Wirus ASF jest gorszy niż Armia Czerwona
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirus ASF jest gorszy niż Armia Czerwona

05.02.2020

Gdyby Krzysztof Jurgiel, ówczesny minister rolnictwa, przystał przed laty na budowę płotu na naszej wschodniej granicy, dziś Polska nie miałaby problemu z ASF-em. Niemcy to zrobili i póki co się skutecznie bronią.

Granice w ryzach, pod płotem

Kiedy w 2014 r. pojawił się w Polsce wirus ASF wybuchła dyskusja na temat budowy ogrodzenia wzdłuż wschodniej granicy, głównie z Białorusią i Ukrainą. Ostatecznie, gdy ministrem rolnictwa był Krzysztof Jurgiel, pomysł budowy płotu przepadł. Oceniono, że będzie drogi i nieskuteczny. Dziś płot powraca, tyle że na granicy zachodniej. Najpierw wznieśli go Niemcy, my też mamy grodzić Nysę Łużycką i Odrę na naszym brzegu.
r e k l a m a

Lex Ardanowski

Popieramy ten pomysł (tak jak popieraliśmy płot na wschodniej granicy). Jeszcze raz powtarzamy – jeśli ASF pojawi się w Niemczech, cała niemiecka wieprzowina zostanie w Europie, a to doprowadzi do załamania jej cen. Stracą Niemcy, ale i polscy rolnicy. Z tych powodów dobrze, że prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. lex Ardanowski, porządkujące zasady odstrzału dzików.

Ekolodzy mają to gdzieś

Ekologów nie obchodzi, że gdy padnie bariera na Odrze i Nysie Łużyckiej, to ASF wleje się na Zachód i dokona tam olbrzymiego spustoszenia. I bynajmniej nie zatrzyma się na Łabie. Jak to uczyniła w 1945 Armia Czerwona!

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy biomuchy pomogą zatrzymać ASF?

Muchy stanowią duży problem w chlewniach, a w sytuacji zagrożenia afrykańskim pomorem świń ochrona przed nimi nabiera szczególnego znaczenia. Muchy mogą być jedną z wciąż nie do końca wyjaśnionych dróg wprowadzenia wirusa do gospodarstwa. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie rygorystycznego programu zwalczania owadów.

czytaj więcej

Specustawa ma pomóc w walce z ASF

6 lutego 2020 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Wolborzu odbyło się spotkanie dotyczące przeciwdziałania wirusowi afrykańskiego pomoru świń. Zorganizowały je powiatowa Solidarność RI oraz izba rolnicza powiatu piotrkowskiego. Salę gimnastyczną szczelnie wypełniła blisko trzystuosobowa grupa producentów świń z regionu, którzy liczą, że wprowadzona specustawa im pomoże.

czytaj więcej

Ponad 67 tys. świń w Polsce padło przez ASF. Jak walczyć z wirusem?

Konieczne są większe środki finansowe na walkę z afrykańskim pomorem świń, podobnie jak zwiększanie świadomości na temat tej choroby wśród rolników i myśliwych. Ale nie tylko. Podróżni są tak samo dużym zagrożeniem, jeśli nie zdają sobie sprawy, że niewinna wędlina w kanapce może zniszczyć produkcję świń na jakimś terenie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)