Nawadnianie upraw zwiększa przyrost plonu do 100%
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawadnianie upraw zwiększa przyrost plonu do 100%

05.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W ostatnich latach, mamy do czynienia w Polsce z głębokimi suszami, które nie dotyczą już tylko okresów wegetacyjnych, ale również jesieni i zimy. Mamy zatem do czynienia z niedoborami wody, nawet w okresach, w których jej zasoby powinny zostać odbudowywane

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie czynniki wziąć pod uwagę kupując deszczownie?
  • Jakie rośliny warto nawadniać?
  • Jakie są okresy wrażliwości u roślin?
W efekcie susze, a tym samym ogromne straty, dotykają w ciągu ostatnich lat tysiące polskich gospodarstw. Czy ten powód jest wystarczającym argumentem, aby podjąć decyzję o zakupie deszczowni? Trudno określić, jak niskie muszą być opady atmosferyczne w okresie wegetacyjnym, aby deszczowanie było uzasadnione. Jest to bowiem związane również z rozkładem opadów, rodzajem gleby i gatunkami uprawianych roślin.

Odnawiać zasoby wodne czy nie

Podejmując decyzję o zakupie deszczowni należy wziąć pod uwagę wymagania wodne i wrażliwość na suszę uprawianych roślin, możliwą zwyżkę plonów uzyskaną po zastosowaniu nawodnienia oraz okresy największej wrażliwości na niedobór wody. Nikt przecież nie będzie nawadniał plantacji zbóż, gdyż doświadczenia prowadzone już wiele lat temu, pozwoliły postawić stwierdzenie o nieopłacalności takiego zabiegu dla większości gatunków. Choć patrząc na powtarzającą się suszę z ostatnich lat, występującą już nawet w okresach po wegetacyjnych, w których zazwyczaj odbudowywane były zasoby glebowe wody, może i nawadnianie zbóż stanie się opłacalne?

r e k l a m a
Kolejnymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie deszczowni jest dostęp do źródła wody, a także możliwości finansowe.

Jakie uprawy nawadniać?

Większość uprawianych zbóż, czy warzyw posiada 80–90% masy korzeniowej w warstwie gleby około 20–30 cm. Korzenie nielicznych gatunków przerastają głębiej. Słabo rozwinięty i płytko umieszczony system korzeniowy nie jest w stanie odpowiednio zaopatrzyć w optymalną ilość wody zwykle silnie rozwiniętej części nadziemnej rośliny. Nie dotyczy to wszystkich gatunków, dlatego można je podzielić na bardzo wymagające (brokuł, kalafior, kalarepa, kapusta pekińska, kapusta wczesna, ogórek, rzodkiewka, sałata, seler, koniczyna czerwona, ziemniak późny, pszenica ozima, pszenica jara, burak cukrowy, burak pastewny, rzepak ozimy, bobik), wymagające (cebula, czosnek, fasola szparagowa, kapusta brukselska, kapusta późna, papryka, pomidor karłowy, por, ziemniak wczesny, ziemniak średnio wczesny), średnio wymagające (chrzan, dynia, groch zielony, jarmuż, marchew, pietruszka, rabarbar, jęczmień, owies) i mało wymagające (burak ćwikłowy, pomidor, szparag, żyto, len, chmiel, łubin).

Zazwyczaj roślinami bardziej odpornymi na susze są te, których system korzeniowy sięga głęboko w głąb profilu glebowego. Takie uprawy rzadko wymagają nawadniania. Natomiast gatunki roślin płytko korzeniące się, które mają znacznie silniej rozwiniętą część nadziemną niż podziemną, są bardziej wymagające. Również odmiany dające wysokie plony, czy też rośliny warzywne, u których częścią jadalną są np. owoce, strąki oraz nasiona, posiadają większe wymagania wodne.

