IUNG potwierdza suszę w rzepaku, zbożach i kukurydzy. Dramat na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IUNG potwierdza suszę w rzepaku, zbożach i kukurydzy. Dramat na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce

25.06.2019autor: Paweł Mikos

Niemal 1/4 gmin w Polsce jest dotknięta suszą rolniczą, jeśli chodzi o uprawę zbóż jarych. Jak podaje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) suszę stwierdzono w 11 uprawach, w tym w rzepaku, kukurydzy, zbożach ozimych i jarych czy warzywach. Najgorsza jest sytuacja w woj. lubuskim i zachodniej Wielkopolsce, gdzie niemal 80% gmin dotyka susza rolnicza. 

Dramatyczna susza na terenie woj. lubuskiego i części wielkopolskiego

We wtorek 25 czerwca 2019 roku Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) w Puławach opublikował 4 komunikat dotyczący Monitoringu Suszy Rolniczej za okres od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -36 mm. 

Z raportu IUNG wynika, że najgorzej obecnie wygląda sytuacja na obszarze Pojezierza Lubuskiego, gdzie deficyt wody wynosi do -170 mm do -209 mm. 

Niewiele lepsza jest sytuacja na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Nizinie Śląskiej, Nizinie Podlaskiej oraz w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim i we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego. W tych regionach niedobór wody wynosi od -120 do -170 mm.

 

Zgodnie z komunikatem Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa  susza rolnicza występuje na terenie 10 województw:

  1. lubuskiego,
  2. wielkopolskiego, 
  3. łódzkiego,
  4. podlaskiego,
  5. mazowieckiego,
  6. zachodniopomorskiego,
  7. dolnośląskie,
  8. lubelskie,
  9. pomorskiego,
  10. kujawsko-pomorskie.

 

r e k l a m a

Ciepłe i suche pierwsze dni czerwca negatywnie wpływają na rolnictwo

Jak  podaje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w od 1 do 20 czerwca było bardzo ciepło w Polsce. W większej części kraju temperatura powietrza wynosiła od 20 do 22°C (od 1 do 10 czerwca) i od 22 do 24°C a miejscami nawet do ponad 24°C (w drugiej dekadzie

I chociaż w maju na przeważającym obszarze Polski spadło dość dużo deszczu – od ponad 60 do 150 mm (tj. od 100 do 180% normy), to jednak na Pobrzeżu Słowińskim, północnych obszarach Pojezierza Pomorskiego oraz we wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz w woj. łódzkim opady wynosiły od 40 do 60 mm, czyli od ok. 70 do 100% normy).  Jednak przysłowiowym „gwoździem do trumny” były pierwsze dwie dekady czerwca, kiedy to w wielu miejscach w ogóle nie było opadów lub były one poniżej 5 mm. 


Susza w 11 uprawach, w tym w rzepaku, kukurydzy, zbożach ozimych i jarych

Jak podaje IUNG w okresie od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku susza rolnicza została odnotowana w uprawach:

  • zbóż jarych,
  • zbóż ozimych,
  • krzewów owocowych,
  • truskawek,
  • rzepaku i rzepiku,
  • roślin strączkowych,
  • kukurydzy na ziarno,
  • kukurydzy na kiszonkę,
  • drzew owocowych,
  • warzyw gruntowych,
  • tytoniu.


Najgorsza sytuacja w zbożach jarych – niemal 1/4 gmin dotkniętych suszą 

Od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 r. IUNG stwierdził największe zagrożenie suszą rolniczą w uprawie zbóż jarych, gdyż odnotowano ją w 10 województwach, w łącznie 549 gminach Polski, czyli 22,16% gminach całej Polski). 

Najgorsza sytuacja w uprawie zbóż jarych jest w woj. lubuskim i wielkopolskim, gdzie zagrożonych suszą jest niemal 80% gmin, a udział powierzchni gruntów ornych wynosi ponad 60% w woj. lubuskim i ponad 35% w woj. wielkopolskim. W woj. łódzkim 57% gmin jest objętych suszą w zbożach jarych, a w woj. podlaskim ponad 1/3 gmin. 

