WIR chce zakazu wstępu do lasu w związku z ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

WIR chce zakazu wstępu do lasu w związku z ASF

16.02.2021autor: Michał Czubak

Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyszli z propozycją zmiany w przepisach, dzięki którym lekarze weterynarii będą mogli wprowadzać czasowe ograniczenie wstępu do lasu w związku z ASF. Czy postulaty WIR spotkają się z przychylnością Głównego Inspektoratu Weterynarii?

Płot to za mało, by zatrzymać ASF

Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że na granicy województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego to za mało, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ASF. W związku z tym rolnicy proszą o pomoc Główny Inspektorat Weterynarii. Zwrócili się do niego z prośbą o zmiany sposobu walki z ASF i zdecydowanego ograniczenia populacji dzików oraz wprowadzenie przepisów nakazujących powiatowym lekarzom weterynarii czasowe ograniczenie wstępu do lasu w związku z ASF.

r e k l a m a

Co województwo to inne podejście do walki z ASF

WIR zwraca uwagę, że w zależności od województwa prowadzone są inne metody walki z ASF. Rolnicy stoją na stanowisku, że powinno być to ujednolicone i wszędzie powinny obowiązywać takie same – surowe standardy – zwalczania ASF. Jako jedną z propozycji podają wprowadzenie depopulacji dzików zgodnie z przyjętymi założeniami: 1 dzik na 1.000 ha.

Zakaz wejścia do lasów

Drugą z propozycji jest umożliwienie lekarzom weterynarii wprowadzenie czasowego ograniczenia wstępu do lasu w związku z zwalczaniem ASF. WIR argumentuje to w następujący sposób:

„Chodzi o płoszenie stad zwierząt przez zbieraczy poroża, a także coraz liczniejsze w naszym rejonie wilki. Wystraszone zwierzęta, próbując uciekać, często wpadają na ogrodzenia i je niszczą. (…) Dodatkowo należy zauważyć, że zbieracze poroży trudnią się tym prawie zawodowo i często przyjeżdżają spoza województwa. Przebywają na różnych terenach leśnych stają się przez to potencjalnymi groźnymi roznosicielami wirusa ASF”.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy hodujący świnie nie mogą się doprosić rządowej interwencji

Od dłuższego czasu producenci trzody chlewnej znajdują się w trudnej sytuacji. Spadek cen żywca rozpoczął się w kwietniu ubiegłego roku. W grudniu cena była niższa o prawie 40% od tej z 2019 roku. Przyczyną problemów są ograniczenia z powodu ASF oraz COVID-19 i znacząca nadwyżka tuczników w Niemczech, która doprowadziła do drastycznych spadków cen skupu na rynkach unijnym i krajowym.

czytaj więcej
Aktualności

Inwestycje zapobiegające ASF i powodziom – wydłużenie naboru wniosków

ARiMR wydłużyła termin składania wniosków na działanie Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Zdążysz jeszcze złożyć dokumenty! 

czytaj więcej

Szczepionka na ASF. Trwają prace w Puławach

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach trwają prace nad szczepionką na afrykański pomór świń. Do tej pory wydano na ten cel ponad 730 tys. zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)