W jakim kierunku zmierza polskie rolnictwo? Debata IRWiR PAN
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jakim kierunku zmierza polskie rolnictwo? Debata IRWiR PAN

15.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

„Pięć debat na 50-lecie IRWiR PAN”. Z okazji jubileuszu 50-lecia Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN od zeszłego roku instytut zaplanował organizację pięciu debat związanych z polskim rolnictwem. W najbliższym czasie odbędzie się trzecie tego typu spotkanie. Jak wziąć w nim udział?

Trzecia z pięciu zaplanowanych debat pt. „WPR 2030 – co dalej z polskim rolnictwem?” odbędzie się w dniu 23 maja 2022 r. o godz. 11:00 za pośrednictwem portalu YouTube.

r e k l a m a

Jakie problemy będą dyskutowane?

Przedmiotem debaty będą m.in.:

  • wyzwania stojące przed polskim rolnictwem, wynikające z postępującej w kierunku środowiskowo-klimatycznym ewolucji WPR,
  • szanse i zagrożenia z tego wynikające,
  • problemy związane m. in. z pożądanymi kierunkami rozwoju polskiego rolnictwa, rolą polskiego systemu wiedzy i innowacyjności w rolnictwie w procesach wspierających zmiany struktur rolnych oraz koniecznością zintegrowania różnych polityk unijnych i krajowych, realizowanych na rzecz rozwoju rolnictwa.

Debatę poprowadzi Dr Mirosław Drygas (IRWiR PAN).

Kim są zaproszeni goście?

Zaproszeni prelegenci będą diagnozować polskie rolnictwo oraz stawiać hipotezy i propozycje potrzeb rozwojowych polskiego rolnictwa oraz instytucjonalnych mechanizmów ich realizacji w perspektywie 2030 roku.

W planie panelu dyskusyjnego znajdują się prelekcje, które poprowadzą:

  • Grzegorz Brodziak - przedstawiciel frimy GoodValley,
  • Rafał Mładanowicz  - przedstawiciel Rada ds. Młodych Rolników przy KRIR,
  • Dr Jerzy Plewa - przedstawiciel TEAM EUROPE,
  • Prof. Walenty Poczta - przedstawiciel UPP.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnictwo węglowe. Na czy polega? Czy polski rolnik na nim zyska czy straci?

W nowej WPR wyzwaniem dla rolników będzie rolnictwo węglowe. Jakie daje ono korzyści środowiskowe i finansowe? Jakie ekoschematy dotyczące rolnictwa węglowego zawarto w Krajowym Planie Strategicznym dla Polski?

czytaj więcej

Rolnictwo musi odejść od paliw kopalnych. Będą alternatywy wprost z laboratorium?

Wojna w Ukrainie obnażyła zagrożenia, z którymi muszą liczyć się rolnicy. Wśród nich największymi są spadająca wydajność zbiorów oraz odcięcie od paliw kopalnych. Naukowcy są zdania, że agresja Rosji na Ukrainę tylko przyspieszyła procesy, które i tak pojawiłyby się w związku z kryzysem klimatycznym. Alternatywnych rozwiązań poszukują w nauce.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)