Wiceminister rolnictwa: oczekujemy działań KE w kwestii cen nawozów i trzody chlewnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiceminister rolnictwa: oczekujemy działań KE w kwestii cen nawozów i trzody chlewnej

14.12.2021autor: Kamila Szałaj

- Polska oczekuje działań KE w kwestii cen nawozów i złej sytuacji na rynku trzody chlewnej – powiedział po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Komisarz Janusz Wojciechowski nie wyklucza interwencji.

Wczoraj w Brukseli odbyła się unijna Rada Rolnictwa i Rybołówstwa. Polskę reprezentował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Rozmowy zdominowały wysokie ceny nawozów i trudna sytuacja na rynku wieprzowiny. 

r e k l a m a

Wiceminister rolnictwa: opłacalność produkcji staje pod znakiem zapytania przez wysokie ceny nawozów

Unijni ministrowie rolnictwa oczekują zdecydowanych działań od Komisji Europejskiej w sprawie wysokich ceny nawozów. Bo do tej pory, mimo obietnic składanych w październiku przez komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, urzędnicy UE nie zrobili nic, by ceny nawozów obniżyć lub chociażby złagodzić skutki drastycznych podwyżek. Od deklaracji minęły dwa miesiące, mocznik zdrożał jeszcze bardziej, a wsparcia jak nie było, tak nie ma. 

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra po spotkaniu Rady Rolnictwa i Rybołówstwa zaznaczył więc, że dalsze wzrosty cen nawozów "stawiają pod znakiem zapytania opłacalność produkcji w najbliższych latach".

- Wiemy o tym, że ceny nawozów w Europie są bezpośrednio powiązane z szantażem energetycznym, jaki jest prowadzony obecnie przez Rosję. Nie wyjdziemy, nie poradzimy sobie z tym problemem, nie podejmując wspólnych działań - powiedział Ciecióra. 

Dodał, że Polska zabiega o to, by Komisja takie działania podjęła. 

- Zresztą szereg innych państw europejskich również o tym mówi i to wnosi. My jako pierwsi już w październiku o tym mówiliśmy. Nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym kryzysem bez współpracy, bez skoordynowanych działań - przyznał Krzysztof Ciecióra.

Hodowla trzody chlewnej znika z UE

Kryzysowa sytuacja na rynku trzody chlewnej to drugi temat, jaki omówili ministrowie. Ograniczone możliwości eksportowe, ASF, wysokie koszty produkcji i drastycznie niskie ceny powodują, że hodowla stała się kompletnie nieopłacalna. Rolnicy ograniczają więc liczebność swoich stad lub całkiem rezygnują z prowadzenia chlewni. Co prowadzi oczywiście do silnego spadku pogłowia trzody chlewnej w krajach UE, wyłączając jedynie Hiszpanię i Danię (tam akurat świń przybywa).

Jak zauważył tuż po posiedzeniu Ciecióra, jeżeli nic się nie zmieni, to w całej Unii hodowla zostanie praktycznie wyeliminowania, co spowoduje drastyczny wzrost a importu mięsa spoza UE.

- Nie chcemy się na to zgodzić. Apelujemy, prosimy, wnosimy, aby Komisja postawiła to jako wspólny europejski problem, co do którego będziemy podejmować działania wspólne - powiedział wiceminister.

Dodał, że zarówno kwestia nawozów, jak i ASF wymaga skoordynowanych działań na poziomie Komisji Europejskiej.

Wojciechowski: możliwa interwencja na rynku wieprzowiny

Czy w tej sytuacji uda się uruchomić unijną interwencję na rynku wieprzowiny? Naciska na to większość państw, więc presja na komisarza Wojciechowskiego jest spora. Na wczorajszym posiedzeniu Rady Rolnictwa obiecał, że przyjrzy się sytuacji branży po nowym roku. W jego ocenie uruchomienie mechanizmu interwencji rynkowej  w okresie przed Bożym Narodzeniem mogłoby jedynie pogorszyć sprawę. 

- Pierwszym sygnałem, że sytuacja wychodzi z tego dołka z tego najniższego poziomu, to wzrost cen prosiąt, które wzrosły o ponad 4%. Ceny wieprzowiny ustabilizowały się i obserwowany jest wzrost w granicach 1%. Po nowym roku przeanalizujemy sytuację jeszcze raz. Jeśli pozytywne sygnały będą dalej trwały, a ceny będą dalej rosły, to oczywiście żadnej interwencji nie będzie. Jeśli by się okazało, że to tylko krótkotrwałe sygnały i dalej jest głęboki kryzys to oczywiście trzeba będzie sięgnąć po instrumenty interwencji rynkowej – powiedział komisarz Wojciechowski.  

Kamila Szałaj, fot. MRiRW

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rząd przyjął założenia polityki rolnej. Jaka będzie pomoc dla rolników?

Wyższa premia dla młodego rolnika, podwojenie chorobowego i emerytura bez podatku. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaprezentowali założenia polityki rolnej i Polskiego Ładu dla rolnictwa. Poinformowali też o rozszerzeniu tarczy antyinflacyjnej. Jaką pomoc uzyskają rolnicy? Czy jest to realne wsparcie?

czytaj więcej

Wiceminister rolnictwa po pracy wskakuje na ciągnik. Ile ma hektarów? Co uprawia? [FOTO]

Po pracy w ministerstwie zdejmuje garnitur i wskakuje na ciągnik. Zboża jeszcze nie sprzedał, bo czeka na lepszą cenę. Za to nawozy kupił przed podwyżkami. O kim mowa? O nowym wiceministrze rolnictwa, Krzysztofie Cieciórze, który wraz z rodzicami i bratem prowadzi gospodarstwo. Jak udaje mu się łączyć funkcję wiceministra z pracą na roli?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)