowszu w tym roku i jednocześnie już 11 w kraju. Od początku choroba w Polsce uderzyła już w ponad 200 gospodarstw rolnych.

Pierwsze ognisko ASF w woj. mazowieckim w 2019 roku

W poniedziałek 1 lipca 2019 roku Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że w jednym z gospodarstw na Mazowszu zostało potwierdzone pierwszego ognisko ASF w tym regionie w 2109 roku. Ognisko afrykańskiego pomoru świń zostały wykryte w gospodarstwie położonym w gminie Maciejowice, w powiecie garwolińskim gdzie było utrzymywanych 20 świń. Wszystkie świnie zostaną zutylizowane. 

Jest to już 11 ognisko ASF w Polsce w tym roku i jednocześnie 212 ognisko od 2014 roku, kiedy to choroba po raz pierwszy zaatakował polskie gospodarstwo. 

 

r e k l a m a

ASF szaleje na Warmii i Mazurach – ponad 400 świń do wybicia

W poprzednim tygodniu Główny Inspektorat Weterynarii podał informację o 3 innych ogniskach ASF. W tych gospodarstwach łącznie było utrzymywanych 422 świnie. 

10 ognisko w 2019 roku zostało potwierdzone 27 czerwca w gospodarstwie pod Oleckiem w warmińsko-mazurskim, gdzie było utrzymywanych 77 świń. 

9 ognisko ASF zostało wykryte pod Bartoszycami również w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie było chowanych 118 świń. Informacje o tym GLW podał 26 czerwca.

Tego samego dnia zostały potwierdzone 8 ognisko ASF w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń. Znajduje się ono w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. 

Każde z tych gospodarstw jest położonych w strefie ASF. 

Od początku roku do 23 czerwca zostały również potwierdzone 1303 przypadki ASF u dzików. 



Aktualna mapa obszaru ASF z zaznaczonymi ogniskami ASF w 2019 roku (stan na 1 lipca 2019 r.)

Aktualna mapa obszaru ASF z zaznaczonymi ogniskami ASF w 2019 roku (stan na 1 lipca 2019 r.) 

 

Paweł Mikos
Fot. archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Niespełna dwa tygodnie lipca dały aż 7 ognisk ASF. Jedenaste ognisko, o którym pisaliśmy, było jednocześnie pierwszym stwierdzonym w tym roku w Mazowieckiem. Wystąpiło w stadzie w powiecie garwolińskim w gminie Maciejowice, w którym utrzymywano 20 świń.

czytaj więcej

Sąd wydał wyrok w sprawie rolników, którzy zablokowali wybicie 1000 zdrowych świń

Sąd w Białej Podlaskiej wydał wyrok w sprawie zablokowania przez rolników z Parczewa zamiaru wybicia stada zdrowych świń w ramach walki z ASF. Rolnicy poprzez zablokowanie pojazdu pracowników Inspekcji Weterynaryjnej wymusili na nich odstąpienie od uboju stada.  

czytaj więcej

Czy ASF przyniesie wzrost cen świń?

Zgodnie z przewidywaniami, popyt w Chinach na importowaną wieprzowinę będzie rósł, a ceny mogą osiągnąć historycznie wysokie poziomy. Wirus ASF jest jednak nieprzewidywalny i ciężko założyć jeden scenariusz rozwoju sytuacji – zarówno w Polsce, jak i na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)