Susza rolnicza: rolnicy już powinni składać wnioski o oszacowanie strat
Brak opadów oraz wysoka temperatura uderza w zboża i rzepak. Z tego powodu Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, aby już teraz składali do urzędów gmin wnioski o oszacowanie szkód.
Jak najszybciej złożyć wniosek o oszacowanie strat, aby komisja zdążyła przed żniwami
Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do rolników, aby już teraz składali do urzędów gmin wnioski o oszacowanie strat wywołanych przez suszę. Zdaniem przedstawicieli izby, rolnicy nie powinni tego odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ wówczas powstaje ryzyko, że komisja szacująca straty nie zdąży ich obliczyć przed zbiorem.
Z lustracji pól przeprowadzonych przez wielkopolskich rolników wynika, że żniwa w tym regionie mogą rozpocząć się jeszcze w czerwcu.
– Konieczne więc będzie zabezpieczenie przed tym terminem działań Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody – można przeczytać w liście Wielkopolskiej Izby Rolniczej do Zbigniewa Hoffmanna, wojewody wielkopolskiego.
Warto także pamiętać, że zgodnie z prawem komisja nie może oszacować strat w gospodarstwie, które nie złożyło do urzędu gminy wniosku o szacowanie strat.
Warto także dodać w komunikacie z 14 czerwca Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) podał, że susza rolnicza jest już w 9 województwach i dotyczy upraw zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych. W tym tygodniu powinien pojawić się kolejny raport IUNG na temat suszy rolniczej i zapewne pokaże on, że susza dotyczy coraz to nowych regionów i pewnie także kolejnych upraw.
WIR: susza dotyka upraw na lepszych glebach
Według rolników skupionych w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej niedobór wody obserwują nie tylko na tych polach, gdzie jest słabsza gleba, ale również na IV i III klasie ziem. Wynika to z jednej strony z małej ilości opadów w ostatnim czasie, a z drugiej z bardzo wysokich temperatur, nawet powyżej 30oC w cieniu, które zwiększyło parowanie wody z gleby.
– W związku z tym nie tylko susza, ale i wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają „na pniu”. Wiele plantacji, jak np. rzepaku i jęczmienia ozimego nie wykształca ziaren – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
IMGW ostrzega przed upałami i powiększeniem suszy
Z komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 24 czerwca wynika, że w najbliższych dniach czekają nas upały. We wtorek 25 czerwca na większości terenu Polski będzie słonecznie a temperatura wyniesie od 26°C do 29°C. Jednak na południowym zachodzie Polski już będzie upalnie i termometry wskażą do 32°C.
– Kulminacja upału nastąpi w środę, kiedy na zachodzie i południu temperatura powietrza miejscami wzrośnie do około 35°C. Najchłodniej tego dnia będzie na północnym wschodzie, 26°C. Ponownie w całym kraju powinno być słonecznie – przestrzegają Szymon Ogórek, Grzegorz Walijewski z IMGW.
IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia (kolor żółty) oraz drugiego stopnia (kolor pomarańczowy) przed upałami
Instytut zwraca uwagę, że taka sytuacja będzie negatywnie wpływać na sytuację hydrologiczną w Polsce, w tym spadki stanu rzek.
– Na niektórych stacjach, a w szczególności w woj. wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim śląskim przepływy są poniżej poziomu tak zwanego średniego niskiego, co jest oznaką suszy hydrologicznej – podaje IMGW.
Opady jakie występowały podczas ostatnich burz nie poprawiły sytuacji suszowej, a brak opadów w najbliższych dniach powoduje, że susza będzie postępować, przestrzegają pracownicy IMGW.
Odbija się to także na wilgotności gleby. Na głębokości do 100 cm wilgotności gleby spadła poniżej 30% w następujących regionach:
- województwie dolnośląskim,
- Lubelszczyźnie,
- województwie lubuskim,
- na północnym Mazowszu,
- województwie pomorskim,
- we wschodniej części woj. podlaskiego
- województwie śląskim,
- województwie wielkopolskim,
- województwie zachodniopomorskim.
Na jaką pomoc może liczyć rolnik, w którego gospodarstwie zostaną stwierdzone straty?
Jeżeli komisja szacująca określi, że z powodu suszy rolnik poniósł w danej uprawie duże straty, to może on skorzystać z rożnych form pomocy:
- z dopłat klęskowych do 1 ha – jednak te są przyznawane jedynie w przypadku wystąpienia bardzo dotkliwych klęsk i niezbędne do tego jest rozporządzenie ministra rolnictwa,
- skorzystania z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji rolniczej,
- odroczenie terminu płatności składek przez KRUS lub ich rozłożenia na raty,
- rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności czynszu dzierżawnego za ziemię od Skarbu Państwa
- przyznanie ulgi w podatku rolnym przez gminę.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy