W jaki sposób pszczoły mogą zastąpić... opryskiwacze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób pszczoły mogą zastąpić... opryskiwacze?

09.02.2020autor: Marek Kalinowski

Rośnie oferta biopreparatów (w Polsce zarejestrowanych ok. 51 produktów) do zwalczania agrofagów, ale są to środki bardzo drogie. Powinny być stosowane, bo to produkty zaliczane do metody biologicznej mające priorytet stosowania w integrowanej ochronie roślin. Najwięcej jest środków do zwalczania szkodników.

Czynnikiem aktywnym tych środków są mikro- i makroorganizmy. Są to wirusy, bakterie, drapieżne owady, owady pożyteczne, nicienie owadobójcze, grzyby owadobójcze. Z tego arsenału powinno się korzystać nie tylko w produkcji ogrodniczej co ma miejsce, ale także w rolniczej.

Jako biopreparaty na pleśń i zgnilizny

W stosowaniu środków ochrony roślin ważna jest ochrona owadów pożytecznych i zapylaczy. Pszczoła jest tego najważniejszym przykładem i tutaj ciekawostka, którą na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy przedstawił prof. dr hab. Marek Korbas IOR –PIB w Poznaniu. Mianowicie powstał pierwszy fungicyd, który stosowany i aplikowany na rośliny jest przy użyciu pszczół. Można powiedzieć, że w tym przypadku „opryskiwaczami” substancji czynnej są  pszczoły.

r e k l a m a
Ten produkt nazywa się Vectorite. Jest to organiczny fungicyd zawierający w składzie mikroorganizm o nazwie Clonostachys rosea CR-7. Został on pozytywnie zaopiniowany przez amerykańską Agencję Ochrony Roślin i Środowiska (EPA) i zatwierdzony do stosowania w takich uprawach jak: truskawka, borówka, pomidory i słonecznik, w ochronie przed grzybami będącymi sprawcami szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i zgnilizny owoców.

Tak wygląda konstrukcja uli umożliwiająca stosowanie fungicydu Vectorite
  • Tak wygląda konstrukcja uli umożliwiająca stosowanie fungicydu Vectorite

Jaka działa Vectorite?

Fungicyd jest w formie proszku i jest umieszczany przy wylotach z uli. Ule są w tym celu specjalnie zaprojektowane i zbudowane, aby wylatująca z ula pszczoła złapała na odnóża substancję czynną i w czasie wizytowania kwiatów zostawiła na nich fungicyd blokujący rozwój wymienionych grzybów.

Co ciekawe – planowana jest rejestracja produktu w uprawie rzepaku. Jak mówił prof. dr hab. Marek Korbas IOR – PIB w Poznaniu, w Kanadzie ta metoda jest już powszechnie stosowana w ochronie Canoli (forma rzepaku jarego) i jest bardzo skuteczna w zwalczaniu szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej. W przyszłości produkt być może pojawi się w Europie i w Polsce, bo aktualnie pilotażowe badania z użyciem pszczół i fungicydu Vectorite prowadzone są w Szwajcarii.

Truskawki można uprawiać i tak – w doniczkach. W polowej produkcji jednym z największych problemów jest szara pleśń, który rozwiązuje fungicyd Vectorite aplikowany przez pszczoły
  • Truskawki można uprawiać i tak – w doniczkach. W polowej produkcji jednym z największych problemów jest szara pleśń, który rozwiązuje fungicyd Vectorite aplikowany przez pszczoły
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski, Bee Vectoring Technologies
 
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy uprawa buraków w systemie bezpłużnym ma sens?

Stabilny plon i znaczne ograniczenie liczby przejazdów, a w efekcie oszczędności na paliwie oraz mniejsze ugniatanie gleby – to tylko niektóre z plusów uprawy buraków cukrowych w systemie bezpłużnym wskazywane przez Jacka Bernarda.

czytaj więcej

Dereń jadalny – odmiany, uprawa, owoce

W Polsce dereń jest prawie zapomnianą rośliną przez sadowników i nie tylko. A może dzięki jej uprawie poszerzymy asortyment produkcji i uzyskamy dodatkowe źródło dochodu. Okres zimowy pozwoli przemyśleć, czy warto rozpocząć uprawę i jaki areał przeznaczyć.

czytaj więcej

Sorg ziarnowe – uprawa, odmiany i opłacalność

Sorgo ziarnowe (Sorghum bicolor L. Moench) należy do gatunku z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Poza tym jest kserofitem tzn. przystosowanym do suchych warunków. Posiada silnie rozwinięty system korzeniowy, pozwalający na pobieranie wody z dużej głębokości. Na liściach i łodygach wytwarza wosk chroniący przed nadmierną ewaporacją.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)