WAŻNE! Senacka komisja rolnictwa odrzuciła Piątkę dla zwierząt w całości!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

WAŻNE! Senacka komisja rolnictwa odrzuciła Piątkę dla zwierząt w całości!

12.10.2020autor: Paweł Mikos

Większość senatorów z komisji rolnictwa, poparła wniosek senatora Ryszarda Bobera (PSL) o odrzucenie w całości projektu Piątki dla zwierząt. Za odrzuceniem tej ustawy głosowało też część senatorów PiS. Jak zagłosuje cały Senat?

Senatorowie PiS składają poprawki zapowiadane przez premiera

We wtorek 12 października 2020 roku senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracowała nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątki dla zwierząt. Podczas jej prac wicemarszałek senatu Marek Pęk (PiS) przedstawił poprawki, o których wcześniej mówili premier i minister rolnictwa – więcej na ten temat tu: „Premier zapowiada zmiany w Piątce dla zwierząt. Czy rolników to uspokoi?”. 

Formalnie poprawki te zgłosił senator Jacek Bogucki (PiS). Zakładają one m.in.:

  • wydłużenie terminu wejścia w życie ograniczenia uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych na 1 stycznia 2022 r.,
  • zachowanie możliwości prowadzenia uboju rytualnego, ale jedynie drobiu;
  • utworzenie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt;
  • wprowadzenie odszkodowań dla hodowców, którzy poniosą straty w związku z wejściem w życie ustawy.

 

r e k l a m a

Duża część senatorów z komisji rolnictwa skrytykowało Piątkę dla zwierząt

W trakcie prac nad Piątka dla zwierząt część senatorów, także tych wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości wypowiadała się negatywnie o proponowanych zmianach, zwłaszcza na temat ograniczeń w uboju rytualnym bydła. Zarówno Józef Łyczak i Zdzisław Pupa (obaj z PiS), jak i Ryszard Bober (PSL) wskazywali, że zakaz uboju rytualnego bydła spowoduje znaczną straty w eksporcie wołowiny, a w konsekwencji może doprowadzić do likwidacji istotnej gałęzi gospodarki.

– Apelujemy do rządu, żeby nie ograniczać uboju rytualnego bydła. Takie jest oczekiwanie rolników ‒ mówił Jerzy Chróścikowski (PiS), przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.

Senator Chróścikowski wskazywał, że vacatio legis przesunięty na 1 stycznia 2022 r. to zdecydowanie zbyt krótki okres, ponieważ proces produkcji w wypadku hodowli bydła trwa dłużej, nie da się go wygasić w ciągu roku.

 

Komisja rolna za odrzuceniem Piątki dla zwierząt

Ostatecznie senator Ryszard Bober (PSL) złożył wniosek o odrzucenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w całości ze względu na szereg błędów formalnoprawnych oraz wiele innych wad.

Większość senatorów należących do Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  poparła ten wniosek, wśród nich było aż 5 senatorów PiS na siedmiu zasiadających w komisji. Oznacza, to na razie mały sukces rolników i środowisk rolniczych. Jednak o tym czy Senat także odrzuci ustawę w całości? Przekonamy się o tym we wtorek 13 października, kiedy to będzie głosowana przez wszystkich senatorów.

Tego samego dnia w Warszawie odbędzie się protest rolników przeciwko Piątce dla zwierząt.

 

Paweł Mikos

Fot. Senat RP

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy dojdzie do paraliżu kraju? Rolnicy ostrzegają, że mogą rozszerzyć strajk

W proteście rolników w Warszawie wzięło udział ok. 70 tys. osób. Michał Kołodziejczak z AgroUnii mówi, że rolnicy mają tylko jeden postulat – odrzuć Piątkę dla zwierząt w całości. Jeśli to nie zostanie spełnione, rolnicy mogą sparaliżować cały kraj.

czytaj więcej

Czy czeka nas rytualny ubój rolnictwa? Weź udział w debacie

Rolnicy protestują przeciwko Piątce dla zwierząt, która zakłada m.in. ograniczenia w uboju rytualnym bydła. Jakie to przyniesie straty rolnikom i zakładom mięsnym? Jak nowe wprawo odbije się na producentach zbóż? Weź udział w debacie Tygodnika Poradnika Rolniczego i Grup Producentów Bizon.

czytaj więcej

Dlaczego rolnicy protestują? 7 grzechów głównych Piątki dla zwierząt

Tysiące rolników zamierza protestować w Warszawie przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. Demonstrują głównie właściciele małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Jakie są ich argumenty przeciwko Piątce dla zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)