Zagrożenie suszą rolniczą w uprawach zbóż jarych występuje w niemal 80% gmin w woj. lubuskim i wielkopolskim
Zagrożenie suszą rolniczą w uprawach zbóż jarych występuje w niemal 80% gmin w woj. lubuskim i wielkopolskim

 

Z kolei w uprawach zbóż ozimych ponad 13% gmin w Polsce jest zagrożonych suszą. Wystąpiła ona w 8 województwach. Znowu najgorzej jest w woj. lubuskim, gdzie niemal połowa gruntów obsianych zbożami ozimymi jest dotkniętych suszą. W tym województwie aż w 3/4 gmin odnotowano suszę, w woj. wielkopolskim w ponad połowie gmin i w woj. łódzkim w 1/3 gmin.  

Najwięcej gruntów obsianych zbożami ozimymi i zagrożonymi suszą jest w woj. lubuskim, wielkopolskim i łódzkim
Najwięcej gruntów obsianych zbożami ozimymi i zagrożonymi suszą jest w woj. lubuskim, wielkopolskim i łódzkim

 

W przypadku uprawy rzepaków suszę IUNG potwierdził w 8 województwach w 158 gminach Polski (6,38% gmin kraju), z czego aż 53 gminy znajduje się w woj. lubuskim, a 51 w woj. wielkopolskim. W 7 województwach (103 gminy) odnotowano już susze w uprawach roślin strączkowych. 

Z kolei suszę w kukurydzy na ziarno i kukurydzy na kiszonkę odnotowano w 4 województwach: lubuskie (45 gmin), wielkopolskie (19 gmin), zachodniopomorskie (5 gmin) i dolnośląskie (1 gmina). 

Dość dużo gmin – 271, czyli niemal 11% wszystkich gmin – jest zagrożoną suszą rolniczą w uprawach krzewów owocowych. Z kolei suszą w uprawie truskawek odnotowano w 198 gminach Polski (8% gmin) w 8 województwach. Natomiast 39 gmin w całej Polsce ma problemy z suszą w uprawach warzyw oraz tytoniu (29 gmin w woj. lubuskim, 8 gmin w woj., wielkopolskim i 2 gminy w woj. zachodniopomorskim) 

Paweł Mikos 
Fot.  Unsplash

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie ceny zbóż przewidują eksperci na wrzesień 2019 i marzec 2020 roku?

Na świecie zapowiada się kolejny deficytowy rok w produkcji zbóż ogółem, pomimo że produkcja rośnie. Wzrasta bowiem zużycie, co powoduje, że po raz kolejny maleją światowe zapasy zbóż. Bilans bardziej napięty dotyczy zbóż paszowych, z pszenicą jest dużo lepiej. Podobna sytuacja jest w Polsce. Nie ma więc rynkowych powodów, aby ceny skupu ziarna były niskie.

czytaj więcej

Susza pogłębia się – objęła już 14 województw

IUNG ogłosił kolejny komunikat dot. Monitoringu Suszy Rolniczej. W okresie od 1 maja do końca czerwca susza rolnicza jest notowana już w 14 województwach. Najgorzej w woj. lubuskim, łódzkim i wielkopolskim. Susza dotyczy wszystkich upraw – w największym stopniu w zbożach i rzepaku. 

czytaj więcej

Co rolnikom daje wybór odmian mieszańcowych rzepaku?

Wielu rolników ma dylemat, która odmiana rzepaku sprawdzi się, nie wymarznie, wysoko zaplonuje i przyniesie zadowalający dochód? Rafał Kupisz z Osieki, sieje tylko odmiany mieszańcowe, bo mieszańce odznaczają się większym potencjałem plonowania nawet o 10 procent wyższym, niż odmiany populacyjne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)