Dokąd trafia ukraińska kukurydza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dokąd trafia ukraińska kukurydza?

16.12.2019autor: Magdalena Szymańska

Polscy rolnicy zwracają uwagę na problemy związane z niekontrolowanym importem kukurydzy z Ukrainy. Na tę kwestię zwracały uwagę już izby rolnicze, a ostatnio podjął ją polski minister rolnictwa na forum UE. Co na to Komisja Europejska? Do których państw członkowskich trafia najwięcej ukraińskiej kukurydzy?

Ardanowski wnioskuje o wstrzymanie nowych kontyngentów na import zbóż i kukurydzy z Ukrainy

Na ostatnim posiedzeniu unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, polski minister rolnictwa poinformował o problemach związanych z nadmiernym importem kukurydzy na rynek polski. Zwrócił się też do Komisji Europejskiej o przekazanie informacji, czy Ukraina stosuje europejskie standardy w zakresie stosowanych środków ochrony roślin w produkcji zboża

Jan Krzysztof Ardanowski wnioskował również o nieotwieranie nowych preferencji w dostępie do rynku UE w odniesieniu do importu zbóż, w tym kukurydzy. Wniosek Polski poparły Węgry, Rumunia oraz Litwa.

 

r e k l a m a

Do jakich państw UE trafia kukurydza z Ukrainy? 

Oficjalne dane unijnej komisji ds. rolnictwa dotyczące importu kukurydzy do UE wskazują, że trzy czwarte ziarna trafia do

  • Hiszpanii (30%), 
  • Holandii (20%), 
  • Włoch (9%), 
  • Wielkiej Brytanii (8%), Portugalii (7%). 

Wg danych komisji, Polska nie jest dużym importerem tego zboża.                   

 

dr Magdalena Szymańska 
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. 65 tys. kur do wybicia. Nowe ognisko też na Lubelszczyźnie

Ognisko ptasiej grypy zostało stwierdzone w gospodarstwie w południowej Wielkopolsce pod Ostrowem Wlkp. Ze względu na wirus H5N8 zostanie zutylizowanych aż 65 tys. kur niosek. Nowe ognisko ptasiej grypy pojawiło się znów na Lubelszczyźnie.

czytaj więcej

Ceny pszenicy i rzepaku rosną do rekordowych poziomów

Na giełdach międzynarodowych ceny pszenicy i rzepaku rosną do poziomów niewidzianych od dawna. Ceny pszenicy na MATIF osiągnęły poziom 185 euro/t, a rzepaku 390 euro/t. Z czego wynikają te wzrosty? Jakie ceną pszenicy i rzepaku są na polskim rynku? 

czytaj więcej

Jurgiel żąda kontroli zboża i kukurydzy importowanych z Ukrainy

Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany i były minister rolnictwa, chce wiedzieć czy Komisja Europejska kontroluje jakość produktów importowanych z Ukrainy. Pytanie o import zboża i kukurydzy z Ukrainy Krzysztof Jurgiel wysłał też do… swojego następcy na stanowisku ministra rolnictwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)