Wirus ASF zaatakował gospodarstwo na Mazowszu
Afrykański pomór świń (ASF) został wykryty w jednym z gospodarstw pod Garwolinem. To pierwsze ognisko ASF na Mazowszu w tym roku i jednocześnie już 11 w kraju. Od początku choroba w Polsce uderzyła już w ponad 200 gospodarstw rolnych.
Pierwsze ognisko ASF w woj. mazowieckim w 2019 roku
W poniedziałek 1 lipca 2019 roku Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że w jednym z gospodarstw na Mazowszu zostało potwierdzone pierwszego ognisko ASF w tym regionie w 2109 roku. Ognisko afrykańskiego pomoru świń zostały wykryte w gospodarstwie położonym w gminie Maciejowice, w powiecie garwolińskim gdzie było utrzymywanych 20 świń. Wszystkie świnie zostaną zutylizowane.
Jest to już 11 ognisko ASF w Polsce w tym roku i jednocześnie 212 ognisko od 2014 roku, kiedy to choroba po raz pierwszy zaatakował polskie gospodarstwo.
ASF szaleje na Warmii i Mazurach – ponad 400 świń do wybicia
W poprzednim tygodniu Główny Inspektorat Weterynarii podał informację o 3 innych ogniskach ASF. W tych gospodarstwach łącznie było utrzymywanych 422 świnie.
10 ognisko w 2019 roku zostało potwierdzone 27 czerwca w gospodarstwie pod Oleckiem w warmińsko-mazurskim, gdzie było utrzymywanych 77 świń.
9 ognisko ASF zostało wykryte pod Bartoszycami również w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie było chowanych 118 świń. Informacje o tym GLW podał 26 czerwca.
Tego samego dnia zostały potwierdzone 8 ognisko ASF w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń. Znajduje się ono w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
Każde z tych gospodarstw jest położonych w strefie ASF.
Od początku roku do 23 czerwca zostały również potwierdzone 1303 przypadki ASF u dzików.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy