Czy aplikacja pomoże rolnikom szacować szkody suszowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy aplikacja pomoże rolnikom szacować szkody suszowe?

03.06.2020autor: Magdalena Szymańska

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt przepisów zmieniających zasady szacowania szkód spowodowanych przez suszę. Zaproponowano, aby rolnicy zgłaszali wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem specjalnej aplikacji publicznej, która będzie udostępniona na stronie ministerstwa informatyzacji.

Aplikacja suszowa - po co i dla kogo?

Aplikacja suszowa ma umożliwić weryfikację zgłoszeń z zasięgiem KBW i ustalonym poziomemu strat w plonach, a następnie udostępnić rolnikowi protokół określający wysokości szkód w jego gospodarstwie. Zastosowanie aplikacji ma usprawnić proces szacowania szkód poprzez ograniczenie błędów i skrócenie czasu na uzyskanie informacji o wysokości szkód stanowiącej podstawę do ubiegania się o ewentualną pomoc.

r e k l a m a
Wniosek o oszacowanie szkód ma być opatrzony podpisem zaufanym. Do wniosku o oszacowanie szkód rolnik będzie mógł dołączyć dokumentację fotograficzną. Protokół oszacowania szkód ma zawierać dane osobowe wnioskującego, miejsce położenia gospodarstwa rolnego, określenie wysokości szkód oraz informację o powierzchni upraw rolnych, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy. Informacja o procentowej wysokości szkód w poszczególnych uprawach, nie może być wyższa niż ustalona przez IUNG, natomiast informacja o liczbie zwierząt musi być zgodna z danymi z systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,

Zmiany w podejściu do ubiegania się o kredyty

Projektowane przepisy zmieniają również podejście do ubiegania się o preferencyjne kredyty z dopłatami do oprocentowania na wznowienie produkcji w związku z wystąpieniem szkód w wyniku suszy.

Wniosek będzie również składany w oparciu o protokół wygenerowany przez aplikację. Zaproponowano, aby o takie kredyty mogli ubiegać się tylko rolnicy, w których gospodarstwie rolnym wystąpiły szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej. Za datę wystąpienia suszy dla celów udzielania kredytów przyjęty będzie ostatni dzień ostatniego okresu raportowania wystąpienia suszy zgodnie z KBW.

Na podobnej zasadzie ma odbywać się wypłata pomocy w formie dotacji. Proponuje się możliwość zróżnicowania stawki w przypadku wieloletnich użytków zielonych od obsady zwierząt.

Pomoc będzie pomniejszana o 50%, jeżeli w roku, w którym wystąpiły szkody co najmniej 50% powierzchni upraw uprawianych w plonie głównym w gospodarstwie, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczonych od ryzyka suszy.

Projektowane przepisy oceniane krytycznie przez Krajową Izbę Rolniczą

Projektowane przepisy, po pierwsze, ograniczają pomoc tylko dla tych rolników, u których straty w uprawach w wyniku suszy wynoszą powyżej 30% produkcji w gospodarstwie. Po drugie, natomiast, uzależniają wypłatę pełnej stawki pomocy od posiadania polisy od suszy, co jest bardzo trudne do spełnienia. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, nowy system nie rozwiązuje również często zgłaszanego problemu przez rolników braku raportów IUNG stwierdzających suszę w danej uprawie (przy realnym wystąpieniu suszy). W jej opinii, nie powinno być tak, że maksymalna wysokość strat suszowych będzie narzucana przez IUNG, ponieważ w obrębie gminy mogą być zróżnicowane warunki, a wtedy szkody na różnych działkach będą inne.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Już działa aplikacja do składania wniosków o pomoc suszową

Udostępniono aplikację internetową, poprzez którą rolnicy mogą złożyć wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę. Aby to zrobić, trzeba jednak wcześniej założyć profil zaufany.

czytaj więcej

Susza rolnicza w 14 województwach. Gdzie jest najgorzej?

Z pierwszego ogłoszonego w tym roku raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, iż w okresie od 21 marca do 20 maja na obszarze Polski wystąpiła susza rolnicza. Najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych oraz ozimych. Pojawiła się również w uprawach truskawek, krzewach i drzewach owocowych. W tych uprawach straty plonów z powodu deficytu wody spowodowały obniżenie plonów przynajmniej o 20%.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)