Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF)
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF)

15.07.2019

Niespełna dwa tygodnie lipca dały aż 7 ognisk ASF. Jedenaste ognisko, o którym pisaliśmy, było jednocześnie pierwszym stwierdzonym w tym roku w Mazowieckiem. Wystąpiło w stadzie w powiecie garwolińskim w gminie Maciejowice, w którym utrzymywano 20 świń.

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w kraju

Dwa dni później w tym samym powiecie w gminie Łaskarzew potwierdzono kolejne ognisko w gospodarstwie utrzymującym 77 świń.
Kolejne ogniska, od 13. do 15., odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim. Największe, w gminie Giżycko, dotyczyło stada liczącego 1719 zwierząt. W 13. ognisku w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim utrzymywano 41 świń, a w 14. ognisku w gminie Budry w powiecie węgorzewskim – 54 świnie.
Ogniska 16. i 17. pojawiły się w Lubelskiem w małych gospodarstwach z 8 i 9 świniami w powiatach łęczyńskimi i krasnostawskim. Wszystkie, jak dotąd, w obszarach zagrożenia ASF.

r e k l a m a
Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Archiwum TPR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF zbliża do dużych skupisk produkcji trzody chlewnej

Zagrożenie ze strony afrykańskiego pomoru świń jest coraz większe, tym bardziej że choroba atakuje już nie tylko małe stada, ale ostatnio także duże fermy. Wirus ASF przesuwa się na zachód województwa mazowieckiego i zbliża do dużych skupisk produkcji trzody chlewnej.

czytaj więcej

Czy ASF przyniesie wzrost cen świń?

Zgodnie z przewidywaniami, popyt w Chinach na importowaną wieprzowinę będzie rósł, a ceny mogą osiągnąć historycznie wysokie poziomy. Wirus ASF jest jednak nieprzewidywalny i ciężko założyć jeden scenariusz rozwoju sytuacji – zarówno w Polsce, jak i na świecie.

czytaj więcej

ASF na Dalekim Wschodzie groźny dla globalnego rolnictwa

ASF to problem nie tylko Polski, Belgii czy Rosji – o której wspominaliśmy ostatnio. Przypomnijmy, iż tylko w ubiegłym roku Rosjanie zlikwidowali z powodu ASF ponad 250 tys. świń. Tymczasem, jak donoszą w swoim ostatnim felietonie redaktorzy naczelni „Tygodnika Poradnika Rolniczego”…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)