Każda roślina ma inne potrzeby wodne

W cyklu rozwojowym rośliny zauważyć można okresy o wzmożonej wrażliwości na niedobór wody, w których nawet czasowy jej brak może spowodować obniżenie wielkości i jakości plonu. W tych okresach należy zapewnić roślinie optymalną wilgotność gleby.

W czasie kwitnienia rośliny mogą wykazywać duże zapotrzebowanie na wodę, której brak może prowadzić do słabego wiązania nasion lub też do opadania kwiatów. W fazie wiązania owoców niedostateczna wilgotność może prowadzić do opadania zawiązków owocowych. Bardzo ważne jest dostosowanie terminów nawodnień do okresów wzmożonego zapotrzebowania na wodę u danego gatunku rośliny. Dla przykładu, zbyt wczesne nawadnianie marchwi powoduje zatrzymanie penetracji korzenia w głąb profilu glebowego, ograniczenie jego rozwoju i zmniejszenie ilości plonu.

Zaopatrzenie roślin w wodę poprzez dostosowanie terminów nawodnień do okresów krytycznych podnosi plon, poprawia jego jakość, ale również przyczynia się do oszczędności wody. Wynika to z faktu, iż efekty nawadniania w tych okresach są zbliżone do takich, jakie można uzyskać poprzez utrzymywanie wysokiej wilgotności gleby w całym okresie wegetacyjnym. Okresy największej wrażliwości roślin na niedobór wody w glebie przedstawiono w tabeli 1.

Tabela 1. Okresy największej wrażliwości wybranych gatunków upraw na niedobór wody w glebie

Gatunki roślin

Okresy największej wrażliwości na niedobór wody

Brokół

zawiązywanie i przyrost róż

Cebula

przyrost cebul

Dynia

kwitnienie, zawiązywanie owoców

Fasola, groch

kwitnienie, wypełnianie strąków

Kalafior

zawiązywanie i przyrost róż

Marchew

przyrost korzeni

Melon, oberżyna

kwitnienie, przyrost owoców

Papryka

zawiązywanie i przyrost owoców

Pomidor, ogórek

kwitnienie, zawiązywanie i przyrost owoców

Rzodkiewka

przyrost korzeni

Sałata

zawiązywanie i przyrost główek

Szparag

tworzenie wypustek

Seler

przyrost korzeni

Zboża

strzelanie w źdźbło, kłoszenie, wypełnianie ziarniaków

Ziemniak wczesny

czerwiec

Ziemniak śr. wczesny

od końca czerwca do końca sierpnia

Ziemniak późny

lipiec, sierpień

Burak cukrowy

większość okresu wegetacyjnego

Burak pastewny

od lipca do pierwszej dekady września

Rzepak

przed i po kwitnieniu, do zawiązywania łuszczyn

Koniczyna czerwona

od 15 maja do 10 września

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zadbać o system deszczujący, aby służył na lata?

Jeżeli chcemy cieszyć się przez wiele sezonów bezproblemowym działaniem systemu deszczującego, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie do przechowania przez zimę.

czytaj więcej

Niuanse prawne a nawadnianie upraw

Korzystanie z wód do nawadniana uregulowane jest w Prawie wodnym. Przed wykonaniem urządzeń wodnych oraz rozpoczęciem korzystania z wód trzeba przyjrzeć się wymogom natury formalnoprawnej. Pominięcie tej ścieżki może skończyć się bowiem karą grzywny, aresztu lub nawet w skrajnych przypadkach ograniczeniem wolności.

czytaj więcej

Użytki zielone ucierpiały najbardziej

Dużą grupę rolników z gminy Bielawy (pow. łowicki) stanowią producenci mleka, którzy podobnie jak Cezary Olejniczak, dostrzegają potrzebę retencji wód w celu wykorzystania ich do nawadniania pól. Niestety, działając indywidualnie jest to drogie przedsięwzięcie, ponadto pola często są bardzo rozdrobnione, a program obecnie istniejący, dotyczący dofinansowania budowy oczek wodnych i studni głębinowych nie spełnia ich zdaniem swojej funkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)