Tragiczny bilans żniw 2022. Tysiące pożarów zboża i około 500 spalonych maszyn rolniczych [ZDJĘCIA]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tragiczny bilans żniw 2022. Tysiące pożarów zboża i około 500 spalonych maszyn rolniczych [ZDJĘCIA]

05.08.2022autor: Michał Czubak

Ledwie połowa wakacji za nami, a już możemy powiedzieć, że jest to jeden z gorszych okresów, w których dochodziło do pożarów użytków rolnych, lasów czy rżysk. Straż podała podsumowanie działań.

1 osoba nie żyje, spłonęło blisko 500 maszyn rolniczych

Intensywny czas żniw to również intensywne czas działań dla straży pożarnych. Praktycznie w wakacyjne miesiące nie ma dnia, w którym jednostki nie wyjeżdżałyby do pożaru upraw rolnych, maszyn rolniczych czy łąk. Nie zawsze dochodzi do nich podczas prac rolnych, ale często są one związane z rolnictwem.

Tylko w tym roku do 3 sierpnia straż pożarna wyjeżdżała do blisko 2200 pożarów upraw rolnych oraz łąk, rżysk i pożarów powstałych podczas zbiorów tych upraw. W pożarach tych spłonęło 478 maszyn i pojazdów rolniczych.

W zdarzeniach tych niestety ucierpieli również ludzie, bowiem 49 osób zostało rannych a 1 osoba poniosła śmierć.

 

r e k l a m a

Straż apeluje

Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia prac rolnych jak również podczas pobytu w lasach. Podczas tegorocznego lata stopień wilgotności traw, upraw rolnych i ściółki jest tak niski, że należy się wystrzegać używania jakiegokolwiek ognia otwartego na polach i w lasach” – apelują strażacy z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Jak ograniczyć zagrożenie pożarem podczas żniw?

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie) przypomina o zagrożeniach pożarowych związanych z prowadzeniem prac żniwnych.

W tym gorącym okresie strażacy wyjeżdżają często do pożarów zboża na pniu, ścierniska czy słomy. Zdaniem strażaków z PSP w Środzie Wlkp., znaczna ich część jest wynikiem nienależytego zabezpieczenia sprzętu.

Oto jakie czynności należy wykonać, aby znacznie zmniejszyć ryzyko pożaru:

  • zabezpieczyć rury wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier,
  • codziennie sprawdzić i wyczyści wszystkie newralgiczne podzespoły maszyny, zwłaszcza kombajnu i prasy,
  • benzynę czy olej napędowy przechować w ilości nie przekraczającej dobowego zapotrzebowania, najlepiej w zamkniętych, metalowych pojemnikach, w odległości co najmniej 10 m od miejsca omłotów, od stogu, w miejscu oczyszczonym z materiałów palnych,
  • wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajn w gaśnice, beczkę z wodą o pojemności min. 200 l.
  •  wskazane jest też zabezpieczenie sprzętu (ciągnik z pługiem czy talerzówką) do oborania miejsca powstania pożaru,
  • nie palić tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów, podczas zbioru oraz przy transporcie palnych płodów rolnych,
  • zapewnić możliwości, na wypadek pożaru, bezpiecznego i szybkiego opuszczenia przez ludzi i sprzęt ze stodoły lub innego pomieszczenia gospodarczego.

Michał Czubak

Fot. arch. PSP

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na polu pod Puckiem spłonął ciągnik z prasą [ZDJĘCIA]

Do groźnych pożarów sprzętów rolniczych doszło w minionym tygodniu na północy Polski. W Cedyni spalił się ciągnik, a pod Puckiem traktor z podpiętą prasą.

czytaj więcej

Kolejna TRAGEDIA podczas żniw: 41-latek przygnieciony przez kombajn

Miesiące letnie to czas wzmożonej pracy rolników w polu. Niestety, zwykle jest to także okres, w którym przydarza się najwięcej tragicznych wypadków z udziałem maszyn rolniczych. Do takiego zdarzenia doszło w piątek 5 sierpnia pod Krakowem.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Susza w Wielkiej Brytanii – lato w piekle, a jesień?

Fala upałów nie oszczędziła brytyjskich rolników. Susza, która dotknęła tegoroczne uprawy, przyniesie na Wyspach ogromne straty. Rolnicy obawiają się, że wysokie temperatury, które pojawiły się w lipcu, będą występowały również w przyszłości. Zdaniem plantatorów, bezpieczeństwo żywnościowe Wielkiej Brytanii jest zagrożone.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)