Rolnictwo musi odejść od paliw kopalnych. Będą alternatywy wprost z laboratorium?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo musi odejść od paliw kopalnych. Będą alternatywy wprost z laboratorium?

24.04.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Wojna w Ukrainie obnażyła zagrożenia, z którymi muszą liczyć się rolnicy. Wśród nich największymi są spadająca wydajność zbiorów oraz odcięcie od paliw kopalnych. Naukowcy są zdania, że agresja Rosji na Ukrainę tylko przyspieszyła procesy, które i tak pojawiłyby się w związku z kryzysem klimatycznym. Alternatywnych rozwiązań poszukują w nauce.

Susze będą rujnować plony

Firma Mintel, zajmująca się badaniem rynku, przeprowadziła w 2021 roku badanie Sustainability Barometer 2021. Pytania zadawano konsumentom z 16 krajów. Tylko 28% ankietowanych uznało, że niedobory żywności z powodu suszy lub nieurodzaju są jednym z 5 najważniejszych problemów środowiskowych. Blisko dwa razy więcej, bo 52%, za taki problem uznało zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. 

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem klimatu, nie podzielają odpowiedzi ankietowanych. Ostrzegają, że spadki plonów z powodu suszy to realne zagrożenie. Do 2030 roku skala nieurodzaju może być ponad 4 razy większa niż obecnie. Głównym problemem będą niedobory wody. Już dziś w Indiach 97% upraw pszenicy znajduje się na terenach, gdzie zużywa się prawie całe zasoby tego surowca. 

r e k l a m a

Mięso i zboże z probówki rozwiążą problem?

Z cytowanych powyżej badań wynika także, że 64% ankietowanych postrzega "uprawy żywności genetycznie zmodyfikowane w celu wytrzymania szkodników i/lub zmiany klimatu" jako wpływające na środowisko pozytywnie w stopniu wysokim lub umiarkowanym. 

Jednak badanie pokazuje, że wielu konsumentów wciąż nie wierzy w naukę i proponowane przez nią alternatywy. Mniej niż połowa, bo 45% ankietowanych, zgadza się z twierdzeniem, że "nauka może dostarczyć rozwiązania dla kryzysu klimatycznego", a 48% uważa, że "żywność uprawiana w laboratoriach (np. mięso hodowane w laboratorium) może mieć wysoki lub umiarkowany pozytywny wpływ na środowisko". 

Odwrót od paliw kopalnych

Sankcje nakładane na Rosję uświadomiły całemu światu, w jak dużym stopniu jest zależny od paliw kopalnych. Liczne kraje, choć popierają kary dla Moskwy, wciąż odsuwają konieczność zerwania z dostawami ropy z tego kraju. W dużej mierze od importowanych paliw kopalnych zależny jest sektor rolniczy. 

Rosja pozostaje także jednym z największych eksporterów nawozów syntetycznych na świecie. Rynek nawozowy, powiązany z rynkiem energetycznym, przechodzi więc w tej chwili duży kryzys. To zaś skłania rolników do poszukiwania alternatywy. 

Czym zastąpić rosyjską ropę?

Pierwszym rozwiązaniem, ku któremu zwrócić się mogą rolnicy, jest korzystanie z nawozów organicznych, pochodzących z gospodarstw hodowlanych. Stworzyłoby to w pewien sposób zamknięty system. Alternatywami w tej sytuacji staną się także wszystkie rozwiązania typu “bio”, takie jak między innymi biogaz. 

Naukowcy, którzy zajmują się kwestiami klimatycznymi, od lat alarmowali, że zamienniki dla tradycyjnych paliw są niezbędne. Wojna Rosji z Ukrainą pokazała, że są one potrzebne światu nie tylko jako wyraz troski o środowisko, ale także jako część tworzenia samowystarczalności energetycznej dla każdego państwa.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny paliw znów idą w górę. Ile zapłacimy za litr benzyny i ON?

Ceny paliw już są na rekordowych poziomach, ale będą jeszcze wyższe. Najnowsze prognozy przyprawiają o zawrót głowy. Ile w najbliższym tygodniu zapłacimy za benzynę i ON? 

czytaj więcej

W jakim kierunku zmierza polskie rolnictwo? Debata IRWiR PAN

„Pięć debat na 50-lecie IRWiR PAN”. Z okazji jubileuszu 50-lecia Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN od zeszłego roku instytut zaplanował organizację pięciu debat związanych z polskim rolnictwem. W najbliższym czasie odbędzie się trzecie tego typu spotkanie. Jak wziąć w nim udział?

czytaj więcej

Definicja rolnika aktywnego: czy jest potrzebna?

Kim jest rolnik aktywny? Co to oznacza? Czy definicja tego pojęcia powinna zostać zmieniona? Jakiś czas temu Krajowa Rada Izb Rolniczych, wysłała do Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wniosek w którym prosiła o zdefiniowanie pojęcia „aktywny rolnik”. W odpowiedzi resort rolnictwa odnosi się do prawodawstwa dotyczącego wspólnej polityki rolnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)