UOKiK sprawdził jak supermarkety wprowadzają klientów w błąd sprzedając warzywa i owoce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

UOKiK sprawdził jak supermarkety wprowadzają klientów w błąd sprzedając warzywa i owoce

11.03.2020autor: Michał Czubak

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta na celownik wziął blisko 100 supermarketów, w których Inspekcja Handlowa sprawdzała warzywa i owoce. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości w kilku sieciach handlowych.

Wprowadzanie konsumentów w błąd

12 lutego Tomasz Chróstny, prezes UOKiK zlecił dodatkowe kontrole prawidłowości oznakowania warzyw i owoców w sklepach dużych sieci handlowych. Kontrolerzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali 10 proc. produktów ze względu na brak informacji o kraju pochodzenia lub nieprawidłowe wskazanie Polski jako kraju pochodzenia.

r e k l a m a

To, jak mówi prezes UOKiK, jest wprowadzaniem klientów w błąd

 - Wprowadzanie konsumentów w błąd jest absolutnie niedopuszczalne. Jako Prezes UOKiK nie będę tego tolerował. Polskie rodziny przed zakupem powinny dysponować pełną i rzetelną informacją o produktach, które zamierzają kupić. Jeśli zależy im na tym, aby na ich stoły trafiały polskie warzywa i owoce, to nie powinni mieć wątpliwości, że takie właśnie kupują – mówi Tomasz Chróstny,

Cebula polska, ale jednak z Włoch, czyli jak markety wprowadzały klientów w błąd

Inspekcja Handlowa skontrolowała 98 supermarketów, w których sprawdzono 1256 partii warzyw i owoców. Nieprawidłowości zostały wykryte. Najwięcej z nich było w sklepach sieci Delikatesy Centrum. Tutaj zakwestionowano ponad 35 proc. partii ze względu na błędną informacje o kraju pochodzenia lub jej brak. Również w marketach Intermarche wykryto nieprawidłowości (15,6 proc. partii). W dalszej kolejności jest Lidl (8,9 proc.), Carrefour (8,7. Proc.) i Dion (8,3 proc.)

UOKiK podaje, że np. w Intermarche cebula była oznakowana jako polska, choć pochodziła z Włoch, natomiast w Stokrotce podano przy pomidorach kilka krajów pochodzenia, bez wskazania właściwego.

Były także sieci, w których wszystko było prawidłowo

Inspekcja Handlowa chwali także takie sieci, jak Aldi, Auchan czy E. Leclerc – w marketach należących do tych sieci handlowych żadnych nieprawidłowości w zakresie przeprowadzanej kontroli nie stwierdzono.

Jak zapewnia prezes UOKiK – kontrole te będą kontynuowane nadal.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

UOKiK kontroluje Agrifirm i Agri Plus

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania właściwe wobec spółek Agrifirm i Agri Plus stosujących tzw. tucz kontraktowy. UOKiK sprawdza, czy potwierdzą się zarzuty, że działania tych spółek stanowią nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

czytaj więcej

Jak prawidłowo założyć i dbać o ogród warzywny?

Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce pod warzywnik, które powinno być osłonięte od wiatru, słoneczne, ciepłe i o dużej zawartości próchnicy, możemy przystąpić do przygotowania i wyznaczenia zagonów, a także siewu.

czytaj więcej

Wspólna Polityka Rolna – Jak będzie wyglądać wsparcie dla polskich gospodarstw

W nowej Wspólnej Polityce Rolnej wzrastać będzie rola państw członkowskich w formułowaniu planów strategicznych, w których ma być określony sposób wydatkowania pieniędzy na dopłaty bezpośrednie, jak i programy rozwoju obszarów wiejskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)