Suszarnie zbóż płoną jak pochodnie. Kolejne pożary na zachodzie Polski
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Suszarnie zbóż płoną jak pochodnie. Kolejne pożary na zachodzie Polski

18.11.2022autor: Michał Czubak

Dość często w ostatnim czasie dochodzi do pożarów suszarni zboża. Kolejne takie pożary tych ważnych dla rolnictw obiektów miały miejsce na zachodzie kraju.

Borucin. 5 godzin akcji gaszenia pożaru suszarni

16 listopada w Borucinie (woj. wielkopolskie) po godzinie 18 doszło do pożaru suszarni zboża. Pożar wybuchł w silosie, w którym znajdowało się około 40-50 ton ziarna kukurydzy.

Akcja gaśnicza nie była trudna, ale czasochłonna. Strażacy po ugaszeniu się palącego ziarna musieli opróżnić zbiornik z zalegających w nim ton kukurydzy. Działania na miejscu trwały ponad 5 godzin.

r e k l a m a

Lubuskie. Pożar suszarni w Radoszynie

Pod Świebodzinem, konkretnie w Radoszynie (woj. lubuskie) również w ostatnich dniach doszło do pożarów suszarni. W tym przypadku na miejsce udało się pięć strażackich zastępów w tym jeden ciężki wóz gaśniczy oraz drabina.

Pomocny przy akcji gaśniczej okazał się być sprzęt rolniczy, za pomocą którego opróżniano zbiornik i gaszono jego zawartość.

Gryfice. Wielki pożar suszarni w Smolęcinie

Była głęboka noc z 15 na 16 listopada, w czasie której większość osób śpi. Kto jednak nie spał i zauważył, że w Smolęcinie, na terenie gospodarstwa rolnego wybuchł pożar. Zapaliła się suszarnia na zboże. Osoba zgłaszająca natychmiast powiadomią odpowiednie służby ratownicze.

Na miejsce wysłano strażackie zastępy z JRG Gryfice, OSP Gryfice, OSP Płoty, OSP Trzygłów i OSP Górzyca.

Gdy na miejsce dotarły pierwsze strażackie zastępy, pożar był bardzo rozwinięty – płomienie wysoko wychodziły ponad silosy ze zbożem.

Strażackie działania prowadzone były zarówno z poziomu gruntu jak i z wykorzystaniem podnośników hydraulicznych. Płonące elementy konstrukcji schładzane były wodą.

Siedlec. Pożar suszarni z ziarnem kukurydzy

Z kolei na początku listopada w miejscowości Siedlec (woj. podlaskie) zapaliła się suszarnia, w której przechowywane było ziarno kukurydzy. Na miejsce wysłano sześć strażackich zastępów z JRG Bielsk Podlaski oraz ochotniczych jednostek z Hajnówki, Andryjanki, Bociek oraz Klich.

- Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu jednego do wnętrza suszarni na palące się ziarno słonecznika oraz drugiego na zewnątrz na wydobywające się płomienie – podaje Kamil Kotowicz z KP PSP w Bielsku Podlaskim.

Michał Czubak
Fot. OSP w Skąpem; OSP Pleszew

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogromny pożar gospodarstwa pod Raciborzem. Rolnik stracił majątek wart 2 mln zł [ZDJĘCIA]

23 listopada przed godziną 19 na terenie gminy Kuźnia Raciborska (woj. śląskim) doszło do pożaru gospodarstwa. Zaczęło się od wiaty, gdzie składowano 15 bal słomy i siana.

czytaj więcej

Wieczorny pożar suszarni słonecznika w Siedlecach

Straż pożarna z Bielska Podlaskiego oraz okolic została do pożaru, jaki miał miejsce 7 listopada w suszarni zboża na terenie Siedlec (woj. podlaskie). Płomienie objęły wnętrze suszarni.

czytaj więcej

20 krów spłonęło i straty 300 tys. zł. Pożar obory pod Gnieznem

20 sztuk bydła padło na skutek pożaru w oborze, do którego doszło 24 października w Dalkach (woj. wielkopolskie). Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie oraz jeden zastęp z OSP w Mnichowie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)