Więcej dotacji dla rolników na dobrostan zwierząt i wapnowanie gleb
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Więcej dotacji dla rolników na dobrostan zwierząt i wapnowanie gleb

14.12.2020autor: Magdalena Szymańska

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się 8 grudnia br., Grzegorz Puda przedstawił informacje na temat planowanych działań.

Pieniądze dla rolnika z puli PROW 2014-2020

Do najpilniejszych zaliczył wykorzystanie pieniędzy z PROW 2014–2020. Jak zaznaczył, zgodnie z zasadą n + 3 ich zakontraktowanie kończy się wraz z końcem tego roku, a wydatkowanie może następować przez kolejne trzy lata.

W latach 2021–2022, czyli w całym okresie przejściowym poprzedzającym wdrożenie nowej Wspólnej Polityki Rolnej, utrzymany zostanie dotychczasowy system wsparcia bezpośredniego. Mają być też dostępne dodatkowe środki – mówił Puda.

r e k l a m a

Ekoschematy, czyli pomoc finansowa związana z nową WPR

Resort rolnictwa opracowuje plan strategiczny dla Polski w ramach nowej WPR, która kładzie nacisk na Europejski Zielony Ład. Cele środowiskowe oraz klimatyczne będą realizowane poprzez ekoschematy. Mają one stanowić 20% płatności bezpośrednich.

Zwracając uwagę na rozwój rolnictwa ekologicznego, minister poinformował, że przygotowywane jest nowe wsparcie do upraw prowadzonych metodami ekologicznymi. W ramach tej pomocy przewiduje się uwzględnienie zmian, które zwiększą jej atrakcyjność dla rolników. Chodzi głównie o podwyższenie płatności do hektara oraz możliwość uproszczonej płatności dla małych gospodarstw.

Kontrole będą, ale w uproszczonym systemie

Minister Grzegorz Puda mówił, iż w ramach przyszłej WPR małe gospodarstwa mają być docenione ze względu na szansę wykorzystania ich do ekoschematów i warunkowości. Polska proponuje wdrożenie uproszczonego systemu kontroli dla małych gospodarstw i uproszczenie przestrzegania norm warunkowości. Nowy system warunkowości łączy obecne wymogi zazielenienia i wzajemnej zgodności. Uzależnia otrzymanie pełnego wsparcia od zapewnienia przez beneficjentów zgodności z podstawowymi normami dotyczącymi środowiska, zmiany klimatu, zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt, zdrowia roślin i dobrostanu zwierząt.

Wszyscy beneficjenci płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z II filaru, tak jak dotychczas w ramach zasady wzajemnej zgodności, zobowiązani będą do przestrzegania norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) i wymogów podstawowych w zakresie zarządzania (SMR). Warunkowość ma stanowić podstawę do określenia wymagań dla dobrowolnych działań w ramach II filaru WPR.

Co z „dobrostanem zwierząt”?

Puda zwrócił również uwagę na program „Dobrostan zwierząt”. Będzie on kontynuowany w rozszerzonej formie, tj. obejmie owce, drób, bydło opasowe i konie.

Więcej dotacji dla rolników na dobrostan zwierząt i wapnowanie gleb

Grzegorz Puda przekonywał posłów na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, iż jest otwarty na dialog, oraz zapraszał ich do kontaktowania się z ministerstwem

Szef resortu podkreślił też znaczenie jakości żywności i poinformował, że projektowane są tutaj trzy systemy wsparcia: aktywizowanie zainteresowania produkcją w ramach systemów jakości żywności, uczestnictwo rolników w tych systemach (zwrot za certyfikowanie) i promowanie żywności wytwarzanej w jej ramach.

Ponadto wśród planowanych działań minister wymienił m.in. ścisłą współpracę z innymi resortami w zakresie łagodzenia skutków pandemii koronawirusa i brexitu.

Jakie inne plany na poprawę polskiego rolnictwa ma minister Puda?

Zapowiedział też kontynuację programu wapnowania gleb. Z powodu braku limitów NFOŚiGW wstrzymał wypłatę pieniędzy, ale wnioski są przyjmowane. Resort będzie też nadal pracował nad bezpieczeństwem żywności, akcją „Kupuj świadomie”, gospodarką wodno-ściekową, turystyką wiejską, polityką senioralną na wsi oraz pomocą dla kół gospodyń wiejskich. Trwają też prace nad systemem e-usług dla rolnika.

Puda zapowiedział ponadto, że jest otwarty na dialog z rolnikami. Pierwsze spotkania w ramach Porozumienia Rolniczego ma już za sobą.

Magdalena Szymańka
Fot. główne: Pixabay; w środku: MRiRW

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Minister Puda rozmawiał z organizacjami rolniczymi o trudnej sytuacji na rynkach

- Problemów nie rozwiązuje się na ulicy. Przecież minister jest po to, by rozmawiać z rolnikami – zaznaczył szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda na konferencji podsumowującej spotkanie z uczestnikami Porozumienia Rolniczego i przedstawicielami Copa-Cogeca, gdzie omówiono sytuację poszczególnych branż rolnych. Zdaniem Michała Kołodziejczaka z AgroUnii organizacje te nie powinny rozmawiać z ministrem. – Wyłamały się z układu – ocenił.

czytaj więcej
Aktualności

Minister Puda: pandemia zagraża rynkom rolnym

Minister rolnictwa Grzegorz Puda ocenia, że w razie pogorszenia się sytuacji na rynkach rolnych w wyniku pandemii, KE powinna podjąć skup interwencyjny, wprowadzić dopłaty do prywatnego przechowywania i zapewnić wsparcie finansowe dla producentów rolnych.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Minister Puda – o ASF z ministrami rolnictwa Niemiec i Czech

Minister Puda wziął udział w spotkaniu na temat współpracy dot. zwalczania ASF z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner i ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem oraz GLW tych trzech krajów